Установка топкових дверцят цегляної печі

Топкові дверцята в цегельній печі – один з найбільш важливих елементів, що безпосередньо впливає на довговічність і ефективність конструкції. З її допомогою в камеру згоряння подається паливо, регулюється процес горіння і все це робиться з великим комфортом. Здавалося б, що тут складного? На ділі ж нерідко трапляються неприємні сюрпризи – після закінчення декількох місяців, а то й раніше, дверцята починає хитатися, навколо неї з'являються великі цілі і кришиться цеглу, що може призвести до плачевних наслідків. Розглянемо як закріпити дверцята топкової печі з цегли.

Як встановити топкову дверцята?

Топкові дверцята бувають декількох видів:

  • Чавунні. Не користуються популярністю унаслідок великої ваги, складності в установці і боязні високої температури.
  • З нержавіючої сталі. Найчастіше зустрічаються в банних печах, оскільки впевнено переносять контакт з водою.
  • Скляні. Найбільш привабливий варіант – прекрасні експлуатаційні характеристики, а також можливість спостерігати за процесом горіння.

Установка топкових дверцят цегляної печі відповідальна завдання. Необхідно розуміти, що під впливом високих температур відбувається розширення металу, це в результаті може призвести до розривів у кладці, якщо вона зроблена занадто щільно. Тому в процесі установки металевих елементів слід залишати невеликий зазор.

Перед тим як приступити до монтажу, слід оглянути дверцята і рамку до неї (як правило, вони йдуть в комплекті) на предмет наявності пошкоджень, перекосу, а відкриття при цьому повинно бути легким. Якщо піч вугільна, то у виробі потрібно висвердлити отвір в 13 мм для відводу газів. Оскільки дверцята піддається найбільшому механічного та температурного впливу, кожен варіант кріплення необхідно виконувати в суворій відповідності технології та правилами установки.

Кріплення на дріт

У цьому випадку рекомендується використовувати ніхромовий дріт, оскільки вона відрізняється жароміцністю, високою пластичністю і довговічністю. Перед установкою її необхідно приєднати до рамки дверцят, в якій, як правило, є спеціальні отвори (якщо немає, то їх потрібно попередньо просвердлити). Діаметр дроту підбирається в залежності від товщини шва у кладці й повинен бути в 2-3 рази менше. Для стійкості і надійності установки дріт замуровують не менш, ніж на 2 цегли, тримаючи її при цьому в натягнутому стані, що робить весь процес досить трудомістким.

Монтаж за допомогою листової нержавіючої сталі

Сучасний і найбільш поширений спосіб через свою простоти і високої надійності результату. Конструкція виконується з куточка і має однакові з дверкою геометричні розміри, при цьому одна сторона поміщається між цеглинами, а друга – безпосередньо в кладку, після чого покривається розчином. Особливості процесу:

  • Захист швів кладки і від впливу високих температур забезпечується кремнієвої теплоізоляцією. До того ж вона компенсує розширення металу при нагріванні.
  • Найкраща стійкість досягається саморізами, які угвинчуються в цеглу.

Фахівці рекомендують комбінувати цей спосіб з дротяним кріпленням – це дозволить домогтися відмінної надійності і довговічності.

Надійна фіксація саморізами або болтами

Метод найменш популярний і вважається не самим надійним, оскільки конструкція рамки дверцят і володіє чималою вагою, особливо якщо вони виконані з чавуну. Перед монтажем в цегельній кладці з рамкою свердляться отвори, після чого відбувається установка з фіксацією саморізами або болтами.

ВАЖЛИВО. Обов'язково слід залишати невеликий зазор між цеглою і кладкою, оскільки при температурному розширенні металу саморізи можуть деформуватися і порушити всю конструкцію.

Поради та рекомендації для надійної установки

Незважаючи на те, що кожен із способів нескладний і не потребує певних навичок і вмінь, на деякі моменти все ж варто звернути свою увагу:

  • насамперед, монтаж слід виконувати із закритими дверцятами, але не замкненою – в певний момент вона сама відкриється в потрібному положенні;
  • для того щоб відкритий запор не приводив до розкриття топки, потрібно відхилити конструкцію зверху на 2-3 мм;
  • якщо висота рамки не збігається з кладкою, то компенсувати різницю необхідно цегляними фрагментами або ж зробити в цеглі борозни.

Незалежно від обраного методу, запорукою надійного кріплення і багаторічної експлуатації є уважне й відповідальне виконання робіт, а також використання надійних матеріалів. Пам'ятайте, що пічка робиться на десятки років і заощаджувати в цьому випадку просто не має сенсу.