Побутовий кондиціонер – опис, монтаж, характеристики і рейтинг

Побутові кондиціонери сьогодні стали настільки доступні, що їх купівлю можуть дозволити собі люди практично з будь-яким рівнем доходів. Жителі південних регіонів, де температура піднімається до +35 і вище, вже не мислять свій будинок без спліт-системи.

На ринку представлені сотні моделей від десятків виробників. Щоб вибрати кондиціонер, необхідно точно знати потрібні вам характеристики і функції.

Короткий опис, властивості та призначення

Кондиціонер досить швидко здатний знизити температуру в приміщенні на 10 – 15 градусів.

Якщо використовується спліт-система, повітря можна не тільки охолодити, але й так само швидко нагріти. Внутрішній блок таких пристроїв досить компактний. Кріплять його зверху. Зовнішній ж виносять за межі житлового приміщення і встановлюють на вулиці.

Принцип роботи

Принцип роботи побутових кондиціонерів заснований на нагріванні хладагента. Речовина випаровується, поглинаючи тепло з поверхні, а коли утворюється конденсат, відбувається процес охолодження.

Технічні характеристики

Живлення пристрою здійснюється від електричної мережі. Побутові кондиціонери в середньому споживають від 1 до 2.5 кВт/год.

Від потужності обладнання залежить те, яку площу він здатний охолодити.

Призначення приладу

Основне призначення пристрою – охолодження повітря в житлових приміщеннях. Обладнання часто встановлюють в спальні і на кухні.

Сучасні моделі також здатні нагрівати повітря до потрібної температури. Ця функція користується популярністю перед стартом опалювального сезону. У цей час у квартирах холодно, але тепло ще не подається.

Увага! Виробники радять не включати спліт-систему на обігрів при зниженні зовнішньої температури до -5 градусів.

Види кондиціонерів. Плюси і мінуси

Пристрої бувають трьох основних видів:

 • стаціонарні моноблоки;
 • спліт-системи;
 • мобільні моноблоки.

У житлових приміщеннях найчастіше використовують спліт-системи, але в деяких випадках зручніше встановити мобільний або стаціонарний моноблок.

Кондиціонер з розділяючою системою повітря (спліт-система)

Пристрій цього типу складається з двох блоків, які з'єднують між собою за допомогою проводів і трубок для подачі фреону.

 1. Зовнішній блок керує всіма основними функціями. В ньому знаходиться конденсатор, охолоджуючий холодоагент. Його циркуляцію між корпусами здійснює компресор.
 2. Внутрішній блок містить випарник, який охолоджує потік повітря перед подачею в приміщення. У корпус вбудовано жалюзі, що регулюють напрям потоку, а також система фільтрації.

Серед переваг спліт-системи відзначають практично повну безшумність, можливість точної установки температури і регулювання потоку повітря.

У числі недоліків – складна установка. Самостійно виконати її не вийде, доведеться викликати фахівця. Послуги майстра коштують досить дорого – кілька тисяч рублів. Ще один мінус можуть помітити мешканці перших поверхів. Зовнішній блок легко пошкодити з вулиці.

Мульти спліт-системи – це практично те ж саме. Різниця в тому, що до зовнішнього блоку можна підключити не один, а декілька внутрішніх.

Мобільний кондиціонер у вигляді моноблока

Моноблок покупець може встановити самостійно. Він складається з одного корпусу, який найчастіше встановлюють віконні або дверні прорізи. У пристроїв цього типу недостатньо висока ефективність, оскільки корпус пропускає трохи теплого повітря. До недоліків відносять також високий рівень шуму.

Серед плюсів такого обладнання відзначають мобільність. Однак в останні роки покупці воліють купувати безшумні моделі, які витісняють із ринку мобільні моноблоки.

Стаціонарний моноблок

Моделі цього типу найдорожчі. Їх встановлюють у вікна або врізають у стіни. Відрізняються високим рівнем шуму. До недоліків відносять і те, що взимку через корпус в приміщення буде проникати холодне повітря. Найчастіше встановлюють такі пристрої на дачах.

