Який тиск в скороварці

Скороварка — геніальний винахід, давно міцно увійшло в наш побут. Вона дозволяє швидко готувати будь-які страви, навіть з повільно разваривающихся продуктів у звичайних умовах термічної обробки, зберігаючи при цьому більшість корисних речовин і смакові якості.

Різновиди скороварок

Зараз випускаються багато їх різновидів:

  • мають різні обсяги — від 0,5 до 40 л (найоптимальніші 3-5 л);
  • механічні для приготування на плиті;
  • електричні з нагрівальним приладом і панеллю управління;
  • відрізняються матеріалами корпусів і складністю конструкцій.

Але всі вони працюють за одним принципом — у герметично закритій ємності під впливом високого тиску, що отримується від пари при нагріванні води, температурний режим збільшується до рівня, що перевищує температуру кипіння 100С в звичайних умовах. Вона може досягати до 120С, у результаті чого значно прискорюється приготування страв.

Важливо! Сучасні скороварки виготовляються з різних матеріалів (алюмінію, нержавіючої сталі, тефлоновим покриттям). У алюмінієвих не рекомендується готувати солоні або кислі страви, так як при відбувається окислення металу з виділенням шкідливих речовин.

Рівень тиску в скороварці

Температура закипання рідини залежить від рівня атмосферного тиску. У природних умовах і доступі кисню неможливо збільшити температуру рідини більше 100С. А у високогірних районах, де низький атмосферний тиск, вода закипає ще при більш низьких температурах (на кожний кілометр висоти нижче на 4С), що значно подовжує термін термічної обробки продуктів.

В умовах без доступу кисню, в герметично закритій ємкості створюється тиск, який впливає на збільшення температури — кожні 10 мм ртутного стовпа дають її підвищення приблизно на 0,3 С. На основі цього закону фізики і була винайдена скороварка, помітно прискорює приготування продуктів.

Важливо! Краще вибирати скороварки з герметичними прокладками в місцях стику чаші і кришки, берегти їх від пошкоджень. Найменша деформація порушить герметичність і призведе посуд в непридатність. Особливо до цього схильні скороварки без прокладок з спеціальної гуми.

В залежності від температури

Кожна модель має по два температурні режими:

  1. При тиску 0,3 бар максимальна температура варіння буде до 109С. Цей режим дозволяє готувати продукти з м'якою структурою — овочі, рибу, птицю.
  2. Другий режим при тиску 0,7 бар дає температуру в 166С (в деяких моделях до 120С). Це дозволяє швидко готувати м'ясо, квасоля та інші повільно развариваемые продукти.

Довідка! Для порівняння — в мультиварці рис вариться 40 хвилин, а в скороварці 12 хвилин, для приготування курки в мультиварці потрібно близько години, а в скороварці 15 хвилин, холодець в мультиварці готується 2-3 години, а в скороварці всього 40 хвилин.

Який тиск в скороварці тримає клапан

Скороварки оснащені для безпечної експлуатації захисними клапанами на кришках — основним і аварійним (деякі моделі мають навіть по 2 запасних). Клапани регулюють скидання зайвого тиску. Якщо цього не зробити, то агрегат може при граничному рівні може вибухнути.

Механічні моделі, які вимагають більш уважного звернення — при нагріванні на газовій або електричній плиті потрібно стежити, щоб вони не перегрівалися. Сучасні, мають захисні клапани, більш безпечні — при збільшенні тиску всередині каструлі до гранично допустимого рівня спрацьовує основний клапан і робиться скидання пари. Аварійний налаштований на більш високий рівень тиску і спрацьовує в критичних ситуаціях, коли основний вийшов з ладу. Електричні скороварки мають автоматичне керування температурними режимами.

Яке максимальне тиск може витримати скороварка

З-за високого тиску в скороварці для безпеки вживаються заходи:

  • клапани, що скидають зайву пару;
  • механічні замки на кришках для запобігання від випадкового відкриття;
  • електронні пристрої для регулювання тиску;
  • кришку відразу після виключення не можна відкривати — потрібно дочекатися, поки тиск знизиться або прискорити цей процес за допомогою холодної води.

В залежності від моделей, максимально допустимий тиск буває різним — від 1 до 4,5 бар. За відгуками споживачів бувають випадки, коли ємності вибухають і при 2,5 бар. Це призводить до травм, опіків, пошкодження оточуючих предметів. Тому користуватися скороварками потрібно гранично обережно. До кожного з них додається інструкція з експлуатації, де вказується максимально допустимий рівень.

Навіть добре оснащені захисними пристроями моделі при неправильній експлуатації можуть виходити з ладу — коли засмічуються клапани, якщо відкривається кришка при ще не охолола скороварці (виходить викид гарячих бризок, які викликають опіки).