Чому утворюється накип у чайнику

Напевно, ні для кого не секрет, що одним з головних ворогів електроприладу, нагріваючого воду – будь то водонагрівач, пральна машина або чайник, є накип. Із-за утворення білястого нальоту прилади часто знижують інтенсивність нагріву або зовсім перестають працювати. Про природу появи накипу, а також про те, чому і як з нею необхідно боротися, піде мова в цій статті.

Причини появи накипу в чайнику

З водопровідних труб в наших квартирах, а також з свердловин на заміських ділянках тече вода, що містить розчинені в ній домішки. Чим більше цих домішок, тим більше осаду утворюється при її нагріванні. Кількість утворюваної накипу, у тому числі в чайнику, обумовлено ступенем жорсткості води, за яку відповідають кальцієві і магнієві сполуки, що знаходяться в рідині.

Випадаючи в осад, солі кальцію і магнію потрапляють нам в чашки з гарячими напоями. В таких кількостях вони не можуть сильно нашкодити організму. Осідаючи тривалий час на нагрівальному елементі електричного чайника, накип поступово зростає в товщині і стає вже серйозною загрозою як для приладу, так і для любителів чаю та кави. Справа в тому, що на поверхні, покритої шаром накипу, яка складається з великої кількості магнію і кальцію, виникає сприятливе середовище для розвитку бактерій і інших мікроорганізмів. Сам осад володіє хорошими теплоізоляційними властивостями, що сприяють виходу з ладу електроприладу.

Жорсткість води визначається за спеціальною pH-шкалою. Якщо значення pH в рідині дорівнює 7, значить, вона нейтральна. Якщо менше 7, то середовище в ній – кисла, в іншому випадку – лужна. Вода з лужним середовищем називається жорсткою.

Карбонат кальцію, один з головних «винуватців» жорсткості, є помірно розчинним у воді елементом. Однак при зростанні температури води він поступово кристалізується і випадає в осад. Цей процес починається при температурі 40 0С і прискорюється з її подальшим підвищенням. Так поступово, від нагрівання до нагрівання твердої води в чайнику утворюється осад.

Чому треба боротися з накипом в чайнику

Наслідки утворення накипу можна розглядати в контексті шкоди для людини і для побутового приладу.

У першому випадку серйозної шкоди кальцієво-магнієві тверді речовини завдати не можуть. Єдиним приводом для хвилювання є сприятливі умови для поширення бактерій у середовищі утворюється. Але для цього досить регулярно мити посуд перед вживанням. Що стосується чайника, то бактерії в ньому гинуть при черговому кип'ятінні.

Для приладу ж наслідки твердих відкладень на нагрівають елементі можуть мати вельми неприємні наслідки. В першу чергу істотно погіршується теплопередача від джерела тепла в бік рідини. При утворенні шару всього в декілька міліметрів, для нагріву води може витрачатися на 30% більше енергії. Це прямо веде до збільшення рахунку на електрику, а чайник – далеко не самий малопотужний електроприлад.

Але якщо тепло не передається рідини, а витрачається електрика, куди ж дівається енергія? Вона концентрується на нагрівачі, внаслідок чого виникає висока ймовірність його перегріву і виходу з ладу.

Як можна позбутися від накипу

Щоб уникнути поломок, необхідно своєчасно позбавлятися від утвореного осаду. Для цього дуже добре підійде кислота. У випадку з чайником кислота повинна бути нешкідлива для здоров'я, щоб після видалення накипу прилад можна було і далі використовувати за призначенням – для харчових цілей. Розглянемо найбільш популярні варіанти очищення:

  1. Оцтова кислота. Закип'ятіть 1 літр води, залийте в нього 100 мл оцтової кислоти. Залиште розчин в чайнику на 1 годину, після цього злийте разом з розчиненим сольовим осадом. Після такої процедури рекомендується зробити 1-2 холостих кип'ятіння для змиву залишку розчину.
  2. Лимонна кислота. Очищуючий розчин можна приготувати з лимонної кислоти. Для цього достатньо всього пари ложок кошти на той же об'єм. Далі, послідовність дій аналогічна. Кип'ятимо, залишаємо в чайнику, після відшарування накипу зливаємо і промиваємо.
  3. Газовані напої. Більш оригінальним способом є очищення електрочайника з допомогою газованої води, що містить кислоту. Рекомендується використовувати безбарвні напої (спрайт, севен ап). Для цього потрібно повністю видалити гази з рідини, залити її в обсязі ½ літра в прилад, довести до кипіння, дати охолонути і злити.

Профілактика появи накипу в чайнику

Крім боротьби з вже утворилася накипом, можна також застосовувати превентивні заходи, що перешкоджають її появі. Для цього необхідно дотримувати наступні прості правила:

  • після кип'ятіння повністю зливайте воду – не потрібно залишати її в пристрої до повного охолодження;
  • використовуйте для нагріву чисту воду – проганяйте рідина з водопроводу через системи фільтрування або використовувати питну воду, придбану в магазині;
  • як альтернатива попередньому пункту, можна вживати попередньо відстояну воду;
  • перед включенням промийте чайник;
  • час від часу проводите профілактичну чистку за допомогою засобів, описаних у розділі вище.

Будь-яка техніка вимагає дбайливої експлуатації і правильного догляду. Тоді термін її служби буде тривалим.