Чому зависає мишка на комп'ютері, що робити

У сучасному персональному комп'ютері миша є однією з найважливіших частин, відповідальних за взаємодію між користувачем і «штучним інтелектом». З її допомогою людина, керуючи курсором, віддає необхідні команди комп'ютеру. Однак, часто трапляється, що мишка раптом відмовляється працювати — «зависає», «залипає», «лагает», «гальмує», «підвисає». Це паралізує всю роботу користувача, роблячи неможливим введення будь-яких даних і віддачу команд. Постараємося розібратися, чому криються причини і що робити при подібному поведінки.

Причини зависання мишки

Миша є особливим технічним пристроєм, що працює в парі з комп'ютерним процесором. Суть роботи полягає в переміщенні курсору з комп'ютерного монітора, що відбувається при русі мишки по якійсь поверхні столу або спеціальному килимку. У відповідь на рухи гаджета, програма, закладена в комп'ютері, виробляє дії, у відповідності з характером і місцем переміщення курсора — відкриває вікна, натисканням і утримуванням кнопки виділяє і переносить об'єкти.
Конструктивно мишка складається з датчиків руху, які перебувають на її нижній площині, кнопок і коліщатка для прокрутки екранного зображення. В якості додаткових опцій вона може включати годинник, засоби мобільного зв'язку і т. д.
Всі причини, що викликають відмову в роботі цього комп'ютерного гаджета, можна умовно розбити на дві великі групи:

 1. Апаратні, безпосередньо пов'язані з технічним пристроєм.
 2. Програмні. Викликаються збій у програмному забезпеченні, відповідальному за взаємодію процесора і комп'ютерної миші.

До апаратних причин несправності миші, або, як кажуть просунуті юзери, до «проблем з залізом», можна віднести наступні:

 • Пошкодження шнура гаджета, якщо використовується дротова миша.
 • Несправності деталей всередині самої миші — відійшли контакти, перегорілі датчики.
 • Комп'ютерний USB-порт несправний, або відключений.
 • Для бездротової комп'ютерної мишки причиною періодичного зависання може стати слабкий передає датчик.
 • Забруднення робочої площини миші або поверхні килимка, столу.

Програмні проблеми, що призводять до збоїв у роботі гаджета, виникають набагато рідше, ніж апаратні. Але, тим не менше, вони трапляються. До програмних проблем, що викликають тимчасове зависання, або повний «параліч» миші, відносяться:

 • Несумісність встановлених на комп'ютері драйверів з гаджетом. Це часто відбувається при спробі підключити до ПК з використанням застарілих драйверів новий гаджет.
 • Конфліктна ситуація, що склалася всередині системи між пристроями.
 • Неправильні налаштування комп'ютера після підключення миші.

Розберемо кожну з вищезгаданих проблем докладніше, і запропонуємо можливі «рецепти» її дозволу.

Способи вирішення проблем з «залізом»

Найбільш поширеною проблемою, що викликає збої в роботі миші, буває наявність конструктивних проблем.

 • Пошкодження з'єднувального шнура. Проблема, що виникає досить часто при активному користуванні мишею, що з'єднується з комп'ютерним процесором за допомогою шнура. Цей шнур є найбільш вразливим місцем у пристрої гаджета: при постійному русі мишею, він з часом переламується в місці його стикування з корпусом миші. Крім цього, з'єднувальний провід досить уразливий для різних механічних пошкоджень.

Він може пережимати стільцем, на якому сидить користувач, перетираться його взуттям. Часто провід миші ставати жертвою домашніх вихованців. Кошенята і цуценята з великою охотою гострять об нього зуби, які полюють на переміщається в повітрі шнур, коли господар працює за своїм комп'ютером. Пошкодження цілісності передавального проводу унеможливлюють передачу електронних команд від миші до комп'ютера.
Можна спробувати самостійно полагодити миша, з'єднавши розірвані внутрішні проводки у відповідності з кольором. Правда, такий самодіяльний ремонт зовсім не гарантує коректної роботи миші. Якість передачі сигналу на ПК через скручування разом розриву, все одно, значно погіршитися.

 • Наступна можлива причина «залипання» миші криється в неполадках внутрішніх деталей: несправності оптичного датчика, мікросхем. Крім цього, в процесі експлуатації гаджета, може відійти який-небудь з'єднувальний контакт. Це не є чимось винятковим для дешевих комп'ютерних мишок, спрацьованих на малих підприємствах КНР, і відрізняються низькою якістю пайки.

У разі подібного дефекту простіше придбати нову мишу, ніж намагатися відремонтувати стару. Та й по вартості подібний ремонт в спеціалізованій майстерні обійдеться нітрохи не дешевше, ніж нова двухсотрублевая мишка «мейд ін Чіна». Звичайно, зовсім інша справа, якщо проблеми виникли з дорогої бездротової або геймерської мишею, вартістю в кілька тисяч рублів. Такий гаджет дешевше буде полагодити, ніж викинути на смітник і придбати новий.

 • Несправність USB-порту комп'ютера — ще одна вельми часта апаратна проблем. Виходи USB служать для з'єднання процесора з різними зовнішніми пристроями, в тому числі і з мишею. У результаті інтенсивного використання порти можуть зазнавати механічних поломок. Розбовтуються самі виходи, внаслідок чого погіршується контакт зі штекером миші. При роботі гаджета, що рухається разом з ним провід то розмикає слабо сидить в USB-гнізді штекер, то знову замикає його.

