Як вибрати матрац

Самопочуття людини визначається, в числі іншого, і якістю сну. Про хорошому настрої і підвищеної працездатності після безсонної ночі, або після некомфортного сну на невідповідному ліжка не може бути й мови. Тому правильний вибір матраца є ключовим для гарного самопочуття.

Матрац, підібраний відповідно до рекомендацій фахівців, необхідний не тільки для повноцінного нічного відпочинку. Він охороняє від розвитку захворювань опорно-рухової системи, а також дозволяє комфортно спати людям з проблемами хребта, з іншими болючими відчуттями.

Види матраців та їх особливості

Безпружинні існують досить давно, але за популярністю поступаються пружинним. Справа, швидше, в деякій консервативності покупців, так як обидва ці види мають свої переваги і недоліки.

На пружинах

Пружини – класичне засіб для амортизації. Жорсткість холоднокатаної сталі і її стійкість до зносу роблять їх довговічними і надійними. Прийнято розрізняти два види конструкцій:

 • класична, вона ж боннель;
 • незалежна.

Відмінною рисою конструкції типу боннель є те, що пружини з'єднані в певну систему, вони є єдиним цілим. З'єднання здійснюється простим скручуванням пружин дротом або мотузками. Пружини зазвичай мають циліндричну форму, рідше – конусоподібну.

Незалежний пружинний блок складається з практично ізольованих один від одного елементів. Кожна пружина поміщається в чохол і сприймає навантаження самостійно. На споживчі властивості матраца впливає кількість пружин на одиницю площі. На квадратному метрі може розміщуватися від кількох десятків до кількох тисяч (!) пружних елементів. В якості опори для такого пружинного застосовується латекс, кокосова койра та інші матеріали. По периметру пружинний блок може бути обрамлений пінополіуретаном або тим же латексом.

Слід зазначити, що для матраців застосовують і пружини збірних конструкцій. Наприклад, усередині більшої пружини розміщується менша як за діаметром, так і по висоті. Якщо вага користувача перевищує певний межа, в дію вступають менші пружини, збільшуючи таким способом амортизаційні властивості.

Без пружин

Безпружинні матраци, в якості наповнювача, в яких виступає поролон, давно популярні, особливо для оснащення ними дитячих ліжок. Але застосування нових наповнювачів дозволяє випускати вироби з принципово іншими корисними властивостями.

Матрац з поролоном коштує недорого, але має один істотний недолік – недовговічність пружних властивостей. Досить швидко спінений поліуретан, як матеріал м'який, мнеться, втрачає форму, а отже, і цінність, як наповнювача. Але цей недолік з лишком компенсують сучасні наповнювачі. Це:

 • натуральний або штучний латекс;
 • кокосова койра;
 • пінополіуретан латексний;
 • інші матеріали з хорошими амортизаційними властивостями.

Найбільш вдалим рішенням є комбіновані варіанти, що складаються, наприклад, з шарів кокосової койри і латексу. Виробник може досить тонко регулювати жорсткість, не збільшуючи вагу і висоту виробу.

Переваги і недоліки різних видів

Матрас з незалежним пружинним блоком має властивість втрачати форму досить швидко. В лежаче місце, на яке припадає найбільше навантаження, утворюється западина і втрачається жорсткість. Але головною перевагою є відносно невисока ціна.

Виріб на незалежних пружинах хороший тим, що дозволяє рівномірно розподілити навантаження, в залежності від будови тулуба користувача, його ваги і інших особливостей. Крім того, такий виріб не скрипить, так як відсутнє тертя між пружинами. Явний недолік такого рішення – вартість.

Безпружинні відрізняються широким розкидом характеристик. Комбінуючи види наповнювача і їх кількість, виробники домагаються різного рівня жорсткості, пружності та еластичності.

Крім іншого, натуральні наповнювачі екологічно чисті, вони не несуть загрози здоров'ю користувача. Природно, що вироби з натуральними наповнювачами дорожче, ніж з штучними.

Кому який матрац підходить?

Поролоновий або інший м'який матрац підійде дітям або користувачам вагою до п'ятдесяти кілограм. З незалежним пружинним блоком відходять у минуле. Але їх застосування для, наприклад, ліжка, на якій доводиться спати нечасто, цілком доречно.

Вироби з комбінованим наповненням, так само як і з незалежними пружинними блоками слід підбирати індивідуально, залежно від особистих переваг, анатомічних особливостей і стану здоров'я.

Види наповнювачів

Крім вже згаданих кокосової койри, різних видів латексу і поролону в якості наповнювача для матраців застосовують холлофайбер, мемориформ та інші матеріали, які виробляє сучасна хімічна промисловість. Слід зазначити, що одразу відкидати матеріали, складні назви яких вказують на штучне походження, не варто. Зовсім не факт, що всі з них шкідливі для здоров'я, а технологи навчилися виробляти наповнювачі з заданими властивостями, і це вже само по собі позитивно.

