Розмір шкільної парти

Шкільна парта – не змінний супутник школяра протягом кількох годин 5 днів на тиждень, тому від її вибору залежить, якою буде постава дитини. Робоче місце повинно бути не тільки привабливим, але також комфортним і функціональним, сприяти нормальному навчального процесу. У разі неправильного вибору меблів наслідки можуть бути плачевними – порушена постава, проблеми з хребтом, погіршення зору. Який розмір шкільної парти, оптимальний і які до неї пред'являються вимоги?

Види шкільних парт

Багато хто помилково вважають, що шкільні парти практично нічим один від одного не відрізняються – насправді, кожна з них призначена для певних занять. Існують учнівські звичайні та спеціальні столи (для кабінетів малювання, креслення, іноземних мов, хімії тощо). В магазинах можна знайти 2 типу парт: 1-місцевих і 2-місцевих. Конструктивно вони бувають:

 1. З регульованою по висоті стільницею, яка настроюється, залежно від зростання школяра.
 2. Нерегульовані, в яких нахил стільниці і загальна висота незмінні.

Для початкових класів звичні парти, які являють собою моноблочну конструкцію – стіл об'єднаний з лавкою. Для маленьких дітей це найкращий варіант, який сприяє збереженню їх здоров'я. Але кращим вибором стане ортопедична сучасна парта, з якою постава буде завжди правильною, оскільки стільниця гнучко регулюється по висоті, а також нахилу.

Пред'являються до меблів вимоги

Стандарти відповідності шкільних столів розроблені в СРСР десятки років тому, однак, назвати їх комфортними не можна. У більшості випадків регулювати висоту стільниці парти і неможливо, що позначається на зручності заняття – відповідний одним дітям, для інших стіл низький або високий, залежно від росту. Що стосується вимог, то обов'язково відповідність меблів:

 • зростанню і віку дитини;
 • особливостям навчального процесу;
 • кімнатної площі.

Крім того, при виготовленні навчальних парт повинні використовуватися лише екологічні матеріали, вони повинні легко чиститься і бути простими в користуванні. Основні умови представлені в ГОСТ 22046-02 – меблі в обов'язковому порядку проходить сертифікацію, про що свідчать спеціальні документи. Експлуатаційний термін столу не повинен бути меншим, ніж 10 років.

Стандартні розміри столу для учнів

Висота парти вибирається залежно від росту дитини, при цьому результати досліджень свідчать про те, що різниця у сидять дітей в 10-15 см жодним чином не впливає на поставу. З цієї причини випускаються столи поділяються на 5 груп з різницею в 15 см по висоті, щоб можна було підібрати найкращий варіант для кожного учня:

 1. А — висота столу 53-58 см, допустимий зростання – до 130 див.
 2. Б — висота столу 59-63 см, допустимий зростання – 130 – 145 див.
 3. В — висота столу 64-69 см, допустимий зростання – 145 – 160 див.
 4. М — висота столу 70-74 см, допустимий зріст – 160 -175 див.
 5. Д — висота столу 75-82 см, допустимий зростання – понад 175 див.

1 і 2 категорії призначені для початкових класів, середніх повинні бути столи від 3 до 5 категорій, щоб дітям з різним ростом займатися було однаково зручно. При цьому парти розставляються за зростанням – спочатку 3-я категорія, потім кілька 4 і врешті – 5. Найбільш комфортну регульовану меблі рідко можна зустріти в школі, хоча вона є кращим варіантом.

Нормативні особливості

Основою для шкільних столів служить металевий каркас (найчастіше профільна труба 25х25 з товщиною стінок 1,2 мм). Термін служби меблів значно подовжується за рахунок порошкового фарбування, яка оберігає її від корозії. Стандартна стільниця виконується з фанери завтовшки 6-12 мм, ЛДСП або меблевого щита. В останньому випадку на поверхню наноситься гіпоалергенний безбарвний лак. Критерії відповідності столу для здорового і правильного розташування учня:

 • Відстань між колінами і нижньою частиною стільниці не повинно перешкоджати руху. Оптимальним вважається значення в 10-15 див.
 • Лікті знаходяться зі стільницею на одному рівні, плечі розправлені при цьому.
 • Ступні повинні твердо стояти на підлозі при сидінні. Кут між стегном і гомілкою — 90 град.
 • Під час навчання не повинно виникати напруги в колінах.

Також слід простежити, щоб край парти був на одному рівні з нижньою частиною грудної клітки дитини. У цьому плані, в черговий раз, перевага за регульованим столом – його можна максимально точно налаштувати під індивідуальні особливості школяра і змінювати їх у міру його дорослішання.

Правильна постава

Сидячі заняття складають більшу частину навчальної програми, тому слід приділити максимальну увагу правильної посадки за столом. Під час сидіння тіло дитини знаходиться в нестійкому рівновазі, при цьому менше втомлює положення, в якому м'язові зусилля для його підтримки мінімальні. Це властиво прямий посадці, коли тулуб розташоване вертикально, оскільки центр тяжіння розташований над точками опори. Більший комфорт досягається можливістю перенесення центру тяжіння на опору, наприклад, на спинку.

Правильно підібрана парта надає безліч додаткових зручностей для школяра. Наприклад, він може комфортно розташувати передпліччя на столі і писати – при цьому йому не треба буде спиратися ліктем або нахилятися вперед. У такому разі учень практично не буде втомлюватися, адже всі зусилля будуть витрачатися лише на лист, так як руки не виконують опорну функцію. Найменш втомлює також пряме положення голови – при відсутності її нахилу не втомлюються шия і спина. Похилі стільниці найбільш привабливі з точки зору результативності навчання, оскільки інформація, яка сприймається під прямим кутом, засвоюється найкраще.

Велика кількість пропозицій на ринку дає можливість підібрати парту для школяра по багатьом параметрам. В такому разі він не буде втомлюватися, заняття будуть даватися легше йому. Крім того, як показує практика, навчання за столом, у виборі якого дитина брав безпосередню участь, набагато результативніше.