Як працює сканер відбитка пальця на смартфоні

Сьогодні смартфон виконує не тільки своє основне призначення, він є місцем зберігання особистої, фінансової, а іноді і корпоративної інформації. На захист інформації надійним щитом варто сканування відбитку. Це найбільш точний спосіб ідентифікувати особу людини, кілька поступається більш раннім — сканування сітківки ока, аналізу ДНК. Виступи і поглиблення на шкірі – папілярні візерунки — утворюють малюнок, який є унікальним у кожної людини. Пошкодження шкірного покриву не страшно — з часом візерунок придбає колишній вигляд. Як працює один з найнадійніших захисників нашій інформації на телефоні, розповімо в цій статті.

Принцип дії

Метод отримання копії папілярного узору залежить від типу сканера, який вбудований в мобільний пристрій. Проте будь-який пристрій, незалежно від його типу, забезпечує наступні операції – отримання візерунка пальця, перевірка його збігу з малюнком з вже наявної бази даних. Найбільш поширені три типи:

 1. Оптичний. Цей зчитувач найбільш часто застосовується в смартфонах. Принцип роботи аналогічний роботі цифрових «мильниць». Основою є матриця, яка складається з світлочутливого діода і автономного джерела живлення. Попадання пучка світла на світлочутливий фотодіод, викликає утворення електричного заряду, пропорційний інтенсивності потоку. В результаті виходить «картинка» з ділянками різною освітленістю, яка є відображенням відбитка. Якщо яскравість або чіткість, отриманого візерунка недостатня, то проводиться повторна перевірка.
 2. Ємнісний. Працюють аналогічно сенсорного екрану. При дотику пальця відбувається зміна ємності, яка потім перетвориться в напругу. Опуклості дають певну різницю потенціалів, западини практично немає. На підставі цього формується точний малюнок.
 3. Ультразвуковий. Як кажани і дельфіни орієнтуються у просторі за допомогою ехолокації, так і цей датчик працює, використовуючи звукові хвилі. Джерело постійно посилає імпульси в напрямку екрана. Відбиття хвилі від опуклості і западини відбувається по-різному — різне час відбиття. На підставі цього складається 3D картинка, яка повторює папілярні візерунки пальця. Поки такі датчики використовуються в мобільних пристроях, оскільки досить дорогі. Але роботи ведуться.

Якщо сканування відбитка пальця відбувається різними методами, то подальша обробка інформація однакова. Вона обробляється за допомогою програмного забезпечення, проводиться його аналіз, порівняння / зіставлення наявних в базі відбитків з цим візерунком. Якщо отримано повне збіг, то ідентифікація проведена – вхід в пристрій дозволено.

Переваги і недоліки такого способу доступу

Незаперечним плюсом доступу від сканування відбитку пальця є забезпечення безпеки:

 • Простота. Доступ здійснюється недбалим рухом одного пальця.
 • Складність підробки або дублювання в порівнянні з картками.
 • Неможливість підробки, випадкового вгадування, обчислення або злому, на відміну від pin-коду пароля.
 • Неможливість забути, помилитися при введенні, як це часто трапляється при введенні паролю.

Але, як і в будь-якому, тим більше досить новому способі доступу, є свої мінуси:

 • 100% надійність під питанням. Люди, які поставили собі за мету отримати доступ можуть використовувати зліпок фаланги пальця, фальшивку.
 • Неможливість змінити свої відбитки при несанкціонованому доступі, як це легко зробити при зміні пароля, pin-коду.
 • Поки викликає сумнів саме шифрування, яке залежить від якості програмного забезпечення, його «дірок».
 • Проблеми авторизації користувача можуть викликати рани, порізи на пальцях, забруднення, подряпини екрану. Будь-які, навіть малі дефекти, можуть утруднити доступ.
 • Ви коли-небудь замислювалися – скільки людей до вас користувалися громадським сканером? Треба підходити до нього з дезінфікуючими серветками.

Якщо виникли проблеми зчитування

Якщо ви не можете увійти в свій пристрій, то не варто лаяти виробників. Може справа в наступному:

 • У вас на руках волога, наліт жиру.
 • Стався збій програмного забезпечення, самого пристрою. Потрібне перезавантаження.
 • Ви поранили, подряпали палець, на ньому слід укусу комахи або інший дефект.

Виробники передбачили такі моменти, тому у будь-який пристрій можна активізувати, скориставшись введенням пароля, pin-коду. Як було сказано, дана технологія захисту пристроїв споживчого рівня, досить нова. Тому стандарти, протоколи по мірі розвитку будуть вдосконалюватися, усуватися помилки. Підвищиться точність настройки, буде покращено якість шифрування, відпрацьована захист даних, яка попередить крадіжку даних.