Чим різати лінолеум

Такий матеріал як лінолеум сьогодні застосовується досить часто, з урахуванням багатства вибору за якістю і колірній гамі матеріалу. Його нескладно різати, при наявності спеціалізованих ножів, що дозволяють виробляти роботу швидко і акуратно. В рамках статті буде розказано про види ножів для різання лінолеуму в домашніх умовах.

Висувний

Дана різновид ще має назву будівельного ножа. Конструкція дозволяє регулювати довжину леза, при необхідності вкорочувати його в процесі зносу по лініях зламу, нанесеним на поверхню різака. При повному зносі леза його легко замінити. Зовні конструкція нагадує звичайний канцелярський ніж для різання паперу, тільки більш міцна і надійна. Підходить для різання оргаліту, лінолеуму, шпалер і багатьох інших подібних матеріалів. Кріплення здійснюється за рахунок регулювального гвинтика, при віддачі якого виробляють заміну зношеного леза. При роботі ножем даної конструкції слід контролювати його хід і вести строго по лінійці, оскільки він досить легко йде в бік від наміченої лінії відрізу.

Універсальний

Як правило, даний вид ножа оснащується двома ріжучими кромками, паралельно і під гострим кутом до рукояті. Набагато міцніше висувного, і як правило, не має змінного леза, а передбачає заточку. Виготовляють також варіанти зі змінними лезами, але це швидше виняток. Підходить, крім того, щоб різати лінолеум, для шкіри, гуми, текстоліту невеликої товщини. Зручний в роботі, їм можна навіть різати по дереву при наявності певних навичок.

Крім універсальних, існують спеціалізовані ножі для різання лінолеуму з характерною для них формою леза у вигляді півмісяця або гака. Дана форма дозволяє акуратно підрізати кути підлогового покриття, а також видаляти надлишки клею з поверхні лінолеуму. Вимагає певних навичок роботи з подібним видом інструменту.

Дисковий

Якщо є необхідність розпускати відразу кілька шарів лінолеуму, шкіри або тканини, можна скористатися дисковим ножем. Для точного різання рекомендується краю розрізається прикріпити за допомогою скотча або двосторонньої клейкої стрічки до робочої поверхні, на якій здійснюється розкрій.

Зовні дисковий ніж представляє собою гостро заточений сталевий ролик на пластиковій зігнутої рукояті. Завдяки такій конструкції інструмент не бгає матеріал, що розрізається, при відносно невеликому натиску ріжеться навіть кілька шарів. Нерідко по гостроті та ефективності даний інструмент значно перевершує ножиці. Ще одне достоїнство – можливість зміни роликового ножа в разі, якщо він затупиться або зламається.

Ножиці

Для різання підлогових покриттів при укладанні, в принципі, підійдуть і звичайні, кравецькі ножиці, при умови що вони добре наточені, але для цих цілей існує спеціалізований інструмент. Зовні такі ножиці більше нагадують секатор, причому ручка розташована під кутом до ріжучої кромки, нерідко пильного типу. Дана конструкція забезпечує надійність і зручність при роботі. Крім лінолеуму, дозволяють з легкістю рівно різати пластик і ковролін. Ціна виробу залежить від його якості, мало-мальськи професійний інструмент обійдеться приблизно в тисячу рублів. Перевага перед звичайними кравецькими ножицями в тому, що спеціалізований інструмент не закушує лінолеум і не відходить в сторону, в результаті виходить значно більш акуратний рез.

Скальпель

Сам по собі дуже гострий інструмент, що виготовляється, як правило, з високоякісної сталі, і багато в чому методика роботи з ним схожа з роботою будівельним ножем, за винятком того, що скальпель призначений для більш тонкої роботи, наприклад, з м'якими тканинами в хірургії. Як правило, можливості зміни леза не передбачається, зате є можливість неодноразової заточування. Тому його застосування може бути обумовлено тим, що потрібно провести не так багато різів, щоб обзаводитися спеціалізованим інструментом, а скальпель у господарстві є. Як варіант – немає економічної доцільності купівлі ножів для лінолеуму зважаючи нечастого їх подальшого застосування.

Як вибрати інструмент

При виборі інструменту слід звернути увагу на наступні фактори:

  • міцність і надійність рукоятки, оскільки при поганому її якості вона може зламатися при досить сильному натиску;
  • наявність в комплекті змінних лез у разі, якщо їх заміна передбачена конструкцією ножа;
  • достатню товщину, а відповідно і міцність різальної кромки у змінних лез будівельних ножів;
  • наявність навичок роботи тим або іншим видом інструменту;
  • товщину та міцність, розрізає підлогового покриття, їй і буде обумовлений остаточний вибір.

Увага! Якість різу забезпечується не стільки зручністю, міцністю та заточки ножа, скільки правильністю і чіткістю попередньої розмітки. Вірно сказано – сім разів відміряй і один раз дай відрізати кому-небудь іншому.