Внаслідок цього комп'ютерна мишка то працює, то раптом перестає функціонувати. Також при необережному поводженні з ПК, можливий відхід припаяних контактів, якими USB-порт з'єднується з материнською платою. Найчастіше його контролери розташовуються на південному мосту, однак можуть розташовуватися і в індивідуальному міні-блоці. Для усунення цієї проблеми потрібно по-новому припаяти виходи порту до його контролеру.

Бездротові комп'ютерні миші для з'єднання з ПК використовують або інфрачервоний промінь, або радіосигнал. ІК-миші в даний час практично повністю замінені у виробництві на більш функціональні і бюджетні гаджети з радіосигналом. Причиною зависання бездротових мишей буває слабкий сигнал датчика з-за підсіли батарейки або акумулятора. Часто, варто поміняти або зарядити елементи живлення, як мишка починає нормально працювати.

А також відсутність нормального контакту між бездротовою мишею і ПК буває обумовлено якимись перешкодами, розташованими між ними. Це стос книг, що лежать на столі горнятко кави, поверхню столу і т. д. Подібна проблема більш властива ІЧ-мишам, чинним на основі інфрачервоного сигналу. Для подібних збоїв у функціонуванні радиомышек перешкода повинна бути більш масивною — щось типу стіни або шкафа. Частіше критичні перешкоди радіосигналу, що йде до комп'ютера, створюють інші джерела радіоелектронного випромінювання — працюючі поруч СВЧ-печі, стільникові телефони.

Важливу роль в коректному функціонуванні миші грає датчик руху, розташований у нижній площині приладу. Він буває оптичний або лазерний, і виглядає у вигляді світної червоною або блакитною точки. Можливо, що нижня частина гаджет просто забруднилася, внаслідок чого виникли проблеми з прохідністю лазерного або оптичного променя.

У такій ситуації рекомендується почистити нижню поверхню приладу, особливо те місце, де розташований видеодатчик. Слід враховувати, що миша не буде працювати на скляній поверхні, що пропускає крізь себе оптичні промені. Виняток — новітні модифікації лазерних комп'ютерних мишей, здатних працювати навіть на прозорих поверхнях. А також оптичні мишки здатні зависати і на гладких, полірованих, або на нерівних, надто шорстких поверхнях стола.
Для діагностики апаратних проблем можна спробувати підключити проблемну миша до іншого комп'ютера. Якщо і тут гаджет відмовляється працювати, то вся проблема криється в ньому. Ну а якщо на іншому ПК мишка працює без нарікань, то причина ховається в комп'ютері. Це необов'язково проблема з «залізної» складової — можливо, проблеми містяться у програмному забезпеченні.

Як усунути залипання мишки при русі на windows

Якщо, після ретельного огляду миші і USB-порту, яких-небудь дефектів не виявлено, можлива причина в небажанні гаджета працювати криється в програмних проблеми.
Іноді буває, що комп'ютер, особливо це відноситься до ноутбуків, самостійно відключає подачу живлення на USB-концентратори. Мотивує штучний інтелект подібні дії автоматичним включенням режиму енергозбереження. Після підзарядки девайса порти знову підключаються, і миша починає діяти. Для усунення подібних дій комп'ютера потрібно попорпатися в його налаштуваннях.

Заходимо через меню «пуск» (кнопка знизу, в лівій частині екрану) в панель керування ПК. Вибираємо вкладку «система», і клікаєм по ньому. У вікні, що далі віконці вибираємо «обладнання», і заходимо в цей підрозділ. В наступному вікні вибираємо «диспетчера комп'ютерних пристроїв», а далі — «Контролер USB». У «контролері» вибираємо подвійним клацанням розділ «Концентратор», і, далі, клікаєм по «управління харчуванням». Там повинен знаходитися пункт «Дозвіл відключення пристрою», зазвичай вироблене для економії електроживлення при низькому рівні зарядки акумуляторів. Якщо напроти цього пункту варто прапорець або галочка, прибираємо її, і ноутбук більше не буде знеструмлювати миша заради економії електроенергії.

Ще одна програмна проблема — несумісність сучасного гаджета і наявних на ПК драйверів. Зазвичай, при підключенні миші до комп'ютера, драйвери самостійно знаходяться системою Windows, і робота гаджета автоматично синхронізується з роботою процесора. Але це відбувається не завжди: багато сучасні зовнішні пристрої, що підключаються до ПК, вимагають установки своїх драйверів. Вони йдуть в комплекті з пристроєм, у вигляді спеціальних компакт-дисків, або відповідні «дрова» слід шукати самостійно на просторах інтернету, і встановлювати на комп'ютер.

При низькій швидкості реакції миші на переміщення столу або накликание кнопкою може ховатися у внутрішніх налаштуваннях Windows. Для цього через кнопку «Пуск» заходимо в панель управління ПК і знаходимо там розділ «Миша». Зайшовши в нього, вибираємо «Параметри», і дивимося, яка швидкість реакції миші встановлена в налаштуваннях. Якщо швидкість дуже низька, то достатньо збільшити цей показник, щоб гаджет заробив жвавіше. Універсальний спосіб змусити працювати завислу мишку — просто перезавантажити комп'ютер. За допомогою такої нехитрої операції можна вирішити 90% проблем, пов'язаних з зависанням операційної системи.

Висновок

Як бачимо, причин для виникнення проблем, пов'язаних з коректною роботою комп'ютерної миші, безліч. Якщо ви бажаєте самостійно за кілька секунд усунути їх, без залучення кваліфікованого спеціаліста, необхідно правильно встановити причину неполадки. Для цього потрібно перебрати всі варіанти, починаючи від поганого контакту з USB-виходом комп'ютера, і закінчуючи несумісністю з встановленими на ПК драйверами.