Плюси і мінуси інфрачервоного обігрівача

Інфрачервоні обігрівачі стають в даний час все більш популярними. Цьому сприяють — доступна ціна і високий ККД пристроїв. Як працюють подібні прилади, які їх технічні характеристики, а також переваги і недоліки?

Принцип дії ІНФРАЧЕРВОНОГО обігрівача

Принцип дії будь-якого нагрівального пристрою заснований на передачі теплової енергії від більш нагрітих тіл до менш нагрітих. Чим більше різниця температур між тілом і навколишнім середовищем, тим інтенсивніше відбувається теплообмін.

Розрізняють три види передачі теплової енергії:

 • теплопровідність;
 • конвекція;
 • випромінювання.

По суті, будь нагрівальний прилад віддає енергію всіма перерахованими способами, відмінності полягають лише у відсотковому співвідношенні між ними.

Традиційні нагрівальні прилади (масляні нагрівачі, радіатори опалення) забезпечують основну передачу теплового потоку за рахунок конвекції. Тепло пристрою нагріває дотичний з них шар повітря, який стає легшим і піднімається, звільняючи своє місце важкого холодного повітря, створюючи природну циркуляцію в приміщенні. Таким чином, нагрівання навколишніх предметів йде не безпосередньо, а за допомогою нагрітих повітряних мас. При цьому температура в стелі завжди на кілька градусів вище, ніж на підлозі приміщення.

Інфрачервоні нагрівачі забезпечують основну передачу тепла за рахунок випромінювання інфрачервоних хвиль. Излученные хвилі легко проходять повітря і поглинаються твердими поверхнями, безпосередньо нагріваючи їх. Кажучи простими словами, ІНФРАЧЕРВОНИЙ нагрівач – маленьке штучне сонце у вас вдома. Безперешкодно поширюючись у просторі і потрапляючи на поверхні і людей в приміщенні, інфрачервоні промені нагрівають їх і вже ці поверхні самі починають працювати в якості джерел тепла.

При даному способі передачі енергії виключається зайве ланка — повітря, що дозволяє значно підвищити ефективність використання енергії та забезпечити більш рівномірний розподіл тепла в кімнаті.

ДОВІДКА! Інфрачервоними вважаються обігрівачі, передавальні за рахунок випромінювання більше 70% енергії.

Плюси і мінуси інфрачервоного обігрівача

Для відповіді на питання чи потрібен вам інфрачервоний обігрівач, необхідно знати всі переваги і недоліки пристроїв даного виду. Достоїнствами ІК системи опалення є:

 • простота монтажу і відсутність необхідності в обслуговуванні;
 • швидкий прогрів приміщення будь-якої площі, ви відчуєте приємне тепло відразу після включення пристрою;
 • можливість створення декількох теплових зон в межах одного приміщення;
 • економічність, порівняно з традиційними типами обігрівачів;
 • безшумність роботи із-за відсутності рухомих елементів;
 • не спалюють кисень і не виділяються сторонні запахи;
 • висока пожежобезпечність (при дотриманні правил експлуатації), можливе застосування в дерев'яних будинках;
 • можливість використання у вологих приміщеннях.

Не позбавлені ІК нагрівачі і деяких недоліків:

 • більш висока вартість у порівнянні з традиційними моделями;
 • згубний вплив на меблі і предмети інтер'єру (предмети інтер'єру і картини постійно знаходяться в зоні дії короткохвильового інфрачервоного випромінювання втрачають вологу, в результаті на них можуть з'являтися тріщини);
 • можливість заподіяння шкоди здоров'ю людини при недотриманні правил експлуатації.

Сфера застосування ІК обігрівачів

Всупереч поширеній думці, ІЧ обігрівачі застосовуються не тільки в житлових і офісних приміщеннях. В залежності від конструкції інфрачервоні пристрої застосовуються в таких сферах як:

 • сільське господарство, для обігріву теплиць, молодняка с/г тварин і птахів;
 • виробництво, для основного або місцевого обігріву в цехах, ангарах, гаражних боксах;
 • сфера послуг, для обігріву відкритих кафе і ресторанів;
 • медицина, для знезараження приміщень;
 • промисловість, виробництво інфрачервоних саун і гріючої меблів.

