Не працює коліщатко на мишці — що робити?

Одна з найчастіших проблем пов'язана з комп'ютерною мишею – поломка коліщатка прокрутки. Прокрутка є незамінним помічником у перегляді інтернет-сторінок, що дозволяє зменшувати або збільшувати масштаб і т. д. Якщо зламалося колесо, погано працює скролл, перестало прокручувати сторінки або початок скакати вперед — назад, можна спробувати самостійно розібратися в причині несправності. Зіткнувшись з проблемою прокрутки, не поспішайте викидати миша, існують різні можливості усунення неполадок.

Чому не працює коліщатко на мишці і що робити?

На сьогоднішній день коліщатко є невід'ємною частиною сучасної комп'ютерної миші. Воно практично завжди розташовується посередині пристрою між двома основними кнопками. Головним призначенням є прокрутка веб-сторінок, сторінок текстових документів, а також виконує додаткові функції в іграх і інших додатках. Крім прокручування, коліщатко має функцію третьої кнопки.

При виявленні несправності миші, першим, що слід зробити – перевірити встановлені драйвера. Драйвера – програмне забезпечення, за допомогою якого відбувається взаємодія пристрою з комп'ютером. В основному драйвер мишки встановлені за промовчанням. Однак у ряді випадків, коли мишки мають допоміжні функції (кнопки) необхідно додатково поставити драйвер, який повинен бути в комплекті пристрою. Дізнатися працездатність можливо ЗА допомогою «диспетчер пристроїв», перехід здійснюється наступним чином: «ПУСК» — «Панель управління». Якщо на комп'ютері відсутній драйвер, то поруч з пристроєм буде стояти символ питання.

ВАЖЛИВО. Відображення значків на панелі управління за замовчуванням налаштовано за категоріями. Щоб відобразити всі ярлики необхідно в правому верхньому куті в пункті «Перегляд» вибрати «Великі значки» або «Дрібні значки».

ДОВІДКА. Для швидкого переходу «Диспетчер пристроїв» потрібно на клавіатурі натиснути клавіш «WIN + R», далі ввести наступне «devmgmt.msc», потім натиснути «ОК».

Крім драйвера необхідно перевірити працездатність USB-порту. Перевірку проводити наступним чином:

 1. Перевірити горить індикатор на ній.
 2. Перевірити USB-port іншим пристроєм.
 3. Перевірити мишку на іншому комп'ютері.

При поломці миші рекомендується її замінити, т. к. ремонт в сервісі обійдеться не дешевше нової, а самостійний ремонт вимагає витрату часу і сил. Непрацююче колесо може бути пов'язано з неправильно установленими параметрами миші.

Для перегляду параметрів необхідно через «Панель управління» перейти в розділ мишки. У діалоговому вікні «Властивості: Миші» на вкладці «Коліщатко» переглянути параметр кількість рядків при вертикальному і горизонтальному прокручуванні. Кожен користувач значення цього параметра налаштовується індивідуально, оскільки комусь комфортно прокрутити одним рух половину сторінки, а іншого достатньо по одному рядку.

Також причиною надмірного смикання вказівника миші на робочому столі може бути відключена функція «підвищеної точності установки покажчика». Для перегляду параметра слід перейти на вкладку «Параметри покажчика» в діалоговому вікні «Властивості: Миша».

Тимчасово без коліщатка миші можна обійтися наступним чином:

 1. На клавіатурі існують спеціальні кнопки: «PgUp» (Page Up – Сторінка вгору) і «PgDn» (Page Down – Сторінка вниз). Дані клавіші дозволять прокрутити на наступну або попередню сторінку.
 2. При перегляді інтернет-сторінок можна скористатися клавішею «Пробіл», яка дозволяє прокрутити сторінку вниз. Поєднання клавіш «Shift» + «Пробіл» — виконує прокручування сторінки вгору.
 3. Якщо на пристрої не функціонує тільки коліща, за допомогою повзунка можна прокручувати сторінку.

Як полагодити коліщатко на мишці?