Кокосова койра популярна з кількох причин. Вона створює необхідний рівень жорсткості, аж до досягнення деякого масажними ефекту. Койру, яка являє собою стружку з внутрішніх частин кокосового горіха, застосовують для виготовлення дитячих матраців особливо часто. Крім іншого, цей матеріал доступний за ціною.

Під латексом слід розуміти вид пружних матеріалів штучного або натурального походження. Латекси розрізняються широким спектром властивостей, що дозволяє зібрати який завгодно за характеристиками матрац. Натуральні латекси більш дорогі, але і бажані, з екологічних і антиалергенних міркувань.

Головними недоліками звичного для всіх виду поролону (спіненого поліуретану) є низька жорсткість і невелика стійкість до зношування. Але існують види поролону або комбінованих матеріалів на його основі, характеристики яких виглядають більш привабливо, якщо йдеться про наповнювачі для матраців.

Мемориформ (Memory Form), основна особливість якого зрозуміла вже з назви, являє собою матеріал на основі пінополіуретану. Під впливом температури і ваги тулуба користувача він мнеться, утримуючи отриману форму деякий час. Це властивість корисно для людей з деякими больовими синдромами, воно сприяє зменшенню тиску на тіло. Але гідності мемориформа нівелюються обмеженістю часу запам'ятовування форми і особливими вимогами до температурного режиму.

Холлофайбер та інші подібні наповнювачі представляють собою масу спиралеобразных грудок з нейлону або інших синтетичних волокон. Форма додає їм пружність, яка є цінним властивістю. Холлофайбер коштує відносно недорого, тому його можна віднести до бюджетного сегменту.

Оббивні тканини для матраців

В якості оббивки застосовуються тканини на основі бавовни, поліестеру і інших натуральних або синтетичних волокон. Виробники більше піклуються про тактильні властивості і про дизайн оббивки, що саме по собі добре. Покупцям важливі також міцність тканини та інші характеристики, що визначають довговічність служби виробу.

Бавовна, льон та інші натуральні волокна краще, але іноді їх вартість занадто висока. Поліестер та інші синтетичні тканини в чистому вигляді – це матеріал, якого слід уникати при виборі оббивки.

Правильний вибір оббивки – це вибір комбінованих матеріалів з заданими властивостями. Жаккард – це тканина із суміші синтетичних і натуральних волокон, часто просочена спеціальною речовиною з антиалергенними властивостями. В якості аргументу для вибору саме такої оббивки, можна сказати, що вона застосовується у виробництві матраців преміального рівня.

Особливості вибору матраца для двоспальним та односпальним ліжка

Двоспальне ліжко

До матраца для двоспального ліжка вимоги більш жорсткі вже тому, що двоє людей можуть:

 • мати різний вагу;
 • мати різні уподобання;
 • мати проблеми зі здоров'ям.

Рішень проблем кілька. Деякі з них є універсальними, деякі – тимчасові. Приміром, існують вироби, жорсткість яких різна з кожної сторони. Але якщо вибрати такий матрац, виявиться, що хтось із подружжя буде спати в некомфортних умовах. Набагато більш привабливим є варіант, у якому жорсткість розрізняється по поздовжній осі. Тобто, одна частина більш жорстка, інша – менше.

Можна придбати просто два матраца з різними характеристиками, або ж вибрати варіант з вкладеними пружинами (так званий блок DS). Більш того, виробники пропонують також двоспальні матраци, кожна з половинок якого розрізняються за кількістю пружин та їх властивостям і навіть за складом наповнювача. Так що складність підбору вироби для двоспального ліжка полягає швидше в багатстві вибору.

Односпальне ліжко

Власник односпальним ліжка може підібрати собі матрац з особистим уподобанням як щодо конструкції, так і щодо жорсткості.

Яку вибрати жорсткість

Фахівці радять для людей вагою:

 • до 50 кг вибирати м'які;
 • до 90 кг – вибирати вироби середньої жорсткості;
 • понад 90 кг – жорсткі.

Але ці рекомендації мають дуже загальний характер. Ортопедичний матрац повинен бути в першу чергу комфортним для того, хто буде на ньому спати. Бажано, щоб він не викликав деформації хребта, що можливо, як у випадку занадто м'якого, так і у випадку занадто жорсткого варіанту.

Який вибрати розмір?

Виробники випускають двоспальні матраци в межах від 1600 до 2000 мм ширини. Довжина визначається побажаннями замовника, але переважна більшість не довше двох метрів. Мінімальна ширина для односпальним ліжка становить 800 мм.

Щоб двоспальне ліжко була комфортною для обох подружжя, її довжина повинна бути приблизно на двадцять сантиметрів більше зростання найвищого з подружжя. Ширина визначається особливостями статури користувачів. Не варто забувати і про відповідність розміру матраца параметрами ліжка.

Висновок

Складність вибору полягає у великому розмаїтті пропозиції. Але рекомендується до цього процесу підійти ретельно і не намагатися заощадити на власному здоров'ї і комфорті. Інформація про те, що людина проводить у ліжку ледь не третину життя, банальна і всім відома.