Як працює інгалятор — принцип його роботи

Найефективнішим способом лікування захворювань органів дихання, в тому числі простудних захворювань, — є інгаляція. Широкий спектр областей застосування: бронхіт, бронхолегеневі ураження, трахеид, кашель – робить цей пристрій популярним і незамінним. Використання інгалятора усуне запалення дихальних шляхів, зменшить бронхіальні спазми, оздоровить всю дихальну систему.

Інгаляція – швидкий і простий спосіб доставки лікарських засобів в дрібнодисперсному стані. Основна перевага перед вживанням таблеток – відсутність передозувань, що особливо важливо для самих маленьких пацієнтів.

Принцип роботи будь-якого виду цього пристосування – випаровування лікарського засобу.

Важливо! Перш ніж зробити свій вибір з усього різноманіття моделей і типів пристрою – проконсультуйтеся з лікарем.

Види інгаляторів типу випаровування

Пристрій має кілька видів. Слід зазначити що, інгалятор має ще одну назву — небулайзер (лат. Nebula – «хмара»). Цей прилад створює з рідкого ліки аерозоль і під впливом або ультразвукових хвиль, або під тиском, потік стисненого повітря, насичений препаратом.

Вся відмінність між типами інгалятора будується на способі перетворення препарату в аерозоль. За цією ознакою вони мають наступну класифікацію:

 • ультразвукові;
 • компресорні;
 • мембранні та ін.

Розглянемо найбільш ефективні з них.

Принцип роботи компресорного інгалятора

Компресор – основа для роботи цього інгалятора. Він нагнітає тиск, який виштовхує лікарський засіб у вигляді аерозолю. Прилад складається з електродвигуна і насоса, які і створюють повітряний тиск, основа його роботи – поршневий компресор. Розмір частинок на виході 0.5–10 мікрон. Такий розмір дозволяє ліків проникати в нижні і середні дихальні шляхи.

Переваги використання компресорного інгалятора

Цей тип рекомендується при вірусних інфекціях, астмі, бронхіті, ГРВІ, проблеми з голосовим апаратом. Крім широкого спектру недуг, з якими він допомагає боротися, компресорний інгалятор володіє і технічними перевагами:

 • Універсальний. Дозволяє випаровувати будь-які розчини, в тому числі антибіотики і гормони.
 • Наявність таймера на багатьох моделях пристрою.
 • Дозволяє регулювати розмір частинок, одержуваних при інгаляції.
 • Суміш не нагрівається, тим самим зберігаючи свої властивості.
 • Простий у використанні, зручний для домашнього і самостійного використання.
 • Економічність. Пристрій налаштовується на інтенсивність випаровування, що дозволяє контролювати витрату ліки.

Види компресорних небулайзерів:

 • Інгалятор з постійним струмом повітря – подача ліки безперервно в обох фазах дихального циклу.
 • Випаровування активується вдихом. Фактично, ліки подається безперервно, але сила подачі збільшується на вдиху.
 • Дозиметричні інгалятори. Пристрій подає аерозольні частинки лише в тому випадку, якщо пацієнт вдихає.

Важливо! Всі прилади компресорного типу володіють високим рівнем шумності, що може ускладнити його використання для проведення процедури у дітей.

Принцип роботи ультразвукового інгалятора

Розщеплення ліки відбувається при впливі ультразвуку. Доведена до газоподібного стану суміш ліків доставляється до верхнім і нижнім органам дихальних шляхів. Вплив відбувається за допомогою високочастотних хвиль, за рахунок чого препарат руйнується до найдрібніших частинок, не руйнуючи його комплексного складу.

Важливо! Прилад не підходить для використання спільно з травами, маслами, суспензіями, антибіотиками, гормонами.

Переваги використання ультразвукового інгалятора:

Розглянемо переваги використання цього типу пристроїв:

 • Працює безшумно, що дуже актуально при проведенні процедури дітям. Її можна перетворити на цікаву гру, оскільки пристрій не видає страшних, різких або монотонних звуків.
 • Тривалість процедури приблизно 10 – 15 хвилин. За цей час лікарський засіб гарантовано проходь всі відділи дихальних шляхів.
 • Суміш однорідна. За рахунок дуже дрібного дроблення компонентів пар однорідний, — це дуже зручно і не викликає дискомфорту в застосуванні.
 • Прилад дозволяє розпорошувати великий об'єм рідини.

Протипоказання до застосування ультразвукового небулайзера – це всі види гнійних ангін і слабкі судини носа, які можу спровокувати кровотечу.

Важливо! Перед проведенням процедури переконайтеся, що ліки вобрано стерильним шприцом. Заздалегідь помийте руки.

Рекомендації! Під час процедури прийміть зручну позу, зосередьтесь на диханні. Процедура займе від 10 до 15 хвилин. Після інгаляції утримайтеся від прийому їжі на 30 хв.

При виборі типу, моделі приладу необхідно в першу чергу орієнтуватися на ваші потреби. Ультразвуковий інгалятор буде ідеальний для проведення процедури маленьким пацієнтам, компресорний стане незамінним помічником у тих випадках, коли прописані гормони та антибіотики.