Як зняти кран-буксу зі змішувача

Змішувач складається з декількох елементів, кожен з яких відіграє важливу роль у працездатності всього сантехнічного приладу. Одним з таких елементів є кран-букса. Вона відповідає за подачу води, регулювання температури і потоку в цілому. Всі ці процеси можна здійснювати простим обертанням вентиля.

У одноважільних і двоважеля змішувачах встановлена латунна арматура, яка з часом покривається корозією і нальотом. З-за цього обладнання приходить в непридатність. Сьогоднішній матеріал присвячений тому, як зробити ремонт несправної деталі своїми руками.

Які бувають кран-букси

Даний елемент змішувача буває двох видів: з прокладкою і штоком або з керамічними рухомими пластинами. Вони відрізняються між собою за такими аспектами:

  1. Зі штоком. Він рухається за рахунок черв'ячного ходу і закриває отвір клапана гумовою заглушкою. Коли прокладка починає покриватися іржею, її з легкістю можна замінити на нову, оскільки вартість її дуже низька. До недоліків даного пристрою можна віднести те, що виробляти заміну прокладки доведеться дуже часто, оскільки вона дуже швидко приходить в непридатність.
  2. Кран-букса з керамічними дисками. В такому механізмі для відкриття крана не потрібно обертати вентиль, оскільки в ньому встановлена одна ручка, яку досить повернути в одну із сторін. Конструкція такого механізму не відрізняється складністю: шток оснащений диском з отвором, а другий диск (точно з таким же отвором) встановлений так, що він є нерухомим. Достатньо лише легкого повороту ручки.

У теорії, якщо керамічні диски (у другому варіанті) зламалися, то їх можна замінити. Хоча варто відзначити, що вони дуже рідко виходять з ладу, так і виконати заміну самої кран-букси набагато простіше, ніж виробляти заміну дисків.

Довідка. Якщо ж порівнювати перший і другий варіант, то вартість сантехнічного вироби з керамічної кран-буксой за вартістю буде трохи дорожче. Однак такий виріб відрізняється підвищеним зручністю і комфортом при експлуатації, а також тривалим терміном служби.

Якщо ж говорити про мінуси другого варіанту, то виріб з кераміки погано працює в жорсткій воді, в якій багато різних твердих частинок, оскільки вони надають абразивний вплив на диски, тим самим прискорюючи процес руйнування, а це призводить до протікання і ремонтів.

Перед заміною кран-букси спочатку потрібно вибрати і купити новий пристрій. Іноді можна зробити помилку і придбати невідповідний елемент. Щоб цього не сталося, рекомендується зняти старий елемент і взяти його з собою. Так ви зможете підібрати саме ту деталь, яка необхідна.

Робити це слід тому, що в кожному змішувачі встановлюють різні елементи. Вони відрізняються характеристиками: довжина і крок різьби, розмір посадкової зони під вентиль і т. п. В будь-якій торговельній точці продавець допоможе зробити правильний вибір за тим зразком, який ви взяли з собою.

Як зняти кран-буксу зі змішувача на кухні

Щоб демонтувати кран-буксу і провести будь-які інші роботи по ремонту змішувача, спочатку перекрийте воду. Іноді для виконання цієї маніпуляції потрібно перекрити стояк (наприклад, якщо крани в квартирі не передбачено). Щоб переконатися, що ви перекрили воду, відкрийте трохи обидва крана (дана маніпуляція ніколи не буде зайвою).

Після цього візьміть викрутку (краще всього плоску) і розвідний ключ (підійде з нульовим розміром). Зніміть колесо, для цього демонтуйте накладки-заглушки і відкрутіть гвинт. Таким чином ви відкриваєте доступ до штоку.

План роботи буде наступним: перед зняттям кран-букси відпустіть контргайки (використовуйте розвідний ключ), потім вже відкрутіть саму кран-буксу. Щоб відкрутити шток, його необхідно обертати проти годинникової стрілки.

Тепер кран-буксу можна з легкістю зняти. Як бачите, складного в цьому нічого немає, а отже, виконати ці маніпуляції можна самостійно без виклику майстра-сантехніка, що в підсумку дозволить заощадити бюджет.

Як встановити нову кран-буксу своїми руками

Щоб встановити новий елемент, всі перераховані вище маніпуляції потрібно виконувати у зворотному порядку, що також не викличе ніяких труднощів.

Важливо! Пам'ятайте — виконуючи монтаж кран-букси з кераміки, не затягуйте її до упору. Це робити категорично заборонено. Так ви просто зламаєте диски. Вистачить того, що ви щільно загорнете її в змішувач і трохи підтягнете контргайку.

Як відкрутити кран-буксу, якщо вона прикипіла

Як бачите, демонтувати кран-буксу не так вже і складно, якщо ви знаєте, як вона влаштована, і прислухаєтеся до порад професіоналів. Але якщо вона прикипіла, то виконати це буде набагато важче. Існує кілька способів, які дозволять виконати цю маніпуляцію.

Отже, давайте більш детально розглянемо кожен з них.

Хімія

На прикипевшую деталь наноситься WD-40 або інше спеціальне сантехнічне засіб (також підійде оцет). Після необхідно почекати кілька годин.

Перед виконанням демонтажу деталь ретельно протираєте сухою ганчіркою і знімаєте. Не буде зайвим прокип'ятити вже зняту деталь в розчині з води і соди протягом 20 хвилин. Це допоможе видалити наліт, який міг утворитися всередині самої кран-букси.

Термічний спосіб

Важливо пам'ятати, що застосовувати його варто лише тоді, коли хімія або оцет не допомогли. Обробляти всі елементи змішувача стоїть за допомогою будівельного фена. Завдяки йому ви прогріваєте різьблення, поки шлямбур не зрушиться з місця.

Довідка. Майже всі елементи змішувача виготовлені з різних матеріалів, тому вони мають різну ступінь розширення.

Простукування

Такий варіант підходить, якщо ви виконуєте демонтаж легкосплавних кран-букс. Складнощів в цьому методі немає ніяких. Досить виконувати легкі простукування по корпусу змішувача вздовж різьби. Наносити удари найкраще киянкою або гумовим молотком. Таким нехитрим способом ви видалите весь вапняний наліт, а заклинив елемент легко демонтується.

Розгойдування шлямбура

Застосовувати його варто, лише коли межі шлямбура стерлися. Необхідно його щільно обхопити за допомогою трубного ключа і розгойдувати, поки він не зірветься. Рухи потрібно робити акуратні, без надмірних зусиль, оскільки так можна тільки зламати деталь.

Висвердлювання

Самий останній варіант. Вважається крайнім заходом і застосовується лише в тих випадках, коли жоден з перелічених варіантів не допоміг. Ту частину, де шлямбур виступає, потрібно зрізати (виконувати це найкраще болгаркою або ножівкою по металу). Після чого за допомогою свердла висвердлити залишилися деталі.

На перший погляд може здатися, що викрутити кран-буксу і поміняти її – важке завдання. Однак, вивчивши механізми і конструкцію цієї деталі, ви самостійно зможете вирішити її.