Інверторний кондиціонер

Інверторний кондиціонер або інвертор, це вдосконалений варіант звичайного кондиціонера, що працює за принципом подвійного перетворення напруги. Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся про те, чому такі кондиціонери дорожче, ніж вони краще, і як вибрати підходящу саме вам модель.

З чого складається інверторний кондиціонер. Відмінності інверторного кондиціонера від звичайного

Щоб зрозуміти, у чому відмінності інвертора від класичного кондиціонера, потрібно володіти загальним уявленням про устрій цього обладнання.

Як відомо, кондиціонер складається з двох основних блоків – зовнішнього і внутрішнього. Внутрішній блок контролює температуру охолоджуваного приміщення за допомогою датчика і подає сигнал на конденсатор для зміни режиму роботи. Також у внутрішньому блоці знаходиться випарник, в якому холодоагент (фреон для побутових пристроїв) змінює свій агрегатний стан з рідкого палива на газоподібне, поглинаючи при цьому теплову енергію зовнішнього середовища. Так відбувається зниження температури приміщення.

У зовнішньому блоці знаходиться ще один найважливіший елемент системи – конденсатор. В ньому під дією компресора фреон переходить назад з газоподібної у рідку форму і виділяє тепло в навколишнє середовище. Це тепло знімається за допомогою радіатору та вентилятору.

У звичайного кондиціонера режимів роботи всього два – він працює на повну потужність або не діє. Таким чином, температура регулюється досить грубо. Час від часу в системі утворюється надлишковий холод, який доводиться скидати в навколишнє середовище, що призводить до неефективної роботи приладу.

Компресор інвертора може працювати на різній потужності. Таким чином, процес теплообміну між блоками, а значить і охолодження приміщення, будуть протікати більш плавно і точно.

Принцип роботи

Інвертор, вбудований кондиціонер, є перетворювачем змінного електричного струму в постійний і назад. Це дозволяє управляти компресором через частоту напруги, яка в електричній мережі постійна і складає 50 Гц.

На вхід інвертора надходить змінний струм і перетворюється в постійний. Потім виконується зворотне перетворення в змінний струм, і формується вихідна частота, необхідна конденсатору для забезпечення потрібної швидкості теплообміну.

Блок управління приладу зчитує значення температурного датчика і регулює частоту інвертора на виході, змінюючи інтенсивність роботи компресора.

При запуску спліт-система включається на повну потужність до наближення температури охолоджувальної кімнати до заданої. В класиці виникає піковий стрибок напруги, викликаного стартом компресора. Електроніка інвертора дозволяє здійснити «м'яке» запуск і вихід на максимальну потужність.

Після виходу на режим компресор не відключається зовсім як у традиційному кондиціонері. Він знижує потужність приблизно до 10% від номінальної. Як тільки температура в приміщенні піднімається вище, потужність збільшується в межі комфортних навантажень.

Плюси і мінуси інверторних кондиціонерів

Переваги інверторних систем випливають з принципу їх роботи:

 • економічніші при старті і режимах, далеких від граничних потужностей;
 • можуть функціонувати тривалий час, не обмежуючись 8 годин на добу, як у класичних моделей;
 • більш довговічні через відсутність ударних навантажень і роботі деталей системи поблизу граничного рівня потужності;
 • більш точне підтримання температури (1-1,50С) за рахунок зміни частоти компресора;
 • опція нагріву в холодну пору року – властивості фреону дозволяють це робити при температурі до -250С;
 • відсутність перевантажень в мережі, т. к. прилад в основному працює на оптимальних потужностях;
 • менш галасливі – з цієї ж причини;
 • забезпечують більш комфортне охолодження в порівнянні з традиційними приладами.

Недоліки інверторних кондиціонерів наступні:

 • насамперед, вони істотно дорожче;
 • наявність втрат при подвійному перетворенні струму;
 • більш вимогливі до якості електромережі — електронний блок управління може не перенести стрибків напруги;
 • з-за присутності інвертора зовнішній блок став більш габаритним і важким, що дещо ускладнює процес монтажу і пред'являє додаткові вимоги до міцності конструкції;
 • більш дорогі в експлуатації і ремонті за наявності більшої кількості і різноманітності запасних частин.

Ефективність роботи інверторного пристрою може бути як перевагою, так і недоліком. Все залежить від режиму його роботи: при виході на задану температуру після включення і роботі в оптимальному діапазоні частоти відсутність холостих втрат і плавність роботи компресора перекриють втрати на подвійному перетворенні струму.

Однак якщо прилад буде використовуватися на близькою до граничної потужності постійно, інвертор не зможе реалізувати свої плюси, в той час як втрати від подвійного перетворення струму можуть призвести до суттєвого погіршення ефективності в порівнянні з традиційними моделями. ККД кожного перетворювача становить не більше 90%, а значить, мова йде про постійні чистих втрати, що залежать від потужності.

Таким чином, можна зробити два висновки:

 • інвертори не рекомендується використовувати в таких приміщеннях, як кухні, де встановлені теплогенеруючі прилади – плити, чайники тощо або офісні приміщення з великим повітрообміном;
 • слід приділяти особливу увагу підбору потужності і забезпечити необхідний запас для тривалої та ефективної експлуатації інверторного приладу.

Топ-3 кондиціонери інверторного типу

Для визначення кращих виробників і, тим більше, моделей необхідно позначити критерії оцінки. В залежності від їх використання будуть пред'являтися різні вимоги. Наприклад, можна говорити про кращих моделях для алергетиків, для використання в спальних приміщеннях, про системах для універсального застосування або економ-варіанти.

Згідно рейтингу одного з постачальників, що спеціалізуються на кліматичних системах, в категорії наднадійних інверторів лідируючі позиції займають японські бренди: Daikin, Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy Industries.

Серед високонадійних трійку призерів склали японські виробники: TOSHIBA, Mitsubishi Heavy Industrie, HITACHI.

Лідерами за популярністю серед моделей економ-класу стали:

 • Ballu (Росія);
 • Lessar (Чехія);
 • General Climate (Росія).

Догляд за кондиціонером інверторним

Як будь-яка інша техніка, система кондиціонування вимагає регулярного контролю та обслуговування. У процесі роботи інвертор перекачує величезна кількість повітря, який забруднений частинками пилу, особливо на нижніх поверхах будинків мегаполісів. Вся ця пил осідає на фільтрах і частково проникає всередину зовнішнього блоку.

При відсутності догляду в системі створюються умови для розмноження бактерій, утворюється цвіль, яка в кінцевому рахунку може привести до виходу з ладу агрегатів або навіть стати потенційним джерелом бактеріальних захворювань в охолоджуваному приміщенні.

Щоб уникнути цих негативних наслідків необхідно проводити регламентне технічне обслуговування інвертора, що включає антибактеріальну обробку, заміну фільтрів, перевірку трас і заміну/дозаправлення холодоагенту, чищення теплообмінника та інші необхідні операції.

Також рекомендується час від часу перевіряти рівень масла та фреону.