Як користуватися хлібопічкою

Минуло вже більше 30 років, як перша хлібопічка з'явилася на домашній кухні. Багато господинь встигли оцінити переваги цього пристрою. Проблем з використанням не виникає, коли на руках є інструкція по застосуванню. А що робити, якщо купили хлібопічку з рук, або отримали спадщину (подарунок) без пам'ятки з експлуатації? Або вона була втрачена? Немає необхідності ховати такий практичний і зручний побутовий прилад на полицю. Впоратися з хлібопічкою можна і без керівництва, надрукованого на папері, головне не боятися і підійти до справи грунтовно.

Використання хлібопічки в побуті

На сьогоднішній день існує велика кількість моделей електричних хлебопечей. Але їх конструкція і виробничий алгоритм мало чим різняться. Тому алгоритм вивчення «невідомого» побутового пристрою буде виглядати однаково.

Ознайомлення з моделлю

Першим кроком буде візуальне вивчення приладу. Будь-яка хлібопічка складається з трьох основних елементів:

 • Корпус з кришкою і панеллю управління;
 • Форма для випікання;
 • Знімна лопатка для перемішування.

Переконайтеся, що в наявності є всі частини і вони не пошкоджені. Форма і лопаточка є знімними деталями. Лопатка, як правило, просто одягається на вал, що знаходиться на дні чаші для випікання. Форма може вийматися/вставлятися в корпус по-різному, тому варто спочатку спробувати. Можливо, доведеться її провернути, або від'єднати фіксатори, або просто потягнути з деяким зусиллям.

Визначення обсягу чаші

Від об'єму форми буде залежати скільки продуктів можна завантажити в хлібопічку, і якої маси вийде хліб:

 • При місткості чаші 3 л води вийде буханець вагою до 0,9 кг.;
 • При об'ємі в 2,5 л. — 0,5-0,7 кг;
 • Якщо місткість форми менше 2,5 л, то хліб буде масою до півкілограма.

Дізнатися обсяг відерця для випікання досить просто. Необхідно взяти посудину відомого літражу (банку, стакан, мірну ємність) і наповнити його водою. Вилити рідину в чашу і повторити процедуру до повного заповнення форми. При цьому необхідно проводити підрахунок кількості вилитої води.

Важливо! Надалі, вибираючи рецепт випічки потрібно буде орієнтуватися на об'єм чаші. Перевищення місткості може привести до поломки хлібопічки.

Вивчення налаштувань і управління

Такий крок — ознайомлення з керуванням. Сучасні моделі, крім набору кнопок, швидше за все, будуть мати дисплей, що відображає вибір програми та хід її виконання. А на більш старих зразках управління буде здійснюватися стандартними функціями: Старт/Стоп, Меню, Колір скоринки (не завжди), Таймер. Кнопкою Меню вибирається робоча програма, за якою буде відбуватися приготування. Їх кількість буде залежати від конкретної моделі (Хліб, Основний, Спеціальний, Французький, Швидкий, Тісто, Кекс і т. д.). За допомогою функції Таймер можна задається час початку включення хлібопічки. Так, завантаживши з вечора інгредієнти, можна отримати булку гарячого хліба прямо до сніданку. Виставляється таймер після вибору робочої програми.

Підготовка інгредієнтів

Для випічки звичайного хліба знадобляться:

 • Дріжджі — необхідно використовувати тільки сухі дріжджі, на упаковці яких є напис «Швидкодіючі». На 0,5 кг борошна береться 2 чайні ложки;
 • Борошно — основний інгредієнт, від якого багато в чому залежить якість кінцевого продукту. Для хлібопічки найкраще підійде хлібопекарський сорт, виготовлений з твердих сортів пшениці і містить багато клейковини;
 • Сіль — необхідний компонент, поліпшує смак хліба. В середньому беруть 2 чайні ложки на 0,5 кг борошна;
 • Цукор — надає випічці м'якість і бере участь у бродінні дріжджів. Замість нього можна використовувати мед або інші підсолоджувачі. Для звичайного хліба цукру беруть з розрахунку 1,5-2 столові ложки на 0,5 кг борошна. Для здоби його, природно, буде потрібно більше;
 • Жири — використовують вершкове масло, маргарин, курячий, свинячий або рослинний жир. Він не дасть випічок прилипнути до форми, а аромат і смак придбають особливий відтінок;
 • Рідину — в основному використовують воду, але можна застосувати молоко, йогурт, сироватку. Рекомендовано використовувати близько 220 мл рідини на 0,5 кг борошна.

