Що краще конвектор або інфрачервоний обігрівач

На ринку електричних приладів існує величезна кількість варіантів техніки, призначеної для вирішення того чи іншого побутового питання. Не є в цьому сенсі винятком сімейство пристроїв для організації локального опалення. У разі якщо потрібно зігріти приміщення при відсутності централізованої системи опалення, можна звернутися до допомоги побутового приладу. Але який з них вибрати? В даний час найбільшим попитом у цьому класі техніки користуються інфрачервоні нагрівачі та електричні конвектори. Який прилад краще в кожній конкретній ситуації?

Принцип роботи і пристрій інфрачервоного обігрівача

Принцип дії інфрачервоного нагрівача заснований на поширенні теплової енергії за допомогою випромінювання. Завдяки цьому принципу сонце передає тепло через мільйони кілометрів Землі, нагріваючи поверхню до температур, достатніх для підтримки життя на планеті. Точно так само інфрачервоний обігрівач спрямовує свої промені, які виходять від внутрішнього джерела на предмети і поверхні, змушуючи їх нагріватися, при цьому температура повітря, через який проходить інфрачервоне випромінювання, не змінюється. Вона піднімається лише безпосередньо від предметів, нагрітих внаслідок випромінювання.

Прилад складається з наступних основних компонентів:

  • випромінювач, в якості якого можуть виступати галогенова, кварцова або карбонова лампи;
  • металевий відбивач або рефлектор, виготовлений із сталі або алюмінію;
  • корпус, виготовлений з термостійкого матеріалу, в який вмонтовано датчик температури і пристрій керування.

ДОВІДКА! Лампа випромінювача нагрівається під дією електричного струму. У галогенових нагрівачах випромінювання відбувається як у видимому, так і в інфрачервоному діапазоні спектра, в той час як кварцові і карбонові моделі працюють невидимо для людського ока. Вони стоять дещо дорожче галогенових.

Випромінювання, сформований лампою і посилене відбивачем, направляється в зону, вимагає обігріву. Поверхню та предмети, на які падають промені, приймають енергію приладу, нагріваються і згодом віддають тепло в навколишнє середовище.

Відмінності інфрачервоного обігрівача від конвектора

Принцип дії інфрачервоного обігрівача кардинально відрізняється від конвектора. Останній нагріває не предмети, а повітря приміщення, в якому він встановлений. Це відбувається завдяки вільній циркуляції повітря – конвекції, породжуваної електричним пристроєм: холодне повітря, концентруючись в районі підлоги, потрапляє через отвори в нижній частині корпусу конвектор, нагрівається всередині нього при зіткненні з нагрівальними елементами і природним шляхом піднімається наверх, т. к. щільність теплого газу нижче, ніж холодного.

Віддаючи тепло навколишньому повітрю, нагрітий потік поступово охолоджується, важчає і опускається, після чого знову потрапляє в прилад. Таким чином, відбувається поступовий кругообіг повітряних мас і зростання температури приміщення. Пристрій передає тепло тільки тих предметів, які знаходяться в безпосередній близькості з його корпусом. Інша частина приміщення нагрівається більш або менш рівномірно.

Що краще інфрачервоний обігрівач або конвектор

Щоб визначити, який з двох типів нагрівачів краще, необхідно визначитися з критеріями порівняння. В якості критеріїв пропонується взяти такі характеристики як:

  • швидкість і якість нагріву;
  • безпека і екологічність пристроїв;
  • економічність в роботі.

Швидкість і якість обігріву

Інфрачервоний нагрівач є приладом направленої дії. Якщо потрібно нагріти певну зону (зігрітися самому), достатньо направити туди випромінювання (опинитися в його напрямку) – ефект не змусить себе довго чекати. При цьому всі приміщення буде прогріватися повільніше і не так рівномірно, як при конвекції.

Конвектор при правильному розташуванні, сприяє природної циркуляції повітря, виконає нагрівання приміщення швидше і рівномірніше, але його не можна буде сфокусувати в певному напрямку. Можна лише встановити в зону, що вимагає якнайшвидшого підвищення температури.

З іншого боку, мікроклімат від нагрівання інфрачервоним агрегатом не схильний до погіршення, так як прилад практично не впливає на вологість повітря, настільки важливу для дихання людини. Конвектор, хоч і не робить повітря абсолютно сухим, тим не менш незначно знижує вологість.

Підводячи підсумок, можна сказати що випромінювач працює більш фокусно і дбайливо по відношенню до навколишнього середовища, в ньому можна налаштовувати не тільки температуру, але і напрям її поширення, а конвектор – в цілому нагріває приміщення швидше, рівномірніше, але завдає шкоди мікроклімату в частині вологості.

Безпека і екологічність

Можна впевнено сказати, що обидва типи приладів володіють високим ступенем безпеки. Вони захищені від внутрішнього перегріву і перевертання системою аварійного відключення. Однак, існують обмеження при установці інфрачервоного нагрівача поблизу предметів, а також тривалого знаходження людини на траєкторії випромінювання. Це може призвести до погіршення самопочуття, утворення опіків шкіри, подібно сонячним, і навіть пошкодження сітківки очей. Тому випромінювачі не можна використовувати тривалий час і залишати без нагляду.

Теплові конвектори в цьому відношенні менш вибагливі та більш безпечні. Що стосується екологічності, то вони дещо поступаються інфрачервоним конкурентам, т. к. в процесі конвекції втягують в циркуляцію частинки пилу, і як було сказано, надають вплив на вологість.

УВАГА! Обидва типи приладів здатні виділяти неприємний запах, пов'язаний з горінням пилу при її зіткненні з нагрівальним елементом. У перших це обумовлено принципом роботи – конвекцією, у других – тривалим перебуванням у відключеному стані і скупченні пилу в районі нагрівальних елементів.

За показником шуму тут також немає лідера, оскільки порівнювані пристрої працюють тихо.

Економічність

І той і інший прилад обігріву володіють високими показниками енергоефективності в порівнянні з іншими електричними обігрівачами. Можна сказати, що в певному сенсі випромінювач економічніше за свого «суперника», т. к. швидше нагріває зону, в яку він спрямований. Якщо говорити про необхідність нагрівання кімнати цілком, то тут картина зворотна.

При виборі приладу насамперед необхідно керуватися поставленим завданням. Інфрачервоні обігрівачі не мають конкурентів, якщо потрібно організувати теплову завісу або точковий обігрів якої-небудь ділянки. Також їх ефективніше використовувати в приміщеннях з протягами.

Якщо мова йде про кімнаті, в якій немає протягів і потрібно підтримувати тривалий час постійну температуру, можна сміливо зупиняти свій вибір на конвекційному приладі.