Підключення варильної панелі до електромережі

Варильна поверхня – предмет першої необхідності на кухні, при цьому електрична панель є одним з найбільш потужних електроспоживачів в квартирі.

Перед установкою варильних панелей з метою безпечного та тривалого використання необхідно ознайомитися з основними правилами щодо їх підключення до електромережі.

Вимоги до встановлення варильної поверхні

Установка варильних поверхонь може проводитися самостійно з дотриманням певних правил.

Забезпечення вентиляції

Перше: приміщення, де вони використовуються, повинно бути оснащене системою вентиляції.

Над конфорками рекомендується встановлювати витяжки, які дозволяють абсорбувати випаровування від готується на плиті їжі.

Необхідно дотримуватись вимоги до відстані від варильної поверхні до нижньої площі витяжки. Для електричних плит воно повинно бути не менше 70 см, а для газових – на 10 см більше.

Вимога до стільниці

Друге правило пов'язано зі здатністю стільниці, на яку кріпиться технічка, витримувати високу температуру: мінімум 100°С.

Важливо! У зв'язку з зазначеними умовами використання, товщина матеріалу повинна бути не менше 25 мм

Межі допустимого сусідства

Наступна вимога наказує встановити прилад так, щоб залишати відстань між границями площі плити і вертикальними поверхнями, розташованими навколо неї: стіни і корпусу сусідніх шаф. Вона повинна складати 15 см, не менше.

Пряма лінія електропроводки

При підключенні електричних варильних панелей до електромережі необхідно використовувати пряму лінію електропроводки від щитка до пристрою. Її потрібно заводити на пристрій захисного заземлення (УЗО) номіналу, що відповідає споживаній потужності.

Як підключити індукційну варильну поверхню до електромережі

Принципових відмінностей у підключенні індукційної панелі від класичної варильної електроплитки немає. Деталі процесу детально викладено нижче.

Вибір кабелю для підключення

Зазвичай при виборі кабелю керуються двома основними параметрами: кількість жил і товщина.

Кількість жил

Перший параметр залежить від кількості контактів у вилці або клеммнике підключеного пристрою.

Варильні поверхні має два варіанти підключення: з 3 або 4 жилах.

 • Три дроти використовуються в разі подачі від однієї фази мережі (220 В).
 • Якщо в щиток приходять 2 або 3 фази (380 В), тоді індукційну плиту доцільніше підключати по 4-провідної схеми, оскільки в цьому випадку по дротах потече менший струм. Отже, вони будуть менше нагріватися, ефективність споживання буде вище.

Товщина кабелю

Після того як ви визначилися, скільки фаз є на вході і за якою схемою буде підключена плита, необхідно правильно розрахувати товщину кабелю.

Довідка: в залежності від потужності приладу підійде проводка товщиною 4 або 6 мм2.

При цьому треба враховувати, що у малопотужних плит клеми розраховані на товщину проводів 4 мм2, і при спробах підключення до жил більшого перерізу можуть виникнути певні проблеми.

Тип і конструкція

Якщо говорити про тип кабелю і його конструкції, то можна використовувати як жорсткий, так і м'який (складається з багатодротяна жив) мідний варіант проводки, бажано з підвищеним захистом від вогню.

Довідка: одними з найбільш популярних марок є: NYM, ВВГНГ, ВВГНГ-LS.

Майстри, які постійно працюють з кабельною продукцією, особливо для проводів великого перерізу, воліють використовувати м'яку підводку. В ній жили складаються з великої кількості мідних дротів, щільно переплетених між собою.

 • По-перше, такий кабель менше гріється, т. к. струм поширюється по поверхні провідника, а не всередині його. А у цільного проводу загальна провідна поверхня істотно менше.
 • По-друге, гнучким кабелем набагато легше працювати, особливо при щільному монтажі.

Єдиним недоліком многопроволочного провідника є необхідність придбання наконечників або гільз для приєднання його до клем.

Схема підключення

Варіанти розподільних мереж

Перш ніж розглядати схему підключення пристрою до мережі, необхідно перерахувати варіанти розподільної мережі, які зустрічаються в будинках і квартирах і, відповідно, кількості жив у внутрішньої електропроводки.

 • Двужильная – найбільш невдалий варіант однофазної мережі без заземлення: приходять «нуль» і фаза. Цей варіант не прийнятний для підключення більшості побутових приладів, особливо потужною індукційної плити.
 • Трьожильна – з мережі подаються «нуль», «земля» та одна фаза. Така проводка дозволить підключити прилад за трипровідною схемою у разі достатньої виділеної потужності.
 • Четырехпроводкарідкісний варіант, що використовується в сучасних новобудовах. Крім заземлення і нульового проводу, приходять 2 фази.
 • Класична трифазна мережа – подається п'ять ліній, три з яких – фази. Характерна для великих приватних будинків з високою виділеної потужністю.

Довідка. Варіанти 3 і 4 найбільш переважні для використання у схемі підключення варильної поверхні, хоча і не завжди доступні.