Серед плюсів – ціна. Стаціонарні моноблоки коштують на порядок дешевше спліт-систем. У продажу зустрічаються рідко.

На що звернути увагу при покупці кондиціонера?

Перед купівлею устаткування переконайтеся, що його потужності вистачить на повноцінне охолодження приміщення. Також зверніть увагу на наступні фактори:

 • Тип компресора. Інверторний економніше, тихіше і надійніше, ніж неінверторні.
 • Рівень шуму. Оптимальним є показник 25 – 30 дБ.
 • Наявність фільтрів. Вони очищають повітря від пилу і запахів.
 • Вентиляція. Функція подачі свіжого повітря є не у всіх кондиціонерів. У режимі вентиляції багато моделей не задіють зовнішній блок.
 • Автоматичний режим. Ця функція дозволяє пристрою працювати без постійної налаштування параметрів.
 • Дизайн. Внутрішній корпус знаходиться на виду, тому повинен гармонійно вписатися в інтер'єр приміщення.

Як проводиться монтаж? Що необхідно знати про підприємство-інсталятор?

До фахівця по установці кондиціонерів звертаються у разі купівлі спліт-системи. Майстер прокладає трасу для сполучних комунікацій. У стіні свердлять отвір діаметром 3 – 5 див. На зовнішню стіну кріплять зовнішній блок, а в приміщенні – внутрішній. З'єднують їх між собою, після чого проводять продувку системи фреоном.

Щоб пристрій не вийшло з ладу, робити монтаж повинен хороший спеціаліст. Надійніше всього звертатися в компанії, які займаються постачанням охолоджуючого обладнання. Вони спеціалізуються і на його встановлення.

Не варто телефонувати номери з дошки оголошень. Монтаж у такого майстра буде коштувати дешевше. Однак у разі виникнення несправностей пред'явити претензії буде нікому.

Обслуговування кондиціонера, його заправка

Технічне обслуговування обладнання необхідно проводити раз на півроку. У нього входять:

 • очищення внутрішнього і зовнішнього блоків;
 • діагностика функцій;
 • дозаправка фреону.

Важливо! При будь-яких збоях в роботі пристрою необхідно викликати спеціаліста. Він зможе оцінити, не відбувся витік холодоагенту, і усунути несправність.

Сервісне обслуговування кондиціонера також краще довірити перевіреним компаніям.

Рейтинг побутових кондиціонерів

Устаткування виробляють багато відомих компаній. На ринку представлені кондиціонери преміального рівня, середнього класу і бюджетні.

Елітні моделі виробляють в основному японські компанії: Daikin, Toshiba, Panasonic. Пристрої відрізняє практично повна безшумність, надійність, розширений функціонал. За комфорт доведеться дорого заплатити. Преміальні кондиціонери коштують від 40 тис. руб. Ціна на найдорожчу модель може дорівнювати вартості автомобіля.

Середній клас представлений такими виробниками, як Hitachi і Electrolux. Обладнання хорошої якості і за більш розумною ціною, ніж елітне. Вартість коливається від 30 до 50 тис. руб.

Бюджетний сегмент виробляють Samsung, Daewoo, LG, Zanussi, Vitek та ін. Збірка таких кондиціонерів в більшості випадків проводиться в Китаї, тому їх надійність невисока. Зате придбати популярні моделі можна за досить демократичною ціною. Середня вартість становить 15 – 20 тис. руб.

Вибираючи кондиціонер, потрібно вивчити його технічні характеристики і дізнатися про країну – виробника. Якщо вимоги до функціоналу невеликі, варто розглянути середній або бюджетний клас. Через 5 – 7 років модель застаріє, і її краще замінити на нову.

Монтаж устаткування варто довіряти перевіреним компаніям. Тільки в цьому випадку кондиціонер прослужить кілька років без поломок.