Ірис в травні: особливості догляду

Півник, півник або ірис – це, напевно, єдине рослина, яка не хочеться зірвати. Чарівні і невибагливі, вони чудово виглядають на клумбах, відмінно облагороджують паркани і лавочки, із задоволенням ростуть на будь-яких грунтах і готові радувати всіх проходять своїми різнокольоровими відтінками. Але це зовсім не означає, що така краса не потребує догляду, який залежить від того, який саме квітка став обранцем садівника.

Види ірисів та їх особливості

Видів півників занадто багато, щоб починати їх перераховувати. В принципі, садівникові для початку має вистачити інформації про те, що існують кореневищні і цибулинні сорту. Про це мало хто знає, тому що, в основному, ділянки прикрашає тільки перший вид.

Кореневищні іриси ділять на небородатые і бородаті сорту. Свою назву такі квіти отримали за волохаті ворсинки на поверхні пелюсток. Різна висота півників дозволяє класифікувати їх на безліч підвидів, але, за великим рахунком, це цікаво тільки вченим або просунутим селекціонерам.

Цибулинні іриси поширені набагато менше, і їх розділили всього на три види:

  • сітчастий (иридодиктиум);
  • ірисова перлина (юнона);
  • голландський (ксифиум).

У чому потребує корневищний ірис в травні?

Голубчик став популярним завдяки своїй невибагливості. Особливого догляду він не потребує, однак на невелику турботу відповість більш пишним цвітінням.

ДОВІДКА. Єдине, що не любить ірис – надлишок води, з-за чого на вологих ділянках слід передбачити дренажну систему. Особливо це важливо в травні, коли тепла погода може швидко змінитися грозою або дощем.

Ручна прополка (щоб не пошкодити корінці) і поверхневе розпушування стануть корисними швидше для додання акуратності кущах, ніж для їх розвитку.

Догляд за квітучими рослинами

Цвіте ірис в травні-червні. В цей час його можна трохи підгодувати, порадувати прополкою. У посушливий місяць рослини слід іноді поливати (коли грунт стане зовсім сухий).

Зів'ялі квіти краще видаляти. Так і вид рослини буде симпатичніше, і захворювання ніяке не причепиться.

Особливості пересадки

З власного досвіду знаю: пересадка ірисів настільки проста, що з нею впорається навіть зовсім недосвідчений любитель. Всього-то потрібно викопати корінь, засунути його в нову ямку, засипати землею і почекати.

Відстань між рослинами не слід робити менше 40-50 сантиметрів. Всього через рік ірис розростеться, і занадто тісне сусідство буде заважати йому розвиватися.

Хоча вважається, що пересаджувати квітка краще в серпні, але на практиці ірис можна переміщати в будь-який час. Навіть коли я просто (з гіркотою в серці) викидала надлишки коренів в яму з травою, на наступний рік там з'являлися нові квіти. Причому відчували вони себе не гірше, ніж ретельно прополотые екземпляри.

ДОВІДКА. «Важку» ґрунт краще розбавити піском або торфом, в сильно виснажений – додати трохи добрива з мінімумом азоту. Кислий грунт збагачують золою.

У чому потребує цибулинний ірис в травні

Цибулинні сорти потребують більш уважного ставлення для комфортного існування. Вони люблять сонце, воду і пухкий грунт. Тому в спекотний травень їм бажано забезпечити додатковий полив. І краще робити це вечорами, стежачи за тим, щоб вода не потрапляла на самі квіти.

Зів'ялі квіти рекомендується відразу видаляти. А легке розпушування дозволить рослині відчувати турботу власника, що благотворно позначиться на цвітінні.

Підготовка до викопування

Викопувати цибулини слід протягом місяця після цвітіння. Визначити готовність до видалення з землі легко по листю: як тільки вони засохнуть приблизно на половину довжини, можна сміливо братися за лопату.

ВАЖЛИВО! Головне − зробити це до дощів, інакше цибулини можуть загнити.

Закладка на зберігання

Викопаний матеріал обробляють слабким розчином марганцівки, висушують і укладають в сухе провітрюване приміщення.

УВАГА! Посадка цибулинних ірисів проводиться в середині вересня (для середньої смуги Росії), в південних районах термін посадки можна продовжити на місяць.

Для захисту від морозів грядку рекомендується укутати покривним матеріалом. Вдячні за турботу рослини в цьому випадку порадують садівника ранніми сходами.

Якщо звернути увагу на вищевикладені рекомендації, невибагливий ірис стане справжнім помічником для всіх, хто не готовий побиватися над квітником вдень і вночі. А різноманітність його відтінків дозволить зробити клумбу красивим і дивним місцем.