Контакти приладу

В комплект поставки індукційної плити не входить шнур з вилкою з причини різноманіття варіантів внутрішньої схеми електророзподільної мережі (див. вище).

Як правило, пристрій має 6 входів на контактній групі, які позначаються так:

 • L1, L2, L3 – фази;
 • N1, N2 – нульові контакти;
 • РЕ – заземлення.

УВАГА! Електромережа має загальноприйняті колірні позначення.

 • Для земляного дроту використовується жовта або жовто-зелена обплетення.
 • Для «нуля» — синя.
 • Фазні жили можуть бути будь-якого кольору, але зазвичай в двофазній мережі використовують коричневу або чорну ізоляцію.
 • А для розрізнення фаз трифазної мережіжовту, зелену і червону маркування.

Підключення до панелі

Тепер пора переходити до підключення проводу до панелі.

 • Для цього її потрібно перевернути конфорками вниз і на зворотному боці відшукати кришку, що приховує групу контактів.
 • Відверніть фіксуючий болт і звільніть доступ до клем. Якщо між нульовою і земляний клемами встановлена перемичка, її необхідно зняти.
 • Насамперед заземліть пристрій, зафіксувавши в клемі з позначенням РЕ жовто-зелений провід.
 • Т. к. у нас від щитка приходить тільки один нульовий провід, приєднайте його до клеми N1, а другу клему замкнути перемичкою.
 • Перевірте на всякий випадок, що на фази відключені, притуливши до них тестову викрутку.
 • Підключіть до контактів, позначеним літерою L залишилися дроти. Інші силові входи з'єднайте перемичками з підключеним.

Робота на стороні споживача завершена.

Підключення через щиток

Перед початком роботи в щитку вимкніть вхідний рубильник і з допомогою пробника переконайтеся, що щиток повністю знеструмлений. Йде до пристрою лінія комутується в розподільну мережу звичайним чином.

УВАГА! У разі відсутності в мережі заземлення, необхідно звернутися за допомогою до майстрів-електриків. Без підключення до «землі» експлуатація варильної панелі заборонена.

 • Земляний провід фіксується на шину заземлення. Заведіть фазу на автоматичний вимикач (1 або 3-фазний).
 • З іншого боку підключіть автомат до пристрою захисного заземлення, до якого також підключіть нульовий провід, що йде до приладу. Як альтернативу можна використовувати схему з диференціальним автоматом. Використовуйте номінали, відповідні рівню споживаної технікою потужності.
 • Перед подачею електрики на вхід щитка щоб уникнути короткого замикання переконайтеся, що протилежний кінець електрокабеля підключений до приладу або до розетки. В іншому випадку його жили повинні бути заізольовані.

Як підключити поверхню за допомогою вилки і розетки

Купуючи комплект силовий розетки і вилки, слід брати до уваги, на який максимальний струм він повинен бути розрахований, і яка кількість контактів (3 або 4) буде використовуватися.

Відповідний номінал розетки – 25 або 32 А.

Рівень струму легко розраховується за формулою: I = P / U, де:

 • I – сила струму, А;
 • P – потужність плити, Вт;
 • U – напруга, В (дорівнює 220 або 380 В, в залежності від схеми включення).

При підключенні розетки використовуйте кольорове маркування проводів. Це дозволить уникнути неправильної електричної комутації, яка може призвести до виходу з ладу техніки або оплавлення ділянок мережі.

Прикріпіть корпус розетки до стінки, підключіть дроти до клем відповідно з даними, зазначеними на виробі.

Також дотримуючись полярності, підключіть вилку до дроту.

Переконайтеся, що схеми расключения вилки і розетки збігаються. Перевірте напругу в фазних контакти розетки, після чого обережно вставте вилку і включіть варильну поверхню.

Як підключити поверхню без вилки

Альтернативою підключення електричної варильної поверхні до електрики може бути схема прямого приєднання з використанням клемної коробки.

Цей варіант має ряд переваг – він більш надійний і наочний. Помилка при підключенні проводів практично виключена.

Недоліком є неможливість швидкого від'єднання від плити електричної лінії. Щоб обесточнить пристрій, доведеться проводити маніпуляції в щитку.

Довідка. Для підключення до клем в коробці кінці проводів скручують у формі кільця.

Для гнучкого типу кабелю таку скрутку необхідно додатково залудити або використовувати наконечники для клем вилочного або кільцевого типу.

Як підключити газову варильну поверхню

Газова варильна поверхня підключається до електрики у разі, якщо вона забезпечена системою автоподжиг. Це ж стосується комбінованих варіантів. Наприклад, варильна поверхня плити підключено до газу, але укомплектована електричною духовкою.

Такі моделі споживають незначну кількість потужності, тому для їх підключення цілком можна використовувати стандартну електричну розетку.

Жодних спеціальних заходів, необхідних для підключення варильних электропанелей, робити не потрібно.

Однак слід звернути увагу, що при підключенні газової плити до електрики не рекомендується використовувати металеву гофровану підводку, т. до. у разі потрапляння на неї іскри може статися загоряння.

В цілях безпеки рекомендується використовувати газовий шланг.