Основним фактором непрацюючого коліщатка є неправильно встановлене програмне забезпечення. При первинних ознаках несправностей, спробуйте підключити мишу до іншого комп'ютера, якщо пристрій запрацює, то причина несправності у налаштуваннях пристрою.

Не прокручуються сторінки

Якщо в процесі роботи в текстовому редакторі або вчасно перегляду сторінок виявляється, що сторінки ніяк не реагують на прокрутку, то необхідно перевірити налаштування:

 • Переглянути властивості пристрою;
 • На вкладці «Коліщатко» встановити потрібне значення прокрутки.

Наступне, що потрібно зробити — перевстановити драйвера. Для цього в «Диспетчері пристроїв» двічі клацнути на пристрої і вибрати команду оновити.

ДОВІДКА. У деяких випадках необхідно видалити драйвер і встановити.

Якщо не працює натискання і прокрутка вгору-вниз

З'ясувати причину несправності можливо, розібравши пристрій.

 1. Зняти захисні наклейки і накладки звільнивши кріпильні гвинти.
 2. Відкрутити гвинти і зняти корпус.
 3. Візуально оглянути на цілісність вміст пристрою, особливу увагу звернути на механізм прокрутки.

Найбільш поширеною поломкою є вісь механізму. Відремонтувати її можливо за допомогою металевої канцелярської скріпки потрібно запальничка або будь-який інший джерело вогню. Потім необхідно зняти розміри зі зламаною осі. Відрізати від скріпки шматочок дроту на 2 мм більше отриманої довжини. Після чого розжарити до красна одну із сторін дроту і відразу ж встановити на місце зламаною осі. Дочекайтеся моменту, коли припаяется дріт до коліщатка. Зберіть механізм без корпусу, і перевірте миші на працездатність. Якщо все працює коректно зберіть мишку повністю.

Якщо сторінки «скачуть»

При перегляді інтернет-сторінок або будь-якого іншого електронного документа сторінка перегортається ривками або хаотично «скаче», то проблема, швидше за все, пов'язана з функціональністю сенсорного датчика. Для усунення поломки необхідно:

 1. Розібрати пристрій.
 2. Зняти корпус, а також механізм прокрутки.
 3. Як правило, датчик притиснутий до коліщатка чотирма пелюстками – обережно відігніть їх.
 4. Витягнути притискний механізм і протерти його спиртовим розчином.
 5. У притискної деталі за допомогою плоскої викрутки зробити вм'ятину.
 6. Зберіть миша в зворотній послідовності і перевірити.

Якщо після перевірки несправність залишилася, то необхідно змінити або віднести пристрій в сервіс.

Колесо не крутиться і гримить

Коли прокрутка коліщатка сильно утруднена або зовсім не крутиться, а також у випадках, коли присутній шум усередині корпусу мишки – це ознаки апаратної несправності. В першу чергу необхідно змастити механізм прокрутки знявши корпус пристрою.

ДОВІДКА. Механізм прокрутки необхідно змащувати силіконовою змазкою.

У деяких випадках необхідно замінити притискні пелюстки. Заміна проводиться наступним чином:

 1. Розібрати мишку і зняти колесо.
 2. Демонтувати пелюстки.
 3. За допомогою дроту з міді зробити 4 затиску.
 4. Встановити/припаяти затискачі замість пелюсток.
 5. Зібрати мишку.

ВАЖЛИВО. Будь-яке втручання у конструкцію пристрою знімає виріб з гарантійного обслуговування.

Не працюють натискання на коліща

У разі коли коліщатко прокручує сторінки, але при цьому комп'ютер ніяк не реагує на натискання. Перше, що треба перевірити – клацання при натиску на кнопку. Якщо звук клацань присутній, то проблема, швидше за все, полягає в програмному забезпеченні. Для перевірки налаштувань необхідно:

 1. Відкрити програму гарячих клавіш (AutoHotkey, SlickRun, Qliner Hotkeys).
 2. Переглянути призначену клавішу клік на коліщатка.

ДОВІДКА. Якщо функція кнопки на коліщатку не працює у деяких програмах, то причина в налаштуваннях програм.