Як вибрати інгалятор

Все частіше лікарі для лікування і профілактики захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів рекомендують робити інгаляції з допомогою спеціальних приладів — інгаляторів. Перевагами такого виду лікування медики називають:

  • скорочення часу дії лікарських засобів, оскільки препарат потрапляй безпосередньо до ділянки, потребує лікування;
  • відсутність додаткового навантаження на ШКТ, яка існує при пероральному прийомі лікарських засобів;
  • зменшення дозування ліків, так як діюча речовина надходить цілеспрямовано до вогнища захворювання;
  • зниження фінансових витрат на лікування, за рахунок зменшення кількості використовуваного препарату.

Лікар рекомендував використати побутовий інгалятор, ви оцінили переваги такого виду лікування і вирішили придбати апарат. Але в спеціалізованому магазині (аптеці) їх вибір досить великий. Як же визначся який прилад необхідний? Для цього треба дізнатися про їх особливості та види, оцінити параметри, а так само ознайомитися з рекомендаціями щодо правильного вибору.

Види і особливості побутових інгаляторів

Інгалятори поділяють за принципом роботи на чотири види:

  1. Парові (тепловлажные). Ці прилади використовується для профілактики та лікування захворювань верхніх дыхательны шляхів. Тепловлажные побутові інгалятори генерують пар за рахунок нагрівання лікарського засобу до необхідної температури. Прилад заправляють переважно відварами трав і ефірними маслами. Розмір розпилюються частинок не менш 10 мкм. Безсумнівний плюс придбання цього апарату — невисока ціна. Паровий інгалятор не можна використовувати при підвищеній температурі тіла вище 37,5°), туберкульозі та деяких серцево-судинних захворюваннях. Не всі медикаменти можна піддавати впливу високої температури.
  2. Компресорні. Доомпрессор створює потужний потік повітря, який розщеплює ліки на найдрібніші частинки і створює аерозольне хмара. Такий небулайзер можна заправляти будь-якими розчинами, призначеними для інгаляцій. Істотний мінус — високий рівень шуму при роботі.
  3. Ультразвукові. Лекарство перетворюється на аерозоль за допомогою ультразвуку. Небулайзери цього типу компактні і практично безшумні, але їх не можна використовувати для розпилення антибіотиків, гормональних та деяких інших препаратів. Це пов'язано з тим, що через ультразвукового впливу руйнується діюча речовина препарату.
  4. Електронно-сітчасті (меш-небулайзери, мембранні). Лікувальний розчин розбивається в рідку пил, проходячи через вібруючу пластинку з безліччю отворів. Ці апарати компактні, безшумні, можуть працювати від акумулятора, підходять для розпилення всіх лікарських розчинів, але дуже дорогі і вимагають постійного чищення деталей.

Нерідко, всі ці прилади об'єднують одним словом «небулайзер». Це невірно, тому що парові інгалятори до даного типу не належать, оскільки небулайзер — апарат, переробний рідина в аерозоль.

Увага! Не всі ліки можна з однаковою користю застосовувати в різних інгаляторах. Якщо лікар сказав, що для процедури потрібно небулайзер, то не використовуйте паровий інгалятор! Якщо було вказано на неприпустимість експлуатації ультразвукового апарату — значить цього робити не треба.

Параметри, на які потрібно звернути увагу при виборі інгаляторів

Для того, щоб було простіше вибрати побутової інгалятор, необхідно ознайомитися з основними параметрами різних апаратів.

Який розмір мають розпилюються частинки?

Від розміру розпилюються частинок залежить ефективність лікування захворювань. Чим менший розмір частинок, тим більше дальність їх проникнення. Якщо частинки ліки на виході діаметром 8-10 мкм (мікрон), то інгаляція буде доцільна для обробки порожнини рота (профілактика і лікування тонзиліту, фарингіту й іншого). Такий результат характерний для парових інгаляторів.

Аерозольні порошинки розміром 5-8 мкм осідають у носоглотці. Апарати, які дають подібний результат, рекомендується набувати для лікування захворювань внутрішньої поверхні гортані і носоглотки, у тому числі ангіни та ринітів.

Небулайзери, розчин розпилюють з розміром частинок від 3 до 5 мкм використовують для зняття набряків і запалення в трахеї і бронхах.

Частинки в 1-3 мікрона досягають нижніх дихальних шляхів, а значить підходять для лікування запальних процесів у легенях.

Найменші частинки розчину (0,5 — 2 мкм) проникають в альвеоли — віддалені ділянки дихальних шляхів.