 

Важливо! Всі інгредієнти повинні бути свіжими і теплими (як мінімум кімнатної температури).

Порядок розміщення інгредієнтів

Існує два способи закладки інгредієнтів. У деяких моделях спочатку необхідно в чашу покласти дріжджі, потім висипати борошно і вже на неї акуратно вилити рідину і додати інші компоненти. Рідше використовується другий спосіб, коли на дно виливається рідина, а потім засипається борошно. На неї викладаються дріжджі і все інше. Але який би спосіб не застосовувався, існує єдине правило — дріжджі не повинні контактувати з водою. Особливо це важливо для випічки з відкладеним стартом.

В залежності від рецепту можуть бути й інший порядок завантаження інгредієнтів у хлібопічку.

Порядок дій

Перед закладкою компонентів у форму необхідно переконатися, що вона абсолютно чиста і лопатка для перемішування знаходиться на своєму місці. Заповнену чашу встановлюють на своє місце і закривають кришку. Вибирається програма випічки, ступінь піджареної скоринки і натискається старт (або виставляється таймер). Поки йде процес замішування хлібопічку можна відкривати, контролюючи консистенцію тесту. При необхідності можна додати борошна або рідини. А якщо рецептура припускає наявність особливих компонентів (родзинки, курага, горіхи тощо), то їх теж краще покласти при перемішуванні. Закінчення етапу виготовлення тіста машина повідомить звуковим сигналом і запуститься процес випічки. В цей час піднімати кришку ні в якому разі не можна. Про готовність хліба пічка теж повідомить зумером. Тепер її можна відкрити і вийняти форму.

Важливо! Дотримуйтесь правил безпеки — діставайте чашу тільки в кухонних рукавицях, не нахиляйтеся низько над відкритою хлібопічкою і не ставте лікоть на неї. Дотримуючись цих простих правил можна уникнути опіків.

Перевернувши чашу і легенько її струснувши, дістаньте хліб. При необхідності можна злегка постукати об дерев'яну дошку. Важливо не забути дістати лопаточку. Після охолодження смачний домашній хліб готовий до вживання. Тепер залишилося привести в порядок хлібопічку — вимити, витерти насухо і прибрати до наступного використання. Робити це необхідно тільки коли пристрій повністю охолоне.

Часті проблеми при випіканні, способи їх вирішення

Найчастіше господині скаржаться, що хліб не піднімається. Причин цьому може бути декілька: несвіжі дріжджі, неправильний вибір робочої програми, відсутність у закладці цукру. Знизити пишність тесту може і мала кількість кисню в борошні, тому перед випічкою її необхідно обов'язково просіяти.

Буває, що тісто підходить добре, а потім обпадає і хліб виходить несмачним. Подібне може статися із-за того, що хлібопічку поставили на протязі або в холодному приміщенні. Не «тримає форму» дуже рідке тісто. Наступного разу потрібно внести в рецептуру зміни і додати борошна.

Якщо тісто не пропеклося, то значить, що обсяг інгредієнтів не відповідає місткості чаші або кришка пристрою закрита була не щільно. Занадто великий набір додаткових компонентів (особливо жировмісних — горіхів, вершків, масла), теж може стати причиною виникнення такої проблеми. І навпаки, при недостатній кількості жирів хліб вийде дуже сухим.

У висновку

Хлібопічка — техніка потрібна і не дуже складна у використанні. Яка господиня не захоче порадувати своїх близьких свіжовипеченим хлібом, ароматною здобою або оригінальним кексом. І розібратися з управлінням зможе кожен, головне бажання і серйозний настрій.