Як розводити шамотну глину для печі

При будівництві важливу роль відіграє не тільки проект і план робіт, але і вибір матеріалів. Часто від нього залежить більше, наскільки конструкція довговічна і надійна. Найбільше вимоги пред'являється до тих матеріалів, використання яких передбачається в експлуатації при умовах, далеких від нормальних: будь то сильні вітри, морози або високі температури і вологість. Шамотна глина як раз відноситься до тієї категорії матеріалів, яка способу зберігати свої властивості при екстремальних умовах експлуатації, наприклад, у печах.

Що являє собою шамотна глина

Шамотна глина є за своєю суттю обпаленим каоліном, який і називається зазвичай шамотом. Каолін – це один з видів порід, який володіє високою в'язкістю і пластичністю. Крім основного елемента, він може містити в собі домішки у вигляді оксидів калію, кальцію, магнію і натрію, гідроксиди заліза і титану, а також численні сульфіди.

Каолін для використання обпікається при температурах близько 1500 градусів Цельсія, що дозволяє позбавити мінерал від змісту незв'язаної води. Це процедура, по суті, і дає готовий шамот. Домішки видаляються в процесі випалу, так і при подальшому збагаченні.

Нагрівання каоліну до настільки високих температур знижує на виході пластичність шамоту, однак при цьому він набуває свою головну особливість – високу вогнетривкість. Такий шамот згодом для подальшого використання подрібнюється як до дисперсного стану (піску), так і до дрібних шматочків (щебеню)

За технологією обробки шамот ділять на два виду:

 • высокооттоженный;
 • низкоотожженный.

Між собою вони розрізняються по відсотку водопоглинання: воно нижче при більш високих температурах відпалу.

Як розводити шамотну глину для печі

Приготування розчину з шамоту вважається непростим заняттям, тому важливо уважно підійти до цієї справи, так як правильно приготовлена суміш є запорукою надійної і довговічної конструкції.

ВАЖЛИВО! Про заготівлю суміші варто задуматися заздалегідь, так як необхідно попередньо замочити глину на кілька днів.

Етапи приготування

Щоб отриманий розчин шамоту мав всі заявлені позитивні якості, необхідно чітко дотримувати всі правила його приготування. Для цього варто дотримуватися наступного алгоритму дій:

 1. Глину насипають в ємність, у якій буде проводитися замішування.
 2. Зверху викладається домішка: шамотна або кварцовий пісок. Їх повинно бути пропорційно більше, ніж щебеню глини в 2-5 разів.
 3. Зверху суха суміш заливається водою.
 4. Все перемішується лопаткою, будівельним міксером або дрилем зі спеціальною насадкою до отримання однорідної маси.
 5. Ємність щільно закривається і залишається на три доби. Закривати її необхідно, щоб рідина не залишила межі ємності.
 6. По закінченні терміну замочування суміш ще раз ретельно перемішується, після чого можна приступати до роботи.

ДОВІДКА! Шамотного піску потрібно менше, ніж кварцового.

Якщо знехтувати правильним приготуванням розчину, то на виході можна отримати неудобовариваемую масу, яка навряд чи буде придатна для будь-яких будівельних робіт. Щоб даремно не перекладати матеріал, чітко дотримуєтесь вказаним алгоритмом – це дозволить отримати розчин, який довго прослужить вашій кладці печі.

Що робити, якщо розчин глини засох або вийшов невідповідною консистенцією

На жаль, подібних казусів, коли виходить розчин не тієї консистенції, не вдається уникнути навіть професійному кладчику. Пропорції щебеню, піску і води часто підбираються на око, а при набуханні глини протягом трьох діб її стан може змінюватися по-різному: через відмінності в температурі, вологості і подібні нюанси, на які складно вплинути в нелабораторных умовах.

Ідеальна консистенція розведеною шамотної глини повинна нагадувати густу сметану і не припускати наявність грудочок. Якщо розчин не задовольняє цій вимозі, то слід проаналізувати ситуацію і прийти до відповідного рішення.

При нестачі вологи слід додати воду. Наявність достатньої кількості води безпосередньо впливає на пластичність суміші і на її адгезію. При малому вмісті вологи суміш буде погано наноситися і тріскатися.

Якщо розчин вийшов дуже рідким, то в нього слід додати пісок. При цьому залишати суміш ще на кілька діб немає потреби.

ВАЖЛИВО! Не варто заготовляти розчин глини у великій кількості. Якщо плануєте працювати протягом декількох днів, то замість щоденного розбавлення суміші варто віддати перевагу порційним заготівлях, виконаним з тимчасовим розбігом.

Переваги і недоліки шамотної глини

Шамотна глина для штукатурки завоювала свою популярність не просто так. Її переваги:

 1. Довговічність. При правильному використанні шамотна глина не руйнується порівняно тривалий час.
 2. Висока адгезія. Ця якість дозволяє глині чудовою зчіплюватися практично з будь-якою поверхнею, з якою вона контактує.
 3. Паропроникність. Даний матеріал не відволожуються з часом з-за сконцентрировавшейся поруч вологи.
 4. Висока вогнетривкість. Може експлуатуватися в печах і в подібних умовах, невідповідних для інших матеріалів.
 5. Безпека і екологічність. Глина позбавлена токсинів, а її походження – природне.
 6. Прекрасна компонування з шамотною цеглою з-за однакового коефіцієнта лінійного розширення.
 7. Рівномірність при нагріванні. Розширення матеріалу при підвищенні температури відбувається поступово, в ньому виключається поява при цьому тріщин.

Не позбавлена вона і недоліків. Як і всі матеріали шамот відмінний для застосування в одних умовах, і веде себе недобре при інших. До основних негативних якостей шамотної глини звичайно відносять:

 • високу вартість;
 • складне правильного приготування розчину.

Перший недолік можна переосмислити, порівнявши властивості шамотної глини з іншими сполучними матеріалами, і по співвідношенню ціна-якість вже прийти до підсумкового рішення. Другий просто вирішується чіткою послідовністю дій при замішуванні розчину.