Виробники побутових інгаляторів завжди вказують розмір частинок, вироблених апаратом. Обираючи прилад необхідно пам'ятати, що користуватися ви їм будете не один раз, відповідно підбирайте середні показники розміру частинок.

Важливо! Для досягнення найбільшого терапевтичного ефекту варто вибирати інгалятор з діапазоном розміру частинок від 2 до 8 мкм. Такі небулайзери універсальні у використанні.

Який тип подачі лікарського препарату використаний в приладі?

Подача аерозолі в побутовому інгаляторі ділиться на 3 типу: безперервна, регульована вручну і автоматично регульована. Безперервна подача ліки — найбільш неекономна, оскільки препарат розпорошується весь час, незалежно від того вдихають його чи ні.

При ручному регулюванні розчин надходить у розпилювач під час натискання спеціальної кнопки.

Найменше ліки витрачається, якщо в небулайзере передбачена автоматична подача рідини. Ціна на такі інгалятори досить висока.

Об'єм ємності для лікарського препарату

Обсяг бака для лікувального розчину залежить від розмірів апарату, способу утворення аерозольного хмари і принципу подачі лікарського засобу. В парових інгаляторах, а так само компресорних небулайзерах з безперервною подачею ємності для ліків можуть мати об'єм 150 мл Це пов'язано з тим, що в таких апаратах витрата ліки на одну інгаляцію досить великий. В ультразвукових небулайзерах обсяг бака не перевищує 70 мл, а в мембранних — 15 мл

Увага! Ніколи не перевищуйте допустимого часу на один цикл роботи апарату. Робіть перерви між інгаляціями згідно з вказівками виробника навіть якщо в баку залишилося багато ліків.

Можливість роботи від акумулятора

Деякі моделі побутових інгаляторів (в основному ультразвукові та сітчасті) можуть працювати від акумулятора. Завдяки цій особливості, апарат при необхідності можна використовувати поза приміщення (подорож, відпочинок за містом і т. д.)

Гучність під час роботи

Інгалятори відрізняються рівнем видаваного шуму. Найгучніші — компресорні небулайзери.

В технічній документації будь-якого апарату виробники вказують рівень шуму. Для компресорних та ультразвукових інгаляторів характерний показник в 45 дБ, у парових він досягає 30 дБ, а у меш-небулайзерів не перевищує 20 дБ.

Поради щодо вибору інгаляторів

Вибираючи побутової інгалятор, треба визначитися хто, як часто і з якою метою (лікування/профілактика) буде ним користуватися.

Інгалятор для всієї родини

Апарат, призначений для всієї родини, повинен мати широкий спектр терапевтичної дії, щоб його можна було використовувати для профілактики і лікування як верхніх, так і нижніх дихальних шляхів. Так само універсальний інгалятор не повинен мати обмежень для використання ліків. Компресорні небулайзери найкраще відповідають таким характеристикам. У комплектацію повинні входити різні насадки як для дітей, так і для дорослих.

Інгалятор для дитини

На ринку медичної техніки інгалятори для дітей представлені різними яскравими моделями. Часто вони виконані у формі забавних іграшок. Якщо ви купуєте апарат тільки для використання дитиною, зверніть увагу на гучність його роботи. Занадто гучні моделі можуть налякати малюка. В ідеалі, дитячий інгалятор повинен бути обладнаний автоматичною системою подачі ліки. Важливо підібрати модель виробляє частинки аерозолю діаметром від 2 до 8 мкм, так як такі прилади мають широкий спектр дії.

Інгалятор для алергіків та людей з ослабленим здоров'ям

Алергікам для проведення інгаляцій гормональними препаратами протипоказано домашнє використання парових і ультразвукових приладів, оскільки діюча речовина руйнується під впливом високої температури і ультразвуку. Людям з ослабленим здоров'ям рекомендується завжди мати під рукою інгалятор (вдома, у дорозі, на дачі та інше). Тому ідеальним варіантом буде придбання компактного мембранного небулайзера здатного працювати від акумулятора.

Інгалятор для профілактики

Для профілактики захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів рекомендується проводити інгаляції з допомогою парових і компресорних апаратів. У першому випадку нагріте повітря покращує кровообіг у слизових носоглотки, а ефірні масла і трав'яні відвари надають необхідну терапевтичну дію. Використання ж компресорних небулайзерів дає змогу застосовувати розчини, призначені не тільки для лікування, але і для профілактики захворювань.

Довідка! Перш ніж придбати інгалятор, зверніться за рекомендацією до лікаря. Лікар підкаже за якими критеріями треба вибирати апарат саме для вас і вашої родини.