Як автоматизувати розпал деревини в печі

Популярні в останні роки, твердопаливні котли, як і печі, мають ряд недоліків, які відносять більше до незручностей експлуатації. Це необхідність заготівлі дров, завантаження і розпал сировини в топці. Такі кроки вимагають фізичної участі людини, а деякі моменти великих зусиль.

Чи існують способи, як автоматизувати розпал деревини в печі

Прогрес не стоїть на місці, а використання нових технологій дозволяє не колоти дрова вручну. Обходяться дровоколами з електричним або гідравлічним приводом. Завантаження палива виробляють рідше при використанні паливних брикетів або технологій тривалого горіння. Залишається відкритим одне питання: автоматизації розпалювання палива.

Існує декілька теоретичних версій про те, що дрібно розколоті дрова і пелети можна розпалити за допомогою примусової іскри і нагнітання повітря до сухим паливних елементах. Деякі з цих аксіом описують початок процесу горіння з необхідністю використання додаткових займистих коштів: бензину, гасу або подібних, а інші – стверджують про займання дерев'яних виробів при дотриманні необхідного режиму вологості.

Ці версії позбавлені практичного підтвердження. До тих пір, поки твердопаливні обладнання не оснащено автоматичною системою розпалювання дров, аксіоми, що підтверджують такі дії, залишаються теоретичними!

Єдиним заходом, що дозволяє швидко розпалити тверде паливо в топці печі або котла, є заздалегідь підготовлена закладка дров, під якими розташовують гніт, обкладають шматочками паперу і дрібно наструганными трісками або брикетами. Шнур просочують горючими рідинами і виводять з топки назовні. Цей метод використовувався ще в середині минулого тисячоліття для швидкого підпалювання великої кількості свічок у палацах і замках.

ДОВІДКА! Піролізні котли комплектуються системою автоматичного розпалювання! Звучить красиво, але фактично автоматика встановлена на вторинну камеру, де відбувається догорання газів, отриманих при неповному спалюванні дров в першій камері. Температура при автоматичному розпалюванні вище 100 град!

Одним із способів швидкого розпалювання, є використання спеціальних горючих рідин, якими змочують поверхню закладених дров і підпалюють. Але цей метод не відносять до автоматизації.

УВАГА! Розробники сучасного пелетного обладнання оснащують деякі моделі автоподжиг! Але, умовою роботи цієї опції є контроль займання палива і повторне включення, яке, при певній вологості не дає необхідних результатів! Тому присутність людини обов'язково, а при необхідності – втручання в роботу агрегату!

Топка печі пелетами

Застосування гранульованого палива в котлах і печах дозволяє економити значну кількість ресурсу. Це досягається за рахунок управління процесом горіння з максимальним використанням отриманої теплової потужності. В залежності від розмірів навісного обладнання для пелет, час між завантаженнями збільшується до декількох діб. А застосування спеціальних пальників дозволяє економно використовувати ресурс, при цьому підвищувати ККД джерела тепла.

 

Застосування пелет позбавляє користувача твердопаливного обладнання від трудомісткої заготівлі дров та робить можливим спалювання в котлах і в звичайних печах. Для цього вносять невеликі зміни:

  • переробляють конструкцію колосників: вільні порожнини для повітря роблять меншого розміру, ніж використовуване гранульоване паливо;
  • на завантажувальний вікно встановлюють пелетні пальник з механізмом подачі і завантажувальним бункером.

Доступність першого способу дозволяє без особливих витрат переобладнати стару піч під брикетированное паливо. При цьому обсяг завантажуваних гранул буде обмежений розміром топки, а швидкість горіння регулюватися за допомогою відкриття нижньої заслінки.

Другий метод дозволить повною мірою використовувати переваги обігріву на пеллетах: рідко завантажувати ємність, підвищити ККД печі і управляти спалюванням палива. Установка такого пальника з ємністю не займає великої кількості часу, але вартість обладнання перевищить ціну твердопаливного побутового котла. Завдяки автоматичному регулюванню розпалювання гранул, економія ресурсу виправдає витрачені кошти за 2-3 опалювальних сезони. Автоматика дозволить звести витрата палива до мінімуму, але розпалювання знову завантажених пелет після загасання, вимагає фізичного участі користувача.

ВАЖЛИВО! При установці пальника, її розмір корпусу повинен відповідати внутрішнім контурами завантажувального вікна! Відсутність щільно прилеглих поверхонь є причиною «потрапляння» повітря і призводить до зниження ефективності застосовуваного обладнання!

Можливість швидкого, протягом 15 хвилин, монтажу і демонтажу пелетної пальника дозволить чергувати використання дров з гранульованим паливом.

Як керувати процесом горіння

Застосування пальників дозволяє гранулированному палива не згоряти, а тліти. Саме ця особливість робить встановлене обладнання економічним. Швидкість тління, як і в будь-яких твердопаливних агрегатах регулюється кількістю подаваного повітря. Крім цього, пальники оснащені спеціальними гратами, що дозволяють вибрати режим тління.

 

Форма прорізів говорить про можливу потужності використання. Маленька перфорація виведе агрегат в економічний режим, а наявність великого простору в решітці дозволить використовувати пальник з максимальною тепловіддачею. Обладнання також комплектують пристосуваннями для роботи на середніх режимах тління.

Регулювання подачі повітря може здійснюватися в ручному режимі. Такий метод вважається грубим, оскільки не дозволяє досягти бажаної економічності. Використання необхідної решітки і ручного управління подачею повітря наблизить роботу обладнання до бажаних показників енергоефективності використання гранул.

Більшість сучасних пальників комплектують контролером з блоком управління, який створює необхідні умови для тління. Така електроніка регулює подачу палива і повітря (або тільки повітря), що подається в робочу зону пальника. Використання електроніки при натисканні декількох кнопок виводить обладнання у потрібний режим експлуатації.

Враховуючи технічні можливості безмежні, кожен хоче з комфортом користуватися побутовими приладами різного призначення. Розпалювання печі, на жаль, поки що неможливо зробити за допомогою кнопки, навіть після обладнання пелетної пальником. Пройде ще кілька років і ситуація може змінитися.