Як користуватися інгалятором

Інгаляція принесе лікувальний ефект при правильному застосуванні побутових інгаляторів.

Щоб отримати максимальний результат від інгаляції, необхідно дотримуватися основні правила процедури.

Підготовка приладу

Перед початком використання потрібно провести антибактеріальну обробку всіх деталей побутового приладу.

Способи обробки:

 • Протирання елементів дезинфікуючим розчином. В якості розчину можна використовувати перекис водню (3%). Можна з'єднати перекис з невеликою кількістю миючого речовини (0,5%). Після протирання кожну частину ретельно промивають чистою водою.
 • Кип'ятіння знімних деталей інгалятора.

Підготовка лікарського препарату

Речовина, якою буде проводитися процедура, необхідно нагріти до температури, трохи перевищує температуру тіла здорової людини, — до 38-39°. Тепле лікарський засіб забезпечить надходження в організм теплої пари, корисних при простудному захворюванні.

Заправка приладу

Після складання інгалятор заправляють теплим ліками.

ВАЖЛИВО: збірка приладу повинна проводитися тільки чистими руками, мірні ложки або піпетки для ліків слід продезінфікувати.

Проведення інгаляції

Положення хворого

Для проведення процедури хворий повинен сісти, зайняти рівне положення, розслабитися. Він не повинен відчувати дискомфорту або скутості. До включення приладу необхідно налаштуватися на спокійне глибоке дихання, що забезпечує рівномірне надходження ліків в організм.

Використання приладу

Маска інгаляційна за час процедури повинна максимально щільно з'єднуватися з шкірою обличчя. Якщо на окремій ділянці утворилося деяку відстань, маску можна притримувати руками, щоб скоротити зазор. При наявності трубки (мундштука) її потрібно розташувати між зубами, щільно обхопивши губами.

Важливо! Процедуру потрібно проводити мовчки. Розмови під час інгаляції не допускаються.

Час процедури

Інгаляцію проводять близько 15-20 хвилин.

Завершення процедури

Щоб посилити вплив ліків, що потрапив в організм під час вдихання, після її закінчення хворий не повинен переходити до активних фізичних навантажень. Відпочинок після завершення сеансу не повинен бути менше 10 хвилин. Не варто відразу (менш, ніж через 60 хвилин) виходити на вулицю в холодну пору року.

Після інгаляції важливо вилити з приладу залишки речовини, промити всі деталі чистою водою.

Як самостійно проводити інгаляцію дитині

При проведенні лікувального сеансу дитині необхідно дотримуватися основні правила процедури.

Важливо! При лікуванні дитини інгалятор можна використовувати тільки після консультації з лікарем, який, з урахуванням конкретного стану пацієнта, призначить речовина, його кількість і тривалість роботи приладу.

Поради з проведення інгаляції немовляті:

 • Якщо захворіла дитина і педіатр рекомендував проводити інгаляції, слід використовувати небулайзер без мундштука, з інгаляційної маскою.
 • Зручніше всього проводити процедуру малюкові удвох. Тоді один дорослий зможе тримати немовля горизонтально, а інший буде тримати маску так, щоб дитина дихав лікарськими парами. Можна також проводити процедуру під час дитячого сну.
 • Важливо правильно вибрати час інгаляції. Не варто проводити її безпосередньо після годування. Оптимальний проміжок між годівлею і інгаляцією — 60 хв.
 • Температура розчину для вдихання — не більше 30°.
 • Час процедури — до 3-х хвилин.
 • Після закінчення сеансу не можна відразу годувати немовляти, не слід також відразу гуляти або грати з немовлям.

Важливо! Під час інгаляції необхідно контролювати температуру немовляти. При підвищенні температури процедуру припиняють.

Як користуватися кишеньковим інгалятором

Кишеньковий інгалятор — прилад, зручний для швидкого полегшення дихання при бронхіальній астмі або інших захворюваннях.

Особливістю роботи кишенькових приладів є надходження ліки певними дозами. Кожна доза виходить при черговому натисканні на балончик з аерозолем. При цьому з мундштука знімають ковпачок і вставляють його в рот.

Важливо! На балончик потрібно натискати при повільному вдиху. Щоб вдих був більш глибоким, необхідно перед приміщенням мундштука в рот зробити глибокий видих.

Проведення інгаляції при простудних захворюваннях (нежить, кашель, бронхіт)

Важливим моментом проведення інгаляцій є підбір лікарського засобу.

При нежиті

Для зняття набряку, пом'якшення слизової оболонки корисно застосовувати лужну воду. Для її приготування потрібно розмішати 1 ч. л. питної соди 1 ст. води.

Хороший ефект дає заправление приладу антисептичними препаратом «Хлорофіліпт» в поєднанні з фізрозчином, а також використання «Фурациліну».

При кашлі

Позбутися від слизу під час кашлю також допоможуть лужні розчини, наприклад, «Боржомі».

Після консультації з лікарем можна використовувати такі муколітичні препарати, як «Амбробене», «Лазолван» і т. п.

При бронхіті

Для лікування бронхітів застосовуються речовини групи бронхолітиків, а також муколиптики. Можливе також використання антибіотиків та противірусних засобів.

Важливо! Конкретні призначення для вдихання під час бронхітів може зробити тільки лікар з урахуванням стану хворого та сумісності з іншими медикаментами.

В яких випадках не можна використовувати інгалятори

Протипоказання до проведення інгаляції:

 • Не варто використовувати прилад при наступних симптомах: підвищена температура (понад 37,5°), запаморочення, знижений тиск.
 • Утримуються від інгаляцій при гострих пневмоніях, простудних захворюваннях, що супроводжуються сильним кашлем.
 • Гіпертонія, серцево-судинні проблеми, серцева недостатність також є причинами відмови від інгаляцій.

Дотримання нескладних правил проведення інгаляцій допоможе полегшити стан і прискорити одужання.