Як почистити парогенератор від накипу

З часом у парогенераторі утвориться вапняний наліт від неякісної води. Що робити, щоб цього уникнути і як почистити прилад самостійно?

Чим небезпечна накип в парогенераторі

Із-за вмісту в жорсткій воді великої кількості солі, її часте використання в парогенераторі призводить до утворення накипу. Сольовий осад перешкоджає розігріву приладу, що тягне за собою його поломку без можливості ремонту.

Ознаки того, що всередині парогенератора накопичилося багато накипу:

 • жовті сліди на одязі під час прасування;
 • залишки вапняних пластівців під час відпарювання;
 • підтікання брудної води через дірочки на підошві;
 • нерівномірна подача пари;
 • присутність стороннього шуму.

ВАЖЛИВО! Перед використанням парогенератора уважно прочитайте інструкцію з експлуатації. Там є інформація і про те, яка вода підійде для вашої моделі.

Для того щоб збільшити термін служби приладу, необхідно проводити очищення від вапняного нальоту і використовувати тільки чисту воду.

Яка вода не підійде:

 • з крана (вона занадто жорстка);
 • кип'ячена (вона має осад);
 • дистильована (для її випаровування необхідна висока температура);
 • привізна з свердловини (вона має велику ступінь мінералізації);
 • спеціальна рідина з ароматом (може залишити сліди на одязі і вивести прилад із ладу).

Які бувають парогенератори, і як почистити прилад залежно від виду

Види парогенераторів, їх переваги і недоліки розглянемо в порівняльній таблиці:

Види Опис Плюси Мінуси
Помповий Пара подається під великим тиском після натискання кнопки. Ефективний і зручний в експлуатації. Складна конструкція, висока вартість, очищення від накипу можлива тільки в сервісному центрі.
Самопливний Пара подається поступово, по мірі випаровування рідини. Простий в обслуговуванні, конструкція дозволяє легко впоратися з накипом самостійно, доступна ціна. Не такий ефективний, як помповий.

Деякі моделі оснащені ємністю для збору накипу. В такому випадку достатньо буде злити цю рідину після остигання праски. В моделях зі змінним картриджем від накипу слід просто його замінити. В парогенераторах з автоматичною очисткою потрібно залити воду і включити потрібний режим. Прилад очиститься за кілька хвилин.

ВАЖЛИВО! Якщо у парогенератора є функція самоочищення, необхідно строго слідувати інструкції при експлуатації.

Способи чищення парогенератора в домашніх умовах

Власними силами можна чистити тільки прості самопливні парогенератори.

ВАЖЛИВО! Чистити поверхню слід, коли прилад вимкнений з розетки і охолов. Підошва праски теж потребує очищення. Зробити це можна перекисом водню. Змочити в розчині ганчірочку і протерти забруднені ділянки.

Кілька ефективних і досить простих способів очищення:

 1. Чистка лимонною кислотою. На літр води знадобиться дві чайні ложки лимонної кислоти. Отриману суміш потрібно налити в резервуар, дати настоятися 10-20 хвилин, а потім зробити подачу пари на повну потужність. Поки отримана рідина випаровується, слід гладити якийсь шмат тканини, щоб на ньому осідав розчин з частинками накипу. Після цього промити резервуар чистою холодною водою. Її потрібно також випарити на повній потужності, щоб очистити нутрощі від лимонної кислоти.
 2. Чистка оцтовою кислотою. Для приготування миючого розчину необхідно взяти дев'яти процентний оцет і змішати його з чистою водою один до одного. Залити розчин у резервуар, дати настоятися і випарувати цю рідину також, як при чищенні лимонною кислотою. Такий спосіб не можна використовувати надто часто, тому що гумові та пластмасові деталі можуть зіпсуватися.
 3. Чищення спеціальними засобами від накипу. Готовий порошок слід розчинити у чистій воді. З пропорціями і подальшими діями допоможе визначитися інструкція до даного засобу.
 4. Чистка засобом для миття посуду. Засіб для миття посуду розвести в теплій воді і перемішати до однорідного стану. Ганчірочкою з мікрофібри акуратно протерти забруднені ділянки. Після процедури витерти поверхню чистою м'якою тканиною для видалення залишків.
 5. Чистка мінеральною водою. Мінеральну воду слід залити в резервуар. Включити максимальний режим і випарувати її повністю. Після цього потрібно повторити дію тільки вже з чистою водою. Такий спосіб абсолютно нешкідливий для приладу і досить ефективний.
 6. Чистка за допомогою парової ванни. Цей спосіб непростий, але дуже ефективний. Підійде в тому випадку, якщо у парогенератора дуже сильно забилися отвори, які випускають пар. Знадобиться деко і дві дерев'яні палички. Їх потрібно покласти в ємність, поставити на палички праска. Налити киплячу воду таким чином, щоб вона стосувалася тільки підошви. Потім додати у воду спеціальний засіб від накипу. Залишити на десять хвилин. Після такої процедури вода стане брудною з крупинками накипу.

ДОВІДКА! Існують магнітні перетворювачі води. Вони назавжди позбавлять вас від утворення нальоту. Їх досить легко встановити, і коштують вони недорого.

Профілактика появи накипу.

Завжди легше попередити проблему, ніж її вирішити. Для того щоб парогенератор прослужив якомога довше, потрібно дотримуватися простих правил:

 • використовувати тільки фільтровану воду або купувати чисту в магазині;
 • раз на місяць чистити прилад від накипу;
 • після кожного використання необхідно зливати залишки води з резервуара;
 • не чистити підошву праски металевими губками;
 • завжди тримати прилад сухим і чистим.

Правильний догляд і своєчасне чищення від накипу продовжить термін служби парогенератора. Також не потрібно забувати знайомитися з інструкцією, що додається до пристрою.