Які небезпеки підстерігають у вентиляційних віддушинах

Так сталося в житті, що мені довелося кілька разів переїжджати, і я на власному досвіді переконалася, як важливо, щоб вентиляція працювала справно. Побачивши ці непримітні квадратики під стелею, так і хочеться задекорувати їх чим-небудь, щоб не вибивалися із загального виду. Але робити цього не можна, справні вентиляційні віддушини оберігають від багатьох неприємностей, особливо в багатоквартирних будинках.

Вентиляційна віддушина може бути небезпечна

У багатоповерхових будинках спроектована і збудована загальна мережа комунікацій: води, зливу, опалення, подачі газу, вентиляції. Кожна виконує свою задачу в обсязі всього будинку. Будь-яке порушення або самовільне перепланування труб веде до порушення загальної системи. Може статися вибух газу, затоплення декількох поверхів. На цьому тлі можливості вентиляції здаються дуже скромними. Але недооцінювати їх не рекомендую, тому що, якщо вентиляція не працює, то:

  • не йде циркуляція і оновлення повітря;
  • виникають неприємні запахи;
  • з'являються цвіль і грибок;
  • термін служби оздоблювальних матеріалів скорочується в кілька разів;
  • підвищується рівень вологості в приміщенні;
  • зникає гарантія здоров'я мешканців.

Часто люди шукають причини погіршення умов життя в квартирі, не замислюючись про те, що при появі конденсату на вікнах і перших ознаках цвілі треба передусім перевірити тягу у вентиляції.

У чому полягає небезпека

У будинках старої споруди, найчастіше після установки пластикових вікон, скаржаться на підвищену вологість, поява неприємного запаху. Парадокс криється в зіткненні старого планування та нових досягнень техніки. Герметично закриваються вікна не усувають протяги, а вузькі вентиляційні шахти не в силах забезпечити постійний приплив повітря. А якщо хтось із сусідів закрив у себе віддушини або заклеїв їх шпалерами, то стає погано всьому поверху або вертикалі.

Ще одна причина − небажання проводити регулярну перевірку роботи вентиляції і її прочищення. За це потрібно платити, а зайвих витрат не хочеться нікому. Але коли з сусідньої квартири починають доноситися запахи туалету або інші неапетитні аромати, то перевірку проводити доведеться.

Небезпека криється і в самовільного перепланування з порушенням загальних комунікацій. Надходження повітря обмежується і виникають небезпечні ситуації.

При витоку газу велика частина йде через віддушини, але якщо вони не функціонують, то небезпека вибуху зростає в кілька разів.

Як уберегти себе

Забиті вентиляційні ходи стають джерелом розмноження бактерій, що викликають алергію, легеневі захворювання, астму. Застій повітря провокує псування шпалер, з-за підвищеної вологості. Самий неприємний момент криється у появі з віддушин непроханих гостей — тарганів.

Пощастило тим, хто живе в дружному під'їзді, де сусіди ладнають між собою. Тоді обробка від комах проводиться за домовленістю відразу у всіх квартирах і підсобних приміщеннях. Якщо такого немає, таргани кочують з однієї кухні в іншу через вентиляцію. Порятунок у встановленні дуже дрібної сітки на віддушину.

Але за неї доведеться стежити, протирати і заміняти на нову, якщо осередку забилися пилом.

Щоб уникнути проблем, необхідно:

  • регулярно перевіряти тягу запаленим сірником або запальничкою;
  • прочищати віддушини у своїй квартирі самостійно або викликати фахівців;
  • не закривати віддушини і не проводити самовільне перепланування з порушенням повітроводів;
  • по можливості дружити з сусідами.

Разом вирішувати багато питань набагато легше, особливо коли вони стосуються спільної безпеки мешканців будинку.