Як полагодити змішувач у ванній, якщо він тече

Протікає на кухні або у ванній змішувач – явище, з яким хоча б раз стикався фактично кожен. Довго залишати текти без уваги не рекомендує жоден сантехнік: мало того, що постійна «крапель» може залишити слід на особливо чутливих покриттях раковин і ванн, так ще й щомісячні витрати води відчутно зростуть, а це вже позначиться на комунальних платежах. У цій статті ми розповімо, як самостійно полагодити «змазаний» змішувач.

Можливі причини течі

Експерти в області сантехніки виділяють чотири основні причини утворення течі в побутових змішувачах:

 • вироблення ресурсу сальників і прокладок пристрою;
 • природний знос замикаючого елемента (крана-букси або картриджа);
 • неправильні складання та монтаж;
 • заводський брак.

Існує два найбільш поширених типи змішувачів, встановлюваних в сучасних квартирах і житлових будинках: двохвентильні і одноважелі, причому останні, у свою чергу, бувають картриджного або кульового типу. Далі ми розглянемо нюанси ремонту кожного з цих типів докладніше.

Як полагодити двохвентильний змішувач, якщо він тече

Перше, що потрібно визначити при ремонті двухвентильной моделі — тип його кран-букси. Вони бувають напівповоротними (текти з'являється з-за зносу або пошкодження керамічних замикальних пластин) та вентильними (текти з'являється через зносу сальника штока).

Довідка. Вентильні механізми кран-букс також називають «смушковими».

Щоб полагодити потекшую вентильну буксу, досить просто поміняти каучуковий ущільнювальний елемент на кінчику її штока. Для цього знадобиться:

 1. Зняти ручку вентиля.
 2. Вивернути кран-буксу за допомогою відповідного ключа.
 3. Зняти відпрацював своє сальник і при необхідності прочистити його розташування від іржі і забруднень.
 4. Надіти новий ущільнювальний елемент і провести збірку змішувача в зворотному порядку.

Якщо мова йде про напівперевертня кран-буксах, то механізм їх лагодження буде виглядати трохи інакше:

 1. Підготувати нову буксу і перекрити воду.
 2. Демонтувати декоративну заглушку вентиля, підчепивши її викруткою або викрутивши у разі наявності різьби.
 3. Обережно викрутити гвинт, що фіксує вентиль (ситуація може ускладнитися, якщо гвинт закис від іржі і міцно «засів» у вентилі).
 4. Викрутити і вийняти зношену буксу.
 5. Поставити на її місце нову і зібрати конструкцію у зворотному порядку.

Важливо! Не перестарайтеся з затяжкою букси: з часом з'єднання може піддатися корозії, і викрутити його стане набагато складніше.

Ремонт одинважільного змішувача

Одноважільні змішувачі з картриджем в останні роки стали одними з найпоширеніших для установки фактично в будь-яких житлових або виробничих приміщеннях. Картридж такого пристрою має форму невеликого «бочонка» з поворотними керамічними елементами всередині, основна функція яких – перекривати надходить у пристрій воду.

Якщо вода тече з-під важеля або з самого крана, або ручку переклинило в бік, або змішувач перестав «ловити» середню температуру (з крана ллє окріп або крижаний струмінь) – проводиться заміна картриджа всього пристрою, оскільки змінних елементів для таких моделей не передбачено.

Щоб поміняти картридж одинважільного змішувача на новий, потрібно:

 • перекрити підведення води до змішувача;
 • за допомогою викрутки витягнути пробку, що закриває фіксатор ручки (зазвичай вона виконується у вигляді синьо-червоного гуртка, що позначає боку подачі води);
 • послабити на пару оборотів відкрився під заглушкою гвинт, після чого зняти ручку змішувача;
 • відкрутити куполоподібну накладку під ручкою;
 • відповідним гайковим ключем вивернути гайку-фіксатор під накладкою;
 • дістати зносився картридж і, взявши його з собою, попросити продавця сантехнічного магазину підібрати такий же;
 • монтувати куплений картридж на місце, затягнути гайку-фіксатор і зібрати змішувач в порядку, зворотному алгоритму розбору.

Важливо! У нижній частині картриджа розташовуються спеціальні виступи, які необхідно вставити в пази на корпусі крана. В іншому випадку при зворотному монтажі бочонок крана може зламатися.

Незважаючи на те що кульові крани є одними з самих надійних, течі при зносі запірного кулі трапляються і у них. Алгоритм роботи по його заміні виглядає так:

 1. Отковыривается декоративна заклепка, після чого викручується фіксуючий важіль змішувача гвинт.
 2. Демонтується накладна кришка і гайка, що ховається за нею.
 3. Максимально акуратно з розібраної конструкції витягується кулачкова шайба, в якій знаходиться запірний шар.
 4. Куля витягується з шайби (останню в разі зносу краще замінити) і оглядається на предмет зносу. Якщо стан кулі задовільний, можна обійтися без його заміни, обробивши його м'якою ганчіркою, збризнути очищаючим засобом (тільки не абразивним).
 5. Якщо куля має серйозні дефекти, на його місце ставиться новий і проводиться зворотний монтаж всіх елементів.
 6. Особливу увагу на етапі складання крана необхідно приділити правильній установці пружин в призначені для них поглиблення.

Інші несправності

Більшість змішувачів для ванних кімнат забезпечуються спеціальним перемикачем, що дозволяє направити потік води або в кран, або на душ. Такі перемикачі можуть бути маятниковими або кнопковими і, якщо вода тече одночасно з душа і крана – проблема явно в них.

У випадку з маятниковим (його також називають поворотним) перемикачем процедура заміни зношеного його золотника нагадує процес заміни прокладки на букс, який ми вже розглянули вище. Що стосується кнопкових перемикачів, то в них найчастіше підводить прокладка, змінити яку можна наступним чином:

 1. За допомогою розвідного ключа викрутити кнопку.
 2. Замінити ущільнювальні шайби штока на нові.
 3. Вставити кнопку у корпус і досить щільно закрутити її.

Якщо ж кнопка заїдає в якому-небудь стані, то виною тому найчастіше знос пружини. В даному випадку потрібно замінити весь перемикач, демонтувавши його і поставивши новий.

Ще однією поширеною є несправністю текти в місці підключення так званого гусака душа до змішувача. Щоб усунути її, необхідно відгвинтити гайку кріплення гусака і з допомогою пінцета зняти зношену прокладку.

Зверніть увагу, що кріпильна гайка гусака не знімається з нього, тому дістати прокладку іноді може бути важко. Якщо гусак з новою прокладкою входить в корпус змішувача дуже важко, можна змастити його кільце сантехнічним герметиком, заодно уплотнив з'єднання.