Як правильно сидіти за партою

Одна з найбільш поширених проблем зі здоров'ям серед школярів — різні порушення постави. З початком навчання кількість сколіозів в учнів молодших класів зростає у 3,5-4 рази. Чисельність порушень постави починає збільшуватися з першого і поступово зростає до п'ятого класу. Потім, до підліткового віку, починає знижуватися. Надати хребту потрібну форму допоможе звичка сидіти за столом чи партою у правильному положенні, а так само щоденне виконання комплексу фізичних вправ для зміцнення спини.

В якій позі правильно сидіти за партою

Актуальність проблеми безпосередньо пов'язана з організацією письмового столу дитини під час виконання завдань у себе вдома, а так само з положення за партою під час навчання в школі.

Якщо у школі, де навчається дитина, парти типові і немає можливості їх відрегулювати під зростання і комплекції учня, то можна хоча б вдома організувати відповідне робоче місце. Наприклад, це може бути стіл і стілець трансформери, які регулюються по мірі активного росту дитини.

Умови, яких необхідно дотримуватися:

 1. Висота робочої поверхні повинна бути вище ліктя приблизно на 2,5 сантиметра в положенні сидячи.
 2. Під час занять дитина повинна мати декілька точок опори для спини, сідниць, верхніх і нижніх кінцівок.
 3. Спина і стегна утворюють кут 90 градусів.
 4. Зігнуті коліна розташовуються під прямим кутом, обидва лікті знаходяться на столі.
 5. Проміжок між грудьми і партою повинен бути не більше двох сантиметрів.
 6. Голова злегка нахилена, між очима і зошитом відстань близько 30 сантиметрів.

Увага! При тьмяному освітленні дитина буде змушений нахилятися до столу, тому лампа повинна бути досить яскравою.

Як навчитися правильно сидіти за партою

Для правильного розташування учня за партою або столом необхідно виробити у нього звичку автоматично приймати потрібне положення.

Кілька правил, які дитині необхідно засвоїти:

 1. Сидіти при листі потрібно так, щоб тіло стикалося із спинкою стільця.
 2. Плечі повинні бути розправлені.
 3. Ноги розташовуються на опорі або на підлозі всією поверхнею підошов.
 4. Обидві ноги розташовані на підлозі, паралельно один одному. Схрещування ніг неприпустимо.
 5. Руки розташовуються на парті і не підпирають голову.

Якщо ігнорувати ці правила, сутула спина дитини під час сидіння за столом стане причиною підвищеного навантаження на поперековий відділ хребетного стовпа. Так як дитина багато часу проводить сидячи, неправильне положення стане звичним і призведе до порушення постави, формування сколіозу, деформації скелета та інших супутніх захворювань.

Важливо! Так як розвиток постави людини починається з раннього дитинства, необхідно з початкової школи стежити за тим, як школяр сидить, стоїть і пересувається. Це допоможе вчасно помітити почалися відхилення і запобігти формування сколіозу.

Кожні 45 хвилин під час навчання необхідно давати дитині перепочити. Корисно в цей час виконувати різні фізичні вправи, які дадуть йому можливість розім'ятися і розслабити м'язи.

Корисні вправи

Кращою профілактикою хвороб спини є фізична активність, щоденні прогулянки і рухливі ігри. А регулярно виконується комплекс вправ допоможе сформувати правильну поставу і уникнути деформацій хребта:

Вправи:

 1. Встати біля стіни так, щоб лопатки, сідниці, п'яти і потилицю докасались до неї. Утримувати положення півхвилини, після чого відійти і стояти точно так само, але вже без опори ще півхвилини.
 2. Спертися на стіну таким чином, щоб ноги розташовувалися на відстані близько 40-50 см від стіни. М'язи плечей і спини повинні бути напружені, спина максимально рівна. Лопатки, потилиця і поперекова область торкаються поверхні стіни. У такому положенні дорахувати до 4. Потім розслабити спину і дорахувати до 4 ще раз.
 3. Встати рівно, розташувавши руки на поясі. Напружити м'язи спини, звести лопатки. Голова піднята. Дорахувати до 4.
 4. Встати біля стіни, руки розвести в сторони. Піднімати і опускати руки, роблячи ними ковзні руху по поверхні стіни.
 5. Прийняти вихідне положення на підлозі, упертися в підлогу колінами і долонями. Підняти голову, прогнути спину. Утримувати положення на 4 рахунки. Потім опустити голову вниз, округливши спину. Утримувати положення ще на 4 рахунки.
 6. Лягти на спину, зігнуті ноги впираються в підлогу, руки підняті вгору. Напружити спину і випрямити її. Утримувати положення на 4 рахунки.
 7. В положенні лежачи на животі розігнути корпус, піднявши ноги і голову, руки на поясі. Зробити вдих. На видиху повернутися у вихідне положення.

Всі вправи повторюються щоденно в три-чотири підходи. Оптимально виконання під час ранкової зарядки.

Довідка! При правильній поставі плечі дитини розташовуються на одній лінії і відведені назад, лопатки симетричні.

Наслідки неправильної пози за партою

В разі недотримання цих правил і неправильної посадки за партою, можливі різні негативні наслідки, наприклад:

 • підвищена стомлюваність;
 • низька працездатність;
 • нестійкість уваги;
 • порушення кровообігу;
 • проблеми з диханням;
 • грижі міжхребцевих дисків;
 • спайки м'язових тканин;
 • головні болі і болі в спині.

Правильність формування постави залежить від звичок дитини, виховання, правильного облаштування робочого столу і можливості займатися спортом.

В процесі активного росту дитини варто пам'ятати, що правильна постава не тільки виглядає естетично привабливо, але і сприяє природному і здоровому формування внутрішніх органів.