Освітлення впливає на сон

Дивно, але вчені не можуть з точністю відповісти на питання, який відомий будь-якій людині і навіть дітям, а саме: який механізм засинання людини? А адже про вплив на це освітлення відомо досить докладно.

Як світ впливає на сон

Людський організм може правильно створювати гормон меланін, відповідальний за відпочинок, тільки в темряві, так як будь-яке освітлення плутає карти природних для організму процесів. При цьому інтенсивність його вироблення залежить не тільки від того, яке освітлення під час сну, але і перед початком цього обов'язкового процесу людської життєдіяльності.

Важливо! Так само негативно впливає навіть невеликий нічний світло на усунення з організму надлишку кортизолу – «гормону тривоги».

Тому дуже бажано засипати в повній темряві, тоді нічний відпочинок дасть повністю відновлену працездатність, стресостійкість і так далі, проте в сучасному світі може про це лише мріяти (відблиски міського освітлення і працюють гаджетів, нічні лампи і тому подібні джерела, нехай навіть мінімального світла, завжди мають місце).

Те, як світло під час сну впливає на людини (сон стає більш поверхневим і менш продуктивним), залежить від довжини його хвилі і, відповідно, його кольору, який сприймається людським оком.

Увага! Дані дослідів, постійно проводяться вченими, показують, що негативний вплив на сон робить навіть дуже слабкий штучний світ (годинник з підсвіткою чи інший гаджет), особливо з довжиною хвилі 430-470 нанометрів, що сприймається людиною як синє світло.

Зелений світло (500-540 нм) переводить «стрілки» внутрішніх біологічних годин на 1,5 години, тоді як синій – на 3. Людина краще сприймає спокійний зелений колір, тоді як найменше на сон впливає червоний (620-700 нм), хоча при ньому важче розрізняються кольору, але людині, якщо наявність світла вночі просто необхідно, при червоному кольорі треба засипати, а не розглядати предмети.

Що робити, якщо без світла вночі не обійтися

Що вдень, що ввечері освітлення в спальні має бути не «холодним» і розсіяним.

Щоб краще підготуватися до сну, світла повинно бути не багато, помірної яскравості і теплих пастельних тонів.

Щоб краще заснути, треба перед цим робити все спокійно і розмірено, а ще краще − в окулярах із стеклами бурштинового кольору (довжина хвилі близько 600 нм), а для орієнтації вночі найкраще неяскраве світло каганців з темно-помаранчевими або червоними абажурами. Якщо ж світло в спальні життєво необхідний, то практичніше і здоровіше всього спати на відповідній масці, що «підігнана» особисто під вас.

Корисні поради

Гаджети повинні зберігатися поза спальні або необхідно їх чим-небудь прикрити.

Особливу увагу слід приділити дитячої спальні, яка вночі повинна занурюватися в абсолютну темряву. Якщо дитина боїться засинати в темряві − залишайте на час його засипання нічник червоного кольору з неяскравою лампочкою і вимикайте його відразу ж, як тільки малюк заснув.

А ось вранці, щоб швидше прокинутися, вчені радять включати яскраве синювате освітлення.