Травневий посів помідорів: чи є сенс втрачати час або гроші на розсаді?

Томат − найважливіша культура, володіє безліччю корисних властивостей. При настанні теплих днів хочеться скоріше отримати урожай, щоб порадувати себе і своїх близьких свіженьким помідором з грядки. Саме з цієї причини більшість садівників намагаються раніше зайнятися розсадою або біжать на ринок за готовою, коли настає пора її посадки. Але це зовсім не обов'язково робити, адже травень — найкращий час для сівби насіння у відкритий грунт.

Як вибрати час посіву

У продажу можна знайти дуже багато сортів. Діляться вони на чотири великі групи:

 • гібридні (урожай дозріває
 • через 85 днів);
 • ранні (3 місяці);
 • середньостиглі (до 100 днів);
 • пізні (4 місяці).

Різні періоди врожайності припускають різний підхід: чим довший термін дозрівання, тим пізніше вибирається час для посадок.

Нюанси, які потребують уваги

У південних областях прийнято висівати овочі з другої половини квітня до початку травня. Це пояснюється тим, що заморозків в цей час вже не буває. Можна сміливо залишати рослину у відкритому ґрунті.

Жаркий південний клімат має ще одну перевагу: тут можна поєднувати пізні та ранні сорти, і ті, і інші добре ростуть і дають рясний урожай. Причому навіть пізньостиглі спокійно вирощують безрозсадним методом.

ДОВІДКА. Середньостиглі та пізні томати універсальні, вони відмінно ростуть як в тепличних умовах, так і в городі, але вимогливі до стабільного рівня тепла і світла. Однак у продажу можна знайти нові гібридні види, що відрізняються стійкістю до змін клімату.

Складніше ситуація в більш північних широтах, де і в останньому місяці весни можливі погодні сюрпризи. У деяких випадках рослини доводиться накривати плівкою, щоб врятувати від раптового похолодання. Багато городників воліють тепличний варіант, так безпечніше і простіше, адже заморозки здатні погубити розсаду, незалежно від сорту.

НА ЗАМІТКУ. Є думка, що ранні помідори в цьому випадку краще. Вони добре пристосовуються до будь-якого світлового дня, і навіть при несприятливих погодних умовах ви встигнете зібрати дозрілий урожай.

Відмінності по часу посіву сортів:

 • південні регіони РФ − з останньої декади квітня;
 • центральні – з десятих чисел травня по початок червня;
 • північні області – з другої декади травня до середини червня.

НА ЗАМІТКУ. Якщо вирощування культури планується в теплиці, зазначений строк зсувається на 2-3 тижні тому.

Головний аргумент на користь безрассадного вирощування

Як правило, розсаду починають готувати за 1,5-2 місяці до висадки у відкритий грунт. За цей період вона переживає мінімум 2 шоку: загартування і зміна середовища (відправлення з тепличного грунту у відкриті грядки). Але досить часто до цього домішуються:

 • пікіровка, яку практикують частіше поштучного висіву насіння;
 • недостатньо точний розрахунок часу готовності саджанців, які просто переростають;
 • тривале очікування з оголеною кореневою системою (характерно для покупного матеріалу).

Така кількість стресів незмінно відбивається на швидкості розвитку рослини, яке в підсумку починає плодоносити лише на 1,5-2,5 тижні раніше тих, що виросли з насіння прямо на відкритій грядці, і на врожайності, яка зазвичай менше, ніж у останніх.

Так що вирішувати вам, чи варті свічок затяжні гри з розсадою або фінансові вкладення в неї. Але ті, хто повернувся до безрассадному методу вирощування томатів «для себе», вкрай рідко вирощують на підвіконні більше десятка кущів, призначених для ранніх салатів − інша помідорна грядка формується ними відразу у відкритому грунті.