Як правильно дихати інгалятором

Інгаляція — це одна з фізіопроцедур, яка забезпечує попадання лікарських речовин на проблемну область (слизову оболонку носа та ротової порожнини). Медикаменти під час процедури перетворюються в пару, що полегшує їх проникнення в організм.

Інгалятор допомагає досягти необхідного стану медикаментів, сприяє їх лікувального впливу на організм хворого.

Дорослі проводять інгаляцію паровим, ультразвуковим або компресійним приладом. Для дітей найбільш підходящим є небулайзер. Ця різновид інгаляторів здатна перетворювати ліки в аерозоль. При цьому дрібні частинки речовини легко потрапляють в носоглотку дитини, йому стає легше дихати.

Використання інгаляторів вимагає дотримання певних правил.

Підготовка до процедури

Інгалятор, як медичний прилад, вимагає попередньої підготовки до використання.

Як підготувати інгалятор і лікарський препарат до процедури

Важливо! Для проведення інгаляції можна використовувати тільки справний прилад!

Основною вимогою до приладу є його гігієнічний стан. Щоб запобігти попадання частинок пилу, шкідливих мікроорганізмів у носоглотку, кожна деталь приладу (посудина, шланг, мундштук і особливо — маска) має пройти антибактеріальну обробку.

Всі елементи потрібно промити дезинфікуючим розчином. Для цього слід заздалегідь приготувати дистильовану воду. Також можна використовувати фізіологічний розчин.

Важливо! Кип'ячена вода — не найкраща рідина для підготовки інгаляторів до використання. Ліки у поєднанні з частинками, що містяться в кип'яченій воді, можуть утворювати небажану для хворого домішка.

Слід приділити увагу підготовці лікарського препарату.

Вимоги до речовини для заправки:

 • Посудину заповнюють речовиною у відповідності з рекомендаціями лікарів і правилами експлуатації конкретного приладу.
 • Небулайзери не рекомендується заправляти саморобними відварами, розведеними таблетками або сиропами для прийому всередину. Щоб досягти лікувального ефекту і не пошкодити небулайзер, у ємність заливають тільки спеціальні розчини.
 • Всі рідини слід заливати тільки теплими.
 • Мінеральній воді на лужній основі перед використанням дають відстоятися, щоб в ній не залишилося газу.

Як хворому підготуватися до інгаляції

Проведення процедури в домашніх умовах має перевагу: хворий може виконувати її в найвідповідніший для цього момент.

Рекомендації фахівців щодо підготовки хворої людини до інгаляції:

 • Інгаляцію проводять у спокійній обстановці, після вимірювання температури і тиску.
 • За 2 години до вдихання необхідно добре поїсти. Це допоможе запобігти запаморочення. В той же час не приймати їжу безпосередньо перед використанням інгалятора.
 • Перед сеансом не виконують фізичних вправ, не піддають організм навантаженні.
 • Заздалегідь провітрюють приміщення, де буде проводитися інгаляція, дають йому прогрітися після цього. Лікувальна вдихання теплих парів повинно проводитися в теплій кімнаті.
 • На час процедури одягають простору домашній одяг, не тиснучу грудну клітку (футболка, халат).

Довідка! Між рухової (або іншої фізичної) активністю, а також прийомом їжі і вдиханням ліки через інгалятор необхідний проміжок, мінімальний розмір якого — 2 години.

Як правильно використовувати інгалятор в домашніх умовах

Провести інгаляцію будинку буде нескладно. Поради професійних медиків допоможуть домогтися максимального лікувального ефекту.

Правильне положення тіла

Доросла людина проводить інгаляцію сидячи, впираючись ліктями в край столу. Спину потрібно тримати прямо, без особливої напруги. Корпус хворого повинен бути розслаблений настільки, щоб забезпечувалося спокійне, повільне дихання. Таким чином при глибоких вдихах ліки буде надходити в організм рівними порціями.

Дітям дошкільного віку та молодшим школярам та підліткам інгаляція також виконується в положенні сидячи.

Виняток робиться лише для немовлят. Їх можна не тільки тримати вертикально, дозволяється також покласти на спинку, на рівну горизонтальну поверхню. Педіатри також не бачать протипоказань до проведення процедури сплячого немовляти.

Як правильно дихати інгалятором

Особливості дихання

Основна дія людини в процесі інгаляції — вдихання лікувальних парів. Тому хвора людина повинна зосередитися на своєму диханні. Повітря з лікарськими парами важливо затримувати в ротовій порожнині. Тому після глибокого вдиху потрібно робити затримку дихання (1-2 сек.), потім переходити до видиху.

Мундштук і маска: що вибрати і як використовувати

Важливо! Вибір маски або мундштука для інгаляції залежить від діагнозу. Маскою користуються для впливу на верхні дихальні шляхи, мундштук допомагає лікувати бронхи і легені.

Мундштук і маску слід піднести до рота після тривалого видиху. Мундштук акуратно вставляють між зубами. Губи повинні щільно обхоплювати його. Таким чином при вдиху в організм будуть потрапляти пари ліки. Вдих повинен бути повільним і затяжним.

При процедурі потрібно намагатися, щоб маска якомога щільніше прилягала до обличчя.

Як тримати бак з ліками

На якість процедури впливає і положення ємності з ліками. Тримати її потрібно рівно, щоб розчин рівномірно надходив.

Скільки часу проводити процедуру

Тривалість сеансу залежить від віку хворого:

 1. Дорослі — від 15 до 20 хв.
 2. Діти — від 3 до 5 хв.

Кількість процедур протягом дня

Інгаляцію можна робити кілька разів на день. Доросла людина може провести 2 сеанси в день. При гострих стадіях чи тяжких формах перебігу хвороби після консультації з лікарем кількість інгаляцій можна збільшити до 4-6 разів.

Важливо! Між лікувальними сеансами з використанням інгалятора має пройти не менше 2-х годин.

Завершення процедури

Крім правил підготовки і проведення інгаляції, необхідно забезпечити грамотний вихід з процедури.

Як вести себе після закінчення інгаляції

Після лікувального вдихання теплих лікарських парів важливо продовжити вплив медикаментів на слизову оболонку носа та ротової порожнини. Для цього хворий повинен прилягти в теплій кімнаті, сховатися, спокійно полежати не менше 30 хв.

Не можна відразу виходити на вулицю, виконувати фізичні вправи, не стоїть безпосередньо після закінчення інгаляції приймати їжу.

Така поведінка після інгаляції дозволить організму хворого відпочити, відновитися, готуватися до наступних процедур.

Як підготувати прилад до наступних процедур

Інгалятора також слід приділити увагу після завершення сеансу. Залишки ліки виливають, всі зйомні деталі від'єднують, кожну частину приладу ретельно промивають водою, потім сушать.

Важливо! Не варто використовувати для миття приладу після інгаляції миючі засоби. На деталях залишаються частинки речовини, попадання яких в організм хворого може погіршити його стан.

За яких симптомах можна дихати інгалятором

При проведенні інгаляції потрібно тримати під постійним контролем стан хворого. При будь погіршення самопочуття процедуру припиняють і звертаються до лікаря за консультацією.

Симптоми, при яких не проводять (припиняють) інгаляцію:

 • Підвищення температури тіла (понад 37,5);
 • Стрибки артеріального тиску, гіпертонія;
 • Атеросклероз, серцева або дихальна недостатність;
 • Кровотеча (легенева, носова).

Правильне використання інгалятора не вимагає зусиль, допомога хворому при цьому гарантується.