Пристрій швейної машини

Перший патент на швейну машину був оформлений ще на початку дев'ятнадцятого століття. Спочатку машинки повністю копіювали техніку ручного шиття, потім з'явилася голка з вушком біля гострого кінця, човникові стібки, лапка, і, нарешті, механізми прийшли до того принципу, за яким працюють і донині. Сучасні машинки можуть приводитися в рух простий прокруткою ручки або її ковпачка, або підключатися до електромережі, можуть робити прості стежки або декілька видів складних, включаючи фігурні і вишивку, але в основі лежить все той же алгоритм з'єднання двох ниток з обох боків тканини.

Як влаштована швейна машина: частини швейної машини

Незважаючи на різноманітність моделей на ринку, основні деталі у більшості машинок будуть загальними:

 1. Махове колесо — зазвичай воно розташоване на правому боці корпусу. Регулює висоту голки.
 2. Стрижень, на який надівається котушка з основною ниткою.
 3. Перемикач форми стібка на передній панелі.
 4. Перемикач довжини стібка розташований поруч з ручкою вибору форми.
 5. Нітенаправітель натягує нитку, щоб вона не заплуталася.
 6. Ниткопритягувач рухається вгору-вниз, подаючи нитка з котушки в машинку.
 7. Регулятор натягу нитки — спеціальний гвинт або опція на панелі управління.
 8. Притискна лапка утримує тканину у потрібному положенні.
 9. Регулятор тиску лапки потрібен для тканини з різного матеріалу.
 10. Важіль підйому-опускання лапки на початку і в кінці роботи.
 11. Голка, яка шиє.
 12. Гвинт, що закріплює голку.
 13. Нитковтягувач — дуже полегшує життя користувачу.
 14. Ниткообрізач, щоб швидко обірвати нитку по закінченню роботи.
 15. Пластина під лапкою оснащена транспортером — зубчастим колесом, яке рухає тканина під голкою.
 16. Під голкою і лапкою розташоване човниковий пристрій, закритий кришкою. Якщо відкрити її, ви побачите шпульку під ковпачком.
 17. Часто у сучасних машинок ще є відсік для зберігання запасних деталей, ниток та інших дрібниць.

Що потрібно в першу чергу: шпулька і човник

Човник — це головний вузол роботи швейної машини, він чіпляє верхню нитку і з'єднує її з ниткою нижньої строчки. Саме від його параметрів залежить робота машинки, не буде пропусків, обривів або поплутаних петель. Деталь приводиться в дію приводом і рухається вперед-назад в заданому напрямку.

Човник може бути вертикальним, горизонтальним, маятниковим або обертовим.

 • Хитний або маятниковий човник зустрічається в найдешевших моделях і підійде новачкам, або тим, хто рідко користується швейною машинкою. Він простий, але надійний і не вимагає особливих навичок для роботи. Мінуси такого рішення: мала швидкість, шум і вібрація при роботі, обмежений вибір рядків.
 • Вертикальний човник подвійного обегания/обертається/ротаційний використовується в більш дорогий та професійної техніки. Він працює швидко і надійно, запобігає сплутуванню нитки і витримує великі навантаження при роботі з різним матеріалом.
 • Горизонтальний човник відрізняється від попередніх розташуванням і конструкцією. Він лежить під голкової пластиною і накритий прозорою кришкою. Зручно, що в такій системі шпулька не захована під ковпачком, і відразу видно колір нитки і скільки залишилося. Такі машинки легкі у використанні, вони працюють швидко і безшумно і підійдуть більшості людей, які регулярно займаються шиттям.

Шпулька — це маленька катушка для нитки нижньої строчки. Звичайно кілька штук йде в комплекті при купівлі.

ДОВІДКА! Шпульки повинні підходити за формою і матеріалом до ковпачку. Майте це на увазі, якщо будете купувати їх окремо від самої машинки. Вибір шпульного механізму — важливий момент.

Гвинт, розташований на шпульці, регулює натяг нижньої нитки. Якщо нитка натягнута занадто слабо, стібки будуть пропускатися, а надто сильний натяг призведе до обриву.

Неправильне намотування нитки на шпульку теж впливає на якість шиття. Наприклад, ручна намотування може дати неправильний натяг рядки. Тому краще намотувати нитку за допомогою вбудованого в машинку механізму, згідно з інструкцією.

 1. Відкрийте кришку човникового відсіку. Якщо треба, вийміть човник і відкрити кришечку, щоб витягти шпульку.
 2. Поставте потрібну вам котушку з нитками на штир нагорі швейної машини.
 3. Відмотайте трохи нитки і проведіть її кінець через нітенаправітель.
 4. Обведіть її навколо дискового натяжителя.
 5. Закріпіть кінець на шпульці, просмикнувши один раз в спеціальний отвір.
 6. Встановіть шпульку на спеціальний стержень для намотування.
 7. Запустіть машинку за допомогою педалі або кнопки.
 8. Намотайте, скільки вам потрібно, але стежте, щоб нитка не виходила за зовнішній край шпульки.
 9. Обріжте нитку і вставте шпульку на її місце в човниковому відсіку.

Механізм

Основний принцип роботи швейної машинки полягає у взаємодії голки з верхньою ниткою і човника з ниткою нижньої строчки.

