Як працює ударна викрутка, принцип її дії

Кожен з нас хоча б раз у житті, а швидше за все, і не один раз стикався або гвинтом з гайкою, що ніякої силою неможливо змусити зрушитися зі свого місця. Можна, звичайно, спробувати це зробити простий викруткою, але зазвичай з цього мало що виходить. Швидше шліци зірвеш або саму викрутку зіпсуєш.

Ще забавно дивитися, коли людина намагається викрутити старий болт, весь покритий іржею. Не всяка зварювання може тримати так, як здатна це робити іржа. Але якщо під рукою є ударна викрутка, то ця проблема швидко вирішується.

Як працювати ударної викруткою: принцип дії інструменту

Якщо говорити про найпростіших варіантах даного пристрою, то це монолітний сердечник, у якого є жало і закінчується воно рукоятку з великої п'ятою. Щось подібне було в ходу ще в часи Радянського Союзу.

У виробах нашого часу конструкція має вигляд шестикутника біля самого жала або на рукоятці. Завдяки цьому є можливість передачі обертального руху. Щоб справа рухалася успішно працювати такий викруткою потрібно на пару. Одна людина тримає викрутку та поступово провертає її, а другий б'є молотком по рукояті інструменту.

Природно, без негативних моментів не обійтися. Вони такі:

  1. Для роботи потрібні дві людини.
  2. Немає перетворення переданої енергії в крутящую силу. Наносячи удари молотком, ми всього лише відбиваємо іржу. Більш досконале виріб поєднує в собі і удари, і поворот.

Здебільшого «ударної викруткою» називається саме удосконалена модель, прості варіанти давно вже відійшли в минуле і не використовуються.

Сучасна модель має усередині рукояті ударно-поворотну конструкцію, на шестірні зафіксовано жало інструменту. Рукоять являє собою обойму, у якої є відповідні зуби. Удар молотка змушує обойму рухатися, при цьому жало також приводиться в рух.

В результаті цього під впливом механічної сили молотка викрутка провертається на кілька градусів. Начебто небагато, але цілком достатньо, щоб хватка кріплення ослабла і стала можливою подальша робота звичайними інструментами. Надалі обойма пружиною автоматично повертається у попередній стан.

Використовувати інструмент дуже просто. Завдяки механізму повороту забезпечується комплекс обертальних і поступальних дій на шліц, що дозволяє легко викрутити те, що простими способами не викручується.

Характеристики та різновиди ударної викрутки

Даний виріб має й іншу назву, а саме — силова викрутка. Найчастіше використовують її в слюсарних роботах. Особливість вироби — посилена рукоять.

Як уже ясно, основна відмінність цих пристроїв від звичайних аналогів — це корпус з металу, що відрізняється особливою міцністю. З-за цього і розміри, природно, більше, ніж у звичайної викрутки.

Є і технічні відмінності:

  1. Є реверсивний механізм. Сучасні моделі здатні не тільки викручувати, але і закручувати.
  2. Особливості рукоятки. Ручка пристрою — зовсім не те, що звичайна ручка викрутки, це корпус виробу, без якого робота буде практично неможлива.
  3. Матеріал. Основний матеріал корпусу — сталь. Іноді поверх стали наносять поліуретан, а також гуму.

Застосовується пристрій не тільки як побутове пристосування — цілком успішно воно показує себе в умовах виробництва. Часто його використовують на СТО.

Довідка. Сучасної силової викруткою можна не тільки викрутити приржавевший кріплення, але і закрутити його.

Окремо потрібно сказати про можливість зміни наконечників. Майже всі набори, які є у продажу, комплектуються змінними бітами, мінімальної поставку це розміри на вісім і десять міліметрів. Як правило, в комплект входить викрутка і до чотирьох різних біт — як плоских, так і фігурних. Це дуже зручно, адже доводиться викручувати різні кріплення.

Можна використовувати і як звичайну викрутку, необов'язково постійно за нею наносити удари.

Як уже зазначалося, немає особливого сенсу купувати одну тільки викрутку. Дуже часто виникає необхідність зміни інструмента на інший. Саме тому у продажу стали з'являтися подібні набори.

Крім насадок, призначених для викручування кріплення, можуть поставлятися в комплекті насадки, оснащені свердлами. Часом це дуже зручно, так як відпадає необхідність йти за дрилем заради всього одного отвору.

Більш сучасні набори мають не тільки плоскі і фігурні насадки, але і різні шестигранники. Головне — уважно дивитися не тільки на кількість змінних біт, але і на якість матеріалу, з якого все виготовлено. Адже насадки повинні протистояти ударного впливу.