Користь і шкода зволожувачів повітря

Побутові зволожувачі призначені для швидкого підвищення рівня вологості в сухих приміщеннях. Це компактні прилади, які можна переносити в будь-яку кімнату. Класичні моделі випаровують вологу природним чином, пропускаючи повітря через вологий картридж. Ультразвукові прилади відрізняються безшумністю, деякі з них здатні підтримувати вологість до 60%.

Парові моделі додатково очищають повітря від мікроорганізмів. Вони просочують повітря вологою найбільш інтенсивно. Обладнання необхідно використовувати тільки в міру потреби, надлишок вологи призводить до покриття цвіллю та грибком стін і меблів, а також проблем зі здоров'ям.

Навіщо зволожувати повітря в житлових приміщеннях?

Сухе повітря негативно позначається на дерев'яних підлогових покриттях і меблів. Паркетні і ламінатні підлоги починають розсихатися, з'являються тріщини у швах і скрип мостин. Меблі розхитується, пазові з'єднання втрачають міцність. Предмети інтер'єру та двері швидше зношуються, розтріскуються. Рослини втрачають багато вологи, тому ріст їх сповільнюється, листя починають засихати, особливо на кінчиках.

Опалювальні прилади та кондиціонери сильно змінюють мікроклімат в будинку. При нагріванні повітряних мас кліматичної технікою підвищується їх «місткість». Це призводить до того, що відносна вологість знижується, що провокує погіршення самопочуття. Під відносною вологістю розуміють відношення наявної кількості парів води в повітрі до максимального об'єму, який він може утримати при заданій температурі.

Важливо! Відносна вологість залежить не тільки від об'єму води в повітрі, але і від температури. При нагріванні повітряних мас вона зменшується, при охолодженні – збільшується.

Правильний баланс вологості в будинку дуже важливий для маленьких дітей. Традиційна вологе прибирання не може відновити нестачу води в повітрі. Зволожувач покращує мікроклімат в приміщенні, але використовувати прилад рекомендується по мірі необхідності. Слід пам'ятати, що житлові кімнати потребують доступу свіжого повітря, тому заміняти провітрювання зволоженням неприпустимо.

Зволожувачі повітря і їх користь для самопочуття і здоров'я людини

Зволожувачі дозволяють в найкоротші терміни підвищити вологість у приміщенні, що в рази знижує ризик розвитку алергії, астми і риніту. Оптимальна вологість не дає шкірі надмірно втрачати вологу, зберігається її привабливий вигляд, знижується ймовірність передчасного старіння. Зволожувачі благотворно впливають на роботу імунної системи, підвищується працездатність і уважність.

Чим корисні зволожувачі повітря?

Сухе повітря подразнює дихальні шляхи і горло, дихати в такій кімнаті стає важко. У дітей обмінні процеси відбуваються швидше. Із-за сухості повітряних мас у малюка порушується природний теплообмін, він починає сильніше потіти. Внаслідок цього в організмі залишається недостатньо вологи, що в поєднанні з недостатнім споживанням рідини призводить до зневоднення. Шкіра стає сухою і лущиться.

На слизовій носа розвивається велика кількість хвороботворних мікроорганізмів, тому людина частіше хворіє на респіраторні та вірусні захворювання, пневмонію, отити, тонзиліти.

Зволожувач здатний поліпшити стан при сухості очей, що виникає в пересушенном кліматі. У такому повітрі слизова носа пересихає, внаслідок цього на ній утворюються кірочки, здатні заблокувати дихання аж до повної зупинки. Ніс з порушеною вологістю слизової стає чутливим до алергенів, може з'явитися астма.

Зволоження повітря в поєднанні з правильним температурним режимом підвищує концентрацію уваги та працездатність. Очі менше втомлюються, людина почуває себе комфортніше.

Чому в дитячій повинен бути зволожувач повітря?

У сухому повітрі хвороботворні організми безперешкодно проникають в організм, викликаючи запальні процеси. Шкіра дитини пересихає, тому малюк її розчісує. Виникають подразнення та алергічні реакції. Зволожувач в дитячій кімнаті дозволяє позбутися від інфекцій, що поселяються на слизової оболонки очей та носа.

