Назва викрутки з лампочкою для перевірки напруги

Сучасній людині важко уявити життя з відсутнім в ній електрикою. Тому наше житло буквально переповнене різноманітними побутовими приладами. Однак вони не застраховані від поломок. Крім того, часто виникають ситуації, коли необхідно встановити розетки, підключити світильник або перевірити напругу в електричній мережі. У всіх цих випадках потрібно використовувати спеціальний пристрій — викрутку, яка дозволить перевірити напругу.

Викрутка для перевірки напруги: як називається і працює

Інструмент, що дозволяє вимірювати напругу електромережі, називається індикаторна викрутка. Пристрій має широку сферу застосування, просте у використанні. Тому його застосовують як звичайні люди, так і професійні електрики.

Частіше індикаторну викрутку використовують у наступних випадках:

 1. Для визначення нульового проводу або фази.
 2. Щоб дізнатися полярність акумуляторів і інших елементів живлення.
 3. Для виявлення проводки, прихованої в стіні.
 4. Щоб знайти місце обриву в електроживленні.
 5. Для перевірки працездатності діодів, ламп розжарювання, різноманітних радіодеталей, приладів, оснащених Тенами.

Довідка. Сучасні моделі обладнані рідкокристалічним дисплеєм. Тому вони володіють додатковою функцією — дозволяють не тільки перевірити напругу в мережі, але й виміряти її величину, а також дізнатися розташування позитивного і негативного електрода.

Принцип роботи девайса полягає в наступному:

 1. Коли наконечник викрутки починає контактувати з фазою або позитивно зарядженої клемою елемента живлення, з нього починає протікати напруга.
 2. Через стрижень струм надходить на мініатюрний резистор з імпедансом, рівним 1 Ом. При цьому пристрій самостійно зменшує силу напруги до безпечного для приладу і людини значення.
 3. Далі електричний струм надходить на неонову лампу, з-за чого починає світитися газ, що знаходиться всередині елемента.
 4. Після цього залишки напруги проходять через тіло людини і йдуть у землю.

Весь процес вимірювання електричного струму на конкретній ділянці займає не більше десяти секунд.

Типи викруток-індикаторів

Існує кілька варіантів вимірювального приладу. Вони відрізняються пристроєм, принципом роботи, додатковими функціями. Так, у продажу представлені: прості інструменти, моделі з вбудованим елементом живлення, електронні безконтактні.

Проста модель з неоновою лампочкою підсвічування

Конструкція найпоширенішою і доступної моделі складається з наступних елементів:

 1. Корпусу, виконаного з міцного прозорого пластику. Часто він забарвлений в яскравий колір.
 2. Стрижня з плоским наконечником.
 3. Резистора. Напруга елемента має бути не менше 1 Ом.
 4. Невеликий неонової лампи.
 5. Контактної поверхні.

Щоб виріб було зручно транспортувати, в його верхній частині розташовується пластикова кліпса.

Незважаючи на простоту, невисоку вартість і зручність у використанні, девайс має обмежені можливості. З його допомогою не вдасться виміряти напругу, якщо його величина менше 60 Ст.

Вимірювальний прилад на батарейках безконтактного типу

Незважаючи на зовнішню схожість з попереднім варіантом, має іншу конструкцію. Наприклад, замість неонової лампи тут застосовується мініатюрний світлодіод. Це значно розширює функції, дозволяючи проводити вимірювання в мережі з напругою менше 60 Ст.

Пристрій дозволяє перевіряти схеми радіо - та електрообладнання, визначати працездатність запобіжників, знаходити обриви проводів. Біполярний транзистор і автономний елемент живлення дозволяють проводити маніпуляції безконтактним способом.

Вимірювальна викрутка на батарейках контактного типу

Являє собою своєрідний гібрид звичайної і безконтактною моделі. Тут також використовується світлодіод і резистор. Головна відмінність — наявність контактної поверхні. Це виключає можливість безконтактної перевірки мережі.

Електронні варіанти

Його конструкція складається з елементів:

 • невеликого стрижня;
 • корпусу з щільного непрозорого пластику;
 • мініатюрні РК-дисплея;
 • двох контактних поверхонь.

Це сучасний універсальний пристрій. Порівняно з попередніми, електронна модель має більш широкі функції: з його допомогою можна «продзвонити» електромережа на наявність короткого замикання, провести контактна або безконтактне вимірювання.

Пристрій сповіщає про результати за допомогою світлодіода і характерного звуку. Крім того, у викрутки низький поріг реагування. Це дозволяє використовувати її для установки і ремонту ланцюгів в автотранспорті, електронних та побутових приладах. До недоліків можна віднести вбудований елемент живлення. Якщо пристрій вийде з ладу або біля батареї закінчиться заряд, доведеться купувати нову викрутку.

Як користуватися викруткою для перевірки напруги

Незважаючи на подібну конструкцію і простоту в застосуванні, кожен пристрій має свої нюанси використання.

Проста викрутка

Щоб визначити наявність або відсутність електричного струму в розетці або на ділянці електромережі, проводять наступні маніпуляції:

 1. Кінчик наконечника помістити на контакт розетки або досліджуваної ділянки мережі.
 2. Пальцем натиснути на спеціальну полюсную площину, яка знаходиться на торці.

Якщо прилад справний, в ланцюзі присутня напруга, викрутка повідомить про це за допомогою світіння неонової лампочки.

З автономним живленням і світлодіодним елементом

Щоб визначити нульовий або фазний контакт, варто лише торкнутися стрижнем розетки або ділянки електричного кола. Якщо прилад справний, обриву ланцюга немає, світлодіод спалахне яскравим світлом. Прикладати палець не потрібно.

З рідкокристалічним дисплеєм

Дозволяє здійснювати перевірку як контактним, так і безконтактним методом. У першому випадку процес такий же, як при застосуванні простої викрутки. Однак у цьому випадку пристрій сповістить написом на індикаторі.

При безконтактному способі пристрій підносять як можна ближче до досліджуваного предмета. Після чого натискають кнопку на корпусі. Якщо прилад справний, а ділянка мережі знаходиться під напругою, на РК-дисплеї відобразиться знак у вигляді блискавки.

Сучасний інструмент дозволяє швидко знаходити пошкоджені ділянки електричного ланцюга, проводити ремонт різноманітних приладів. При цьому важливо пам'ятати про дотримання техніки безпеки. Фахівці не рекомендують використовувати неробочі або несправні пристрої — це загрожує ураженням струмом або некоректними результатами перевірок.