Справжня історія амаранту: так він корисний

Сьогодні в інтернеті досить часто можна зустріти рекламу насіння амаранту. Під цю марочку чудово йдуть красиві історії про те, що, поїдаючи стебла, листя, зерно рослини, що добувається з нього масло і так далі, можна мало не до двохсот років протягнути, причому молодим і здоровим. Особливо досягли успіху в цій справі різні неоязычники слов'янського спрямування – рідновіри, левашовцы та інша подібна їм публіка. Наскільки дійсно корисно рослина, а також коротко з його історією ми розберемося трохи далі.

Виправдовує свою назву

Слово «амарант» позначає «нев'януча квітка». Назва обумовлена тим, що, будучи зірваним і висушеним, він зберігає форму, не обсипається до 3-4 місяців і спокійно може простояти всю зиму. До речі, дуже красиво виглядає, особливо декоративний сорт начебто трикольорового амаранту (див. фото). Крім цієї назви, його також називають щириця (дикі сорти), лисячий хвіст, бархатник, півнячі гребінці.

Корисні властивості амаранту

Рослина широко застосовується в народній медицині як тонізуючий, зміцнюючий і кровоспинний засіб при розладах функцій сечостатевої системи, так і кишечника, в тому числі при геморої і запорах. Використовується також для полегшення симптомів захворювань дихальних шляхів.

Масло, що добувається з насіння амаранту, показано при гастритах, виразкових захворюваннях шлунка і кишечника, благотворно впливає на роботу печінки при алкогольних і промислових цирозах печінки, гепатиті, в тому числі і вірусному. Допомагає при підвищеному тиску, ішемічних захворюваннях, проблемах з кровоносними судинами, передінфарктних і предынсультных станах, а також як зміцнювальний засіб після перенесених ударів.

За деякими неперевіреними даними, включивши в раціон це рослина, можна не тільки уникнути онкології, але і вилікувати її. Чесно кажучи, особисто не знаю жодного таким чином зціленого людини.

Практичне застосування

Протягом багатьох тисячоліть амарант був основною, поряд з кукурудзою та квасолею, харчової базою корінних народів Південної Америки і Мексики. Сьогодні в Непалі, Китаї, Пакистані і Індії в гористій місцевості він також поширений в якості овочевої та зернової культури.

Як овочеве блюдо подають молоді листки рослини, дещо схожі на шпинат. До столу подають як в сиром (салати), так і в приготовленому вигляді (супи, соуси), засушений лист також годиться в їжу.

В якості зернової культури використовуються зерна амаранту, дуже дрібні за розмірами (0,5-0,8 мм у діаметрі). З них роблять борошно, яке в певних пропорціях (як правило, 1 : 2) змішують з пшеничним, і печуть хліб. У чистому вигляді амарантовая борошно не використовується, оскільки випічка з неї не виходить. Такий хліб набагато корисніше звичайного пшеничного через високий вміст в ньому білка і відноситься до дієтичних продуктів.

Широко застосовується амарант в якості кормової культури для худоби і домашньої птиці. Свині і велика рогата худоба охоче їдять як силос, має характерний приємний запах яблук, так і свіжу зелень.

Як декоративну культуру використовують чотири сорти – сумний, волотистий, хвостатий і триколірний амарант, хоча більша частина видів амаранту теж дуже непогано виглядає.

Відданий забуттю

В Америці, як було вже написано, до приходу іспанських конкістадорів амарант був одним з основних культурних рослин. Після колонізації і падіння цивілізацій інків і ацтеків про нього практично повністю забули. Амарант був затаврований іспанцями як рослина диявола, оскільки, крім суто гастрономічної, він мав і ритуальне значення у місцевого населення – вони ніби як виганяли злих духів за допомогою мітелок з рослини. А зі злом, розумієш, боротися треба, ніж іспанці з ентузіазмом і зайнялися, повністю заборонивши вирощування амаранту, і знищуючи його посіви.

Щодо того, забороняв Петро I вирощувати цю культуру чи ні – питання дуже спірне. Почнемо з того, що письмових підтверджень або яких-небудь його указів не збереглося. А тут государю імператору треба віддати належне – укази він писав особисто, причому в промислових, що називається, масштабах, і часом досить ідіотські. Наприклад, людям з рудим волоссям або косоокістю заборонялося займати державні посади. Або так: молодший по службі перед начальником повинен бути «лихим і придуркуватим, щоб своїм не бентежити начальство». Але не про те мова.Клімат нашої країни, м'яко кажучи, не дуже сприяє вирощування амаранту, хіба що південна її частина, рослина досить теплолюбна. І якщо картопля і тютюн Петро і завіз з Європи і сприяв їх поширенню, а Катерина II також прихильно поставилася до помідорів, то з чого б Петрові раптом влаштовувати метушню навколо амаранту? У нього зі шведами, запорізькими та донськими козаками проблем вистачало, а тут ще селян позбавляти кормової бази?

По всій імовірності, у той час у Російській імперії, за винятком дикоростучої щириці, успішно йшла на корм худобі, про амаранте ніхто і не чув.

Як би там не було, сьогодні в світі амарант визнано перспективною зернової та овочевою культурою, на нього покладаються великі надії. Він невибагливий і не вимогливий до вологи, що важливо в умовах скорочення запасів прісної води у світі. А щоб було повне уявлення про те, яка харчова цінність амаранту, наведу дані про склад його насіння, для різних сортів:

— білок 13-21%;

— жири 6-9%;

— вуглеводи близько 74%.

При цьому в них міститься великий спектр вітамінів — А, В, С, Е, К, РР, а також чи не половина таблиці Менделєєва — натрій, кальцій, магній, калій, фосфор, залізо, мідь, селен, цинк, марганець. Харчова цінність продукту складає близько 370 ккал.