Втрата вологи організмом призводить до згущення крові, внаслідок чого з'являються тромбози. Органи і системи починають працювати зі збоями. При оптимальному рівні вологості дитина споживає менше рідини, не створюється додаткове навантаження нирках. У кімнаті зі збалансованим мікрокліматом малюк буде активним і життєрадісним.

Шкідливий вплив зволожувачів повітря

Парові зволожувачі при викиді гарячої пари можуть викликати опіки у людини, що знаходиться в безпосередній близькості від приладу. В приміщенні піднімається температура повітря, що при тривалому використанні апарату виникає ефект парової лазні. Такий мікроклімат несприятливо позначається на здоров'ї. Паровий прилад біля стіни або меблів здатний зіпсувати пором інтер'єр.

Обладнання холодного зволоження при несвоєчасній чищенні накопичує бактерії і небезпечні мікроорганізми на змінних картриджах. Вентилятор викидає їх у повітря, потім мікроби потрапляють на слизові оболонки при вдиху. Ультразвукові моделі розпилюють воду з усіма солями і домішками, які містяться у воді. Щоб цього не сталося, рекомендується заливати тільки дистильовану воду.

В яких випадках зволожувачі повітря можуть заподіяти шкоду?

Надмірне використання будь зволожувача призводить до намокання стін і відсиріванню меблів. У перезволоженому приміщенні швидко розвивається цвіль і патогенні грибки. Такий мікроклімат шкідливий так само, як і сухий. Щоб не допустити надмірну вологу, перед використанням приладу проводять контрольний вимір вологості гігрометром. Грамотна експлуатація обладнання не здатна заподіяти шкоду.

Думка доктора Комаровського: реальна небезпека зволожувачів?

Доктор Комаровський рекомендує підтримувати в дитячій кімнаті правильний мікроклімат. Вологість повинна бути в межах 50-70%. Він вважає, що часті соплі, переходять у гнійний риніт, провокуються сухим повітрям. При цьому зазвичай виникають ускладнення, нежить переходить на бронхіт або пневмонію. В період грипу та вірусних захворювань саме вологе повітря сприяє більш швидкому лікуванню без антибіотиків.

Доктор Комаровський стверджує, що шкода від впливу зволожувача буде тільки при неправильній експлуатації приладу. Наприклад, якщо перезволожувати приміщення понад 75-80%. Апарати з гарячим пором необхідно встановлювати подалі від малюка, щоб він не міг його дістати і обпектися.

Лікар рекомендує при виборі конкретної моделі звернути увагу на гучність в процесі роботи. Пульт дистанційного керування і додаткові функції не завжди доречні для дитячих кімнат. Ці опції лише збільшують вартість апарату. Доктор Комаровський радить включати пристрій періодично, коли вологість знизилася до 45%. Для немовлят він пропонує підібрати паровий або ультразвуковий апарат. Для дітей постарше найбезпечнішими, на його думку, є ультразвукові зволожувачі.

Як використовувати зволожувач повітря без шкоди здоров'ю?

Зволожувачі не рекомендується використовувати цілодобово. Вони досить швидко насичують повітря вологою до оптимального рівня. Захворіти від роботи приладу неможливо, але використання в задушливій кімнаті може призвести до погіршення самопочуття. Перед включенням апарату рекомендується провітрити приміщення протягом 10-15 хвилин, щоб забезпечити доступ свіжого повітря.

Важливо! Виміряти показник відносної вологості бажано перед кожним включенням апарату. Якщо він становить менше 50%, експлуатація зволожувача стане доречною. При цьому необхідно враховувати температурний режим. Гарне самопочуття гарантовано в кімнаті при температурі 20-23 °С і вологості 50-60%.

При використанні зволожувача з вбудованим гігрометром необхідно пам'ятати, що показання вимірювального приладу будуть спотворювати реальний стан мікроклімату. Вологість поблизу апарату завжди вище, ніж у віддалених ділянках кімнати.

Щоб уникнути появи білого нальоту на меблях, у ультразвукове та парове обладнання заливають дистильовану воду. Застосування очищеної рідини подовжує ресурс картриджів, а в легені людини не будуть потрапляти домішки, що містяться у водопровідній воді.

Висновок

У цього приладу є як плюси і мінуси, слід дотримуватися ваших порад лікарів і все буде добре!