 1. Привід запускає рух голки вгору-вниз.
 2. Голка проколює тканину і утворює під нею петлю.
 3. Човник захоплює цю петлю і пов'язує її з ниткою з шпульки.
 4. Ниткопритягувач починає піднімати верхню нитку.
 5. Нитка затягується, а пристрій для протяжки матеріалу просуває тканина на довжину стібка.

Під корпусом ховається двигун, який запускається вручну механічно або за допомогою електрики. В інтернеті є багато відео, що демонструють роботу двигуна. Він прокручує три вала: центральний та два бокових. Центральний вал скріплений за допомогою шатуна з віссю маховика і запускає игловодитель, а бічні відповідають за човник і просування тканини. Саме синхронне взаємодія всіх деталей дозволяє робити рівні стібки, а збій в цій системі призводить до різних проблем.

ВАЖЛИВО! Механізми швейних машинок, як правило, довго не зношуються, і можуть служити десятиліттями, не вимагаючи ремонту. Головне дотримуватися правила експлуатації і вчасно змащувати деталі.

Як потрібно переміщати тканина

Після кожного руху голки тканина повинна просуватися вперед для нового стібка. Відстань між проколами називається кроком рядки — зазвичай він регулюється за допомогою керуючого важеля на швейній машині.

Матеріал рухається зубчастою рейкою, яка виступає в пазах голкової пластини. Робота цього механізму сильно впливає на якість стібків.

 1. На першому етапі формування стібка — у нижньому положенні голки і рейки — відстань між ними повинна бути 1,5-2 мм. Точно відрегулювати це положення допоможе майстер, зате після однієї правильної настройки ви надовго забудете про проблеми з пропуском стібків і застряванням тканини.
 2. Під час руху голки вгору формується стібок, зубчики рейки повинні бути повністю заховані, а тканина нерухома. Інакше машинка почне пропускати стібки і ламати голки.
 3. Після формування стібка рейка піднімається і зубчиками захоплює тканину, щоб зрушити її на потрібну відстань.

Пам'ятайте:

 • Лапка має рівномірно притискатися до площини зі всіх сторін, не допускаючи перекосу або більш сильного тиску з одного боку;
 • Не тягніть тканина вперед і не затискайте її сильно, щоб не заважати роботі рушійного механізму.

Як замінити нитки:

 1. Для початку відключіть машину від мережі, щоб уникнути травм.
 2. Підніміть лапку і з допомогою махового колеса зафіксуйте голку у верхньому положенні.
 3. Поставте котушку на спеціальний стрижень для неї.
 4. Протягніть нитку через верхній провідник, а потім вниз — в правий канал.
 5. Оберніть її навколо пристрою натягу нитки між каналами.
 6. Тягніть нитку вгору по лівому каналу, через гачок нитевыводителя і знову вниз у напрямку до голці з іншого боку важеля.
 7. Протягніть нитку в нитепроводник над голкою.
 8. Вставте її у вушко голки, відтягніть від себе і розташуйте вільний край (приблизно 5 см) позаду машинки.

Що ще потрібно знати про машинках

Багато швейні машини оснащені додатковими функціями:

 • У більшості сучасних моделей голка може рухатися не тільки вгору-вниз, але і вправо-вліво. Це дозволяє виконати шов у формі зигзага або прості візерунки за принципом вишивки гладдю.
 • Випускаються лапки різної форми для різних цілей: декоративна строчка, виметування петель, вшивание блискавки і пришивання гудзиків.
 • Для штопання на рейку, рушійну тканина, надівається спеціальна накладка, яка фіксує матеріал на місці.
 • Здавалося б, дрібниця! Але без лампочки, вбудованої в машинку для підсвічування робочої поверхні, ви частіше будете пропускати огріхи і більше напружувати очі.
 • Бажано вибирати машинку, до якої в комплекті йдуть інструменти для її домашнього ремонту — викрутка і ключі.

Інші види машинок для домашнього використання:

 • Комп'ютеризовані управляються комп'ютерної платою і можуть виконувати більш хитромудрі стібки. Від об'єму пам'яті залежить кількість і складність програм.
 • Човниковий шов відрізняється міцністю, але погано розтягується, тому його рідко використовують для пошиття трикотажних виробів. Тут потрібна машинка, яка використовує плоскі стібки.
 • Для обметування тканин можна придбати оверлок. Він забезпечений механізмом обрізки і використовується для підшивки тканин різними способами, в тому числі можна підшивати найтонші мережива і шифон.

Кілька порад:

 • Занадто високе навантаження може зашкодити моторчик. Часто це відбувається при тривалій безперервній роботі — наприклад, підшивки скатертей, занавісок і постільної білизни. Робіть перерви між включенням електроприводу.
 • Голка обов'язково повинна бути прямою і гострою. Не намагайтеся використовувати пошкоджену або лагодити і заточувати її самі — вона для цього не призначена. А використання зіпсованої голки може спричинити поломку всій машинки.
 • Також голка повинна відповідати тканини, яку їй прошивають — для мережива і шкіри потрібні голки різної товщини, а для трикотажу використовується голка з заокругленим кінчиком. Стандартний набір можна придбати практично в будь-якому магазині товарів для рукоділля.

Розуміння принципів роботи швейної машини полегшує роботу з нею і дозволяє виправляти дрібні неполадки, не встаючи з-за столу. З допомогою хорошої машинки ви зможете не тільки виконувати просту роботу ніби укорочення штанів або лагодження зіпсованої одягу, але і зайнятися творчістю і перетворити домашні обов'язки в хобі.