Чому азіати їдять паличками

Кожна нація являє собою унікальний сплав традицій, що йдуть з глибини століть. Якщо європейці звикли користуватися виделками, ложками і ножами, то азіати з самого дитинства спритно управляються паличками. Будь-яка традиція має свої витоки, пошукаємо причину, чому азіатські народи користуються такими оригінальними столовими приладами.

Чому саме вони?

Спочатку всі люди їли руками, але поступово, з усвідомленням правил гігієни та зручності, цей звичай пішов. Вважається, що спочатку палички служили помічниками в приготуванні їжі: ними дуже зручно витягувати великі шматки з окропу або розігрітого масла, оцінюючи готовність їжі.

Місцеві жителі в Китаї називають палички для їжі «куайцзи», і спочатку вони з'явилися в знатних будинках. Прості люди почали користуватися ними приблизно в п'ятому столітті нашої ери.

Поступово палички міцно увійшли в побут, придбавши сучасну форму: з одного кінця куайцзи квадратні, для того щоб стійко лежати на поверхні столу. До протилежного кінця вони поступово звужуються і округлюються. Найчастіше зустрічаються дерев'яні палички, які за традицією треба перед використанням потерти одну про іншу. Цей звичай прийшов з минулого, коли у бідняків були погано оброблені куайцзи і існував ризик отримати скалку. Таким способом шліфування прибирали шорсткості.

Китайці вчать дітей користуватися паличками приблизно з одного року. Вони активно розвивають дрібну моторику рук, що в подальшому позитивно позначається на інтелектуальному і фізичному розвитку.

Великі компанії, що займаються високотехнологічним виробництвом, ввели тест при прийомі на роботу, пов'язану з дрібними деталями – співробітники обов'язково повинні вправно володіти паличками для їжі!

З чого роблять

Слід звернути увагу, що палички поділяються на ті, які потрібні для приготування їжі − вони довгі, приблизно 40 сантиметрів, і виготовлені з бамбука, і куайцзи для трапези, вони коротше − всього 25 сантиметрів. Азіати, особливо японці, не люблять використовувати метал, справедливо вважаючи, що він шкодить зубам. Найчастіше для азіатських столових приладів використовують:

  • дерево;
  • латунь;
  • пластик;
  • бронзу;
  • срібло;
  • бамбук;
  • нержавіючу сталь (але це лише в Кореї);
  • кость.

На першому місці завжди буде дерево, як доступний і простий в обробці матеріал. Одні з найкрасивіших столових приладів виходять з дорогою слонової кістки, будучи практично твором мистецтва, гідно прикрашає багатий будинок.

А де ж ножа?

Вважається, що справа не обійшлося без великого філософа Конфуція. Він проповідував мир, і вважав, що ножу місце на війні, а не в будинку. Саме з його подачі всі гострі металеві предмети стали міцно асоціюватися з агресією і насильством.

В анналах історії зберігся цікавий факт: знати їла тільки срібними паличками, адже срібло чорніє при зіткненні з отрутами. Правда, на жаль, не з усіма!

У бідній країні кожен прийом їжі прирівнювався до свята. Тривалі періоди голоду зробили їжу священною, тому ніж, як символ війни, не повинен був знаходитися на столі. Трохи пізніше це ж упередження поширилося на вилку, у цього приладу теж є гострі краї, які при великому бажанні можуть сильно нашкодити людині.

В результаті і ніж і вилка були надовго вигнані з сервірування азіатського столу. Хоча зараз спостерігається тенденція до європеїзації, і багато сучасні азіати користуються виделками й ложками, при цьому близько третини спокійно їдять руками.

Популярність азіатських приладів для їжі цілком виправдана з точки зору дієтології. З виделкою і ложкою часто ми переїдаємо, адже сигнал в мозок про насичення надходить із запізненням приблизно в 15 хвилин! Тому корисніше їсти повільно і вдумливо, як і пропонує азіатська культура.