Чому дзеркало змінює право і ліво

Дзеркало має ідеально рівну і гладку поверхню, тому все в ньому відображається прямо. Якщо людина стоїть перед відображенням прямо, то промінь світла, потрапляючи в його очей, рухається по прямій і відбивається від поверхні теж по прямій. Діє закон відбиття: кут падіння дорівнює куту відображення.

Увага! Закон хвильової оптики справедливий для ідеально відображають поверхонь. Саме таку поверхню має дзеркало.

Як дзеркало відображає

Кожен, хто дивиться в нього, бачить своє відображення. Якщо він в цей час помахає собі правою рукою, то його відображення помахає йому з тієї ж сторони. Стоїть ззаду зліва стілець у дзеркалі також варто ззаду ліворуч. Якщо ж навпаки стане жива людина лицем до лиця, то у нього право і ліво поміняються. У цьому випадку при помахивании правою рукою стоїть напроти зробить це лівої.

Чому саме дзеркало змінює ліво і право

Чому, смотрящемуся в дзеркало, здається, що віддзеркалення асиметрично і махає йому не правою, а лівою рукою, а голова й ноги залишаються на своїх звичних місцях? Справа в законі тяжіння, що діє на людство. Бачачи своє відображення в мозку людей відбувається уявне переміщення на місце навпроти.

Не віддаючи собі звіту, всі земляни уявляють, як йдуть ногами, повертаються, як це властиво людям, і стають навпроти самих себе. Ось тут і створюється оманливе відчуття асиметричності. При цьому, в яку б сторону світла вони не обернулися, усі напрямки руху для них рівноцінні. Людина рухається подумки в положенні «голова — зверху, ноги — знизу», та іншого положення свого тіла він не представляє.

Плутанину з асиметрією легше зрозуміти на прикладі листа з текстом. Повернутий до дзеркала аркуш з текстом відображає його не зліва направо, а в зворотному напрямку. Логіка в цьому випадку обманює людей. Текст відображається правильно, як людина тримає його відносно своїх очей. Якщо взяти прозорий аркуш з текстом, написаним чорним фломастером, повернути його до себе, як і належить, то відображення тексту буде правильним і його легко буде прочитати. Іншими словами, не дзеркало перевернув аркуш, а сама людина.

Чому дзеркало не змінює верх і низ

На людей планети Земля діє закон гравітації, тому в їх свідомості існує вісь-перпендикуляр до поверхні землі, паралель сили тяжіння. Тому їм не все одно, де їх ноги і голова. Всі повороти розглядаються ними щодо перпендикулярній осі. Якби земляни переміщалися щодо горизонтальної осі, стрибаючи в потрібну точку, наприклад, з ніг на голову, їм здавалося, що у відображення голова внизу, а ноги вгорі.

Асиметрія – це психологічна ілюзія, виражена наявністю осі не в дзеркалі, а в свідомості людини, що в свою чергу створює асиметричну ілюзію повороту в просторі. Всі разом викликано наявністю яскраво вираженою гравітації на планеті Земля.