З яких частин складається викрутка

Кожен професійний ремонтник або звичайний домашній майстер має у своєму наборі інструментів викрутку. Це дуже важливе пристосування, оскільки спектр завдань, які вона може вирішити, досить широкий. Звичайний і навіть трохи примітивний інструмент в значній мірі спрощує робочий процес при викручування і закручуванні різного кріплення.

Іноді викрутку застосовують не за прямим призначенням. Тому вона дуже виручає будь-якого працівника. Слід зауважити, що викруток існує кілька видів і, якщо необхідно провести якісь ремонтні роботи, потрібно підібрати правильний інструмент. Це допоможе уникнути різних незручностей при виконанні поставлених завдань.

Сьогодні ж ми розповімо про те, з чого складається інструмент, про принцип його дії, а також про те, який він буває.

Що таке викрутка, які елементи входять до неї

Викрутка – це спеціальний ручний інструмент. Призначення його — закручування і викручування кріплення з різьбою (найчастіше це гвинти і шурупи). На голівці кріплення є шліц (паз), в залежності від його виду і підбирається інструмент.

Найчастіше викрутка являє собою металевий стрижень з наконечником і ручкою, яка може бути виготовлена з різних матеріалів: пластмаса, гума та ін. В ГОСТ 2938-92 можна знайти інформацію, що до викрутка можна віднести деякі види ключів, наприклад, торцеві, і ключі для круглих гайок.

Як вже говорилося, проста викрутка складається з наступних елементів:

 1. Рукоятка. Вона забезпечує максимально зручне використання інструменту. Рукоятку виготовляють різних видів: вагонка, шестигранна і т. д. Важливий параметр – розмір ручки.
 2. Стрижень. Його роблять з металу, найчастіше з хромованадиевого сплаву. Товщина і довжина стрижня підбирається у відповідності з розмірами отвору.
 3. Жало. Це наконечник стрижня. Жало підбирається у відповідності з формою шліца на кріпленні.

Однак існують спеціальні викрутки, які за своїм зовнішнім виглядом і будовою відрізняються від класичного інструменту. Наприклад, реверсивні мають на стержні спеціальний механізм, який дозволяє відкручувати або закручувати кріплення, не відриваючи від нього шліц.

Існують викрутки, які не мають на кінці жала. Зазвичай у такого інструменту цілий набір змінних наконечників, завдяки чому досить купити один набір, а не мати в гаражі ціла купа різних варіантів.

Існує ще один вид викрутки – ударний. У неї в рукоятці захований спеціальний поворотний механізм, який при нанесенні ударів по ручці відкручує кріпильний елемент.

Принцип дії

Для того щоб виконати відкручування або закручування кріплення, необхідно виконати наступні дії:

 • вставити шліц рівно за ризиками кріпильного елемента;
 • вкрутити його за годинниковою стрілкою або викрутити проти годинникової стрілки.

Якщо на рукоятці є кнопки для включення різних функцій, то можна скористатися ними.

Які бувають викрутки

Існує величезна кількість різновидів викруток, і кожна з них виконує різні завдання.

Ми не будемо багато писати про звичайних варіантах, оскільки з ними і так все зрозуміло: хрестова дозволяє виконати маніпуляції з шурупами, у яких виїмки у вигляді хрестика на голівці, а плоска викручує і закручує шурупи з однієї прямої виїмкою.

Тепер же давайте більш детально розберемо викрутки спеціального призначення:

 1. Діелектричні. Дозволяють виконувати роботи з елементами електромережі та силовим обладнанням. Особливість – витримують велике напруження.
 2. Реверсивні. Завдяки спеціальному механізму в рукоятці дозволяють виконати роботу з кріпленням без відриву жала.
 3. Шестигранні. У них крутний момент в 10 разів вище, ніж у стандартного інструменту. Найчастіше їх використовують в роботі з технікою, електроприладами.
 4. Зіркоподібні. Вони оснащені зірочкою на кінці стрижня. Використовується такий інструмент в роботі з електротехнікою. Завдяки такому типу наконечника пази в установочному елементі не зрізаються.
 5. Квадратні. Оснащені квадратним наконечником.
 6. U-образні. Виготовляються для кріплень з двома отворами в капелюшку. Їх можна зробити самому, розрізавши класичний плоский наконечник.
 7. Тригранні. Мають трикутний наконечник.
 8. One-way. Такий кріплення використовується там, де необхідно закріпити додатковий захист. Відмінність такого кріплення в тому, що його можна закрутити тільки, але не можна відкрутити.
 9. Ударні. Дозволяє відкрутити кріплення, який покрився іржею. Застосовується в тих випадках, коли кріпильний елемент неможливо відкрутити класичної викруткою.
 10. З гнучким валом. Дозволяють працювати з кріпленням в тісних умовах. Її використовують при роботі з автомобілями або під час складання меблів.

Маркування викруток

Щоб викрутка точно підійшла під той чи інший кріплення, необхідно звернути увагу на його маркування. У відповідності з ГОСТ маркування «зашифрований» тип шліца, довжина стрижня і нумерація кріплення.

Давайте більш детально зупинимося на маркуванні:

 1. SL. Плоска.
 2. PH. Хрестова.
 3. PZ. Хрестова з напрямних.
 4. HEX. Шестигранна.
 5. TORX. Астероїд.

Більш докладно всі маркування вказані в таблиці.

Також маркування можуть входити цифри. Наприклад, викрутка PH3x150. Цей набір букв і цифр означає, що вона хрестоподібна, підходить під кріплення номер 3 (5-7 міліметрів), а довжина її стрижня 15 сантиметрів.