Класифікація голок для швейних машин

Якщо орієнтуватися на рекомендації виробників, то голки слід змінювати після 12 годин безперервного шиття. Але це — правило заміни однотипних голок. Якщо ж машинка використовується для роботи з різними матеріалами, то слід проводити зміну голок в суворій відповідності з оброблюваної тканиною. Адже тільки так вдасться обійтися без шлюбу і неприємних поломок.

Як вибрати

В інструкції користувачеві зазначаються основні характеристики голок, з якими може працювати швейна машинка. Найпростіший спосіб зробити правильну покупку — виписати необхідну маркування і орієнтуватися на неї. Якщо ж з якихось причин цей варіант не підходить, варто акцентувати увагу на формі колби і вістря, товщиною стрижня і розмірі вушка.

До побутових швейних машин

Для такої техніки характерні колби з лыской (спилом). Зроблено це для зручності користувачів — так полегшується правильне приєднання голки при її заміні. Відрізнити їх можна по маркуванню:

 • універсальні — 130 / 705, HAx1;
 • оверлочні: EL×705, HA×1 SP, DC×1, DB×1.

Універсальні використовуються як на побутових швейних машинках, так і на аналогічних оверлока. Але якщо маркування вказує на «спеціалізацію», то використовувати голку на іншому типі пристроїв заборонено.

До промисловим

Головна відмінна риса — кругла колба. В залежності від призначення виділяють:

 • оверлочні — DC×27;
 • для човникового стібка — DP×5, 134.

Необхідно вибирати голку в суворій відповідності з рекомендацією виробника. Невірно підібрана колба призводить до виникнення ряду проблем, пов'язаних з неправильним робочим положенням вістря і вушка по відношенню до човнику.

Значення букв

Наступні після маркування колби букви вказують на те, для яких матеріалів і типів робіт призначаються голки:

 • H — трохи закруглений кінчик, універсальна,;
 • H-J (jeans) — гостра,щільні матеріали;
 • H-M (microtex), SPI — дуже гостра, мелковолокнистые тканини;
 • H-S (stretch), SKL, SKF — округле вістря, еластичні синтетичні і натуральні матеріали;
 • He (embroidery) — злегка заокруглене вістря і спеціальна виїмка, декоративна вишивка;
 • H-EM — широке вушко, для роботи з металізованою ниткою;
 • H-Q (quilting) — декоративна строчка без видимих проколів;
 • H-SUK (jersey), SES — сферичне вістря, для трикотажу і в'язаних матеріалів;
 • H-LR, H-LL (leder leather) — ріжуча кромка, шкіра;
 • H-O — голка з лопаттю (однією або двома), декоративні шви з акцентом на отворах;
 • H-ZWI, H-DRI — подвійна і потрійна відповідно, декоративна обробка;
 • Topstitch — для роботи з пухкої декоративної ниткою.

Значення цифр

Після маркування призначення йде номер (він же діаметр) голки. Він позначається цілим двозначним або тризначним числом. Розрізняють метрику:

 • європейську — соті частки міліметра;
 • американську — те ж в дюймах.

Зазвичай виробники вказують номер голки з урахуванням обох стандартів. Наприклад: 80/12 (діаметр стрижня 0,8 мм/0,12 дюйма). Для подвійних або потрійних голок вказується ще один розмір — відстань між осями стрижнів. Маркування набуває вигляду 2,5/80.

Види голок для швейних машин

Завдяки розвитку технологій постійно з'являються нові типи тканини, при роботі з якими потрібні особлива будова вістря, вушка і навіть стрижня. В іншому випадку про рівною і міцною рядку залишиться тільки мріяти.

Для трикотажу

При роботі з таким матеріалом важливо зберігати цілісність його волокон. Внаслідок цього рекомендується підбирати голки зі сферичним вістрям, які будуть розсовувати, а не проколювати нитки тканини. H-S, H-SUK, H-SES — оптимальні варіанти для трикотажу. При роботі з ними вдасться сформувати красиву рядок без порушення міцності тканини. А це попередить появу непривабливих «стрілець», що розходяться по виробу від шва.

Для шкіри

Цей матеріал необхідно прорізати, оскільки при класичному проколюванні він деформується і проривається. Результат — отвори неправильної форми і часті поломки голки. Тому необхідно використовувати інструменти з ріжучою кромкою. При застосуванні H-LR, H-LL шов вийде з легким нахилом стібків вправо або вліво.

Для джинсової тканини

Цей матеріал вимагає тонких і міцних голок зі злегка округленим вістрям. Але навіть правильно підібраний інструмент при перетині джинсових швів відхиляється від осі, що і призводить до поломки або пропуску стібків. Щоб виключити такі неприємності стрижень голки доповнюється поперечним перерізом паза.

Для оздоблювальної строчки

Цей тип робіт нерідко передбачає використання малопрочных декоративних ниток. Виключити їх розрив або «размохначивание» допомагає особлива будова великої петлі і спеціальна борозенка вздовж стрижня.

Подвійна голка

Без неї неможливо виконати обробку подвійною строчкою. Правда і застосувати такий інструмент вдасться тільки на машинах з передбаченим режимом зигзаг, оскільки 2 стрижня на одній підставі вимагають наявності щілини в голкової пластини. Подвійні голки зайняли гідне місце в арсеналі вишивальниць, оскільки при використанні різнокольорових верхніх ниток дозволяють отримати цікавий ефект тіні.

З крильцями

Може мати одну або дві лопаті, призначені для декоративного оформлення рядки дірочками уздовж шва. Крильця розсовують нитки, утворюючи отвори. Часто використовуються в якості одного із стрижнів подвійної голки.

Самозаправляющаяся голка

Цей варіант ще називають «легко вдеваемой». Характерна особливість — ведуча до вушка невеликий проріз, завдяки якій для заправки нитки досить просто провести нею по стрижню в напрямку вістря. Із-за малої міцності така голка використовується тільки при роботі з легкими тканинами середньої щільності.