Промислові і побутові обігрівачі — абсолютно різні пристрої, вони відрізняються як за типом нагрівального елемента (довжині хвилі ІЧ випромінювання), так і по виду застосовуваного джерела енергії

Види інфрачервоних обігрівачів

Існує велика кількість видів інфрачервоних нагрівачів. По суті, поверхня, нагріта понад 60°С – уже інтенсивно випромінює ІЧ хвилі. При цьому довжина хвилі обернено пропорційна температурі поверхні. Інфрачервоним називають випромінювання з довжиною хвилі від 0,74 мікрометрів до 1 міліметра. Цей діапазон знаходиться між закінченням червоного кольори видимого спектру і невидимою частиною мікрохвильового випромінювання.

ІК прилади можна класифікувати за кількома ознаками. По використовуваному джерела енергії:

 • електричні (для створення ІЧ променів, нагрівальний елемент може розжарюватися до 900 градусів, як правило, розраховані на площу до 25 квадратних метрів);
 • газові (ефективні для обігріву приміщень великої площі – ангарів, спортзалів, теплиць).

За типом нагрівального елемента:

 1. Лампові (отримали свою назву із-за яскравого золотавого світіння при роботі. Нагрівальний елемент являє собою нитку з хромоникелевого сплаву або вольфраму, вміщену в кварцову трубку з якої відкачано повітря. З-за високої температури випромінює короткохвильове випромінювання здатне завдати шкоди здоров'ю людини, не рекомендуються для житлових приміщень).
 2. Карбонові (схожі по конструкції на лампові пристрою, відмінність лише в матеріалі нагрівального елемента – в них застосовується карбонова або вуглецева спіраль, що володіють меншою температурою нагріву, в результаті чого, дані нагрівачі випромінюють більш довгі хвилі безпечні для людини, обігрів стає м'якше і комфортніше).
 3. Керамічні (як випромінювального, інфрачервоні хвилі, елемента виступає керамічна панель великої площі. Нагрівання панелі до температури близько 60°C, здійснюється вмонтованою металевою спіраллю. Випромінюваний ІЧ спектр м'який, безпечний і комфортний для людини, а високі експлуатаційні властивості кераміки, дозволяють використовувати ці пристрої в навчальних закладах і вологих середовищах).
 4. Микатермические (схожі по влаштуванню і спектру випромінювання на керамічні. Випромінюючим елементом є пластина, вкрита оксидами металів і оболонкою з слюди, нагрівання забезпечує нитка з хромоникелевого сплаву. Основною відмінністю від керамічних нагрівачів є більш низька теплоємність нагрівального елемента і, як наслідок, більш високий інфрачервоний ефект).
 5. Плівкові (найбільш сучасні джерела довгохвильового інфрачервоного випромінювання. Являють собою плівку завтовшки не більше одного міліметра. Плівкові нагрівачі можна розміщувати під елементами внутрішньої обробки на стінах, підлозі або стелі. Є прекрасним джерелом розподіленого м'якого інфрачервоного випромінювання).

Поділяються обігрівачі і по довжині хвилі:

 • короткохвильові (призначені для обігріву нежитлових приміщень, ІЧ випромінюванням з довжиною хвилі 0,74...1,5 мкм, характерним для випромінюючих елементів з температурою від 600 до 1000)°C;
 • довгохвильові (забезпечують більш м'який нагрівання, призначений для житлових приміщень, властивий випромінюючим елементів з температурою до 120°C).

Найбільше поширення на даний момент отримали електричні інфрачервоні нагрівачі на основі микатермических панелей, лампових і карбонових випромінюючих елементів.

Які критерії потрібно врахувати при виборі обігрівача

Для того щоб придбаний інфрачервоний обігрівач, повною мірою реалізував свої сильні боку, важливо не помилитися з вибором типу пристрою. Перед вибором інфрачервоного обігрівача, необхідно чітко визначити для яких цілей ви плануєте його застосовувати. Фахівці рекомендують дотримуватися наступного принципу:

 • для додаткового обігріву житлових кімнат застосовувати низькотемпературні панелі (керамічні або микатермические);
 • в якості основного джерела тепла в офісних приміщеннях використовувати прилади з температурою поверхні вище 120 °С на основі карбонових елементів;
 • для обігріву великих площ використовувати високотемпературні електричні або газові нагрівачі, розташовувані на рекомендованому виробником відстані від людей.

Варто уважно вивчити всі можливості і зробити правильний вибір пристрою, яке принесе променисте тепло в будинок.