Що таке ударна викрутка

Під час проведення слюсарних робіт нерідко майстер може зіткнутися з проблемою у вигляді заржавевшего кріплення. Його можна постаратися викрутити звичайною викруткою або нанести на нього WD-40, щоб видалити іржу. Але не завжди це може вийти.

Можна зірвати шліци, іржа не розчиниться або просто зіпсується інструмент. Особливо важко демонтувати сталеві болти з металевого підстави. Іржа – дуже міцний «з'єднувач», з-за чого викрутити кріплення буває дуже важко.

Проте існує один інструмент, який впорається з такими болтами без всяких проблем. Це ударна викрутка. При її наявності навіть найбільша проблема перетворюється в невелику перешкоду, впоратися з якою зможе будь-яка людина.

Ударна викрутка: що це значить, принцип дії

Від звичайної викрутки ударна відрізняється тим, що має великий і посилений корпус з високоміцного металу. У комплектацію входить набір біт: плоскі і хрестові. Встановлюються вони точно так само, як і на звичайну викрутку.

Ударна викрутка оснащена спеціальним пристосуванням – регулятором кручення, тому її іноді називають реверсивної. Такий інструмент був популярний ще в радянські часи. Правда, в ті роки він мав більш просту конструкцію з присутністю монолітного сердечника.

Через деякий час інструмент пройшов невелику модифікацію, і його почали постачати шестигранником, який встановлюється біля жала. У деяких моделях він може бути встановлений на рукоятці. Тому такі викрутки здатні передавати обертальний зусилля від ключа.

Більш старими моделями можна було користуватися лише удвох: один майстер наносить удари по рукоятці, а другий обертає кріплення. Сучасне виріб – це модифікований пристрій, якій під силу будь-які болти. Працювати з ним зручно і одному.

У нинішніх модифікаціях ударно-поворотний механізм поміщений в рукоятці, а жало встановлено на шестірні. Обертання починається тоді, коли на рукоятку починає діяти ударна сила важкого предмета (найчастіше це молоток).

Обойма починає рух навколо осі, за рахунок чого кріплення зміщується на кілька градусів. Цього достатньо, щоб з'єднання ослабла і можна було відкрутити болт. Повернення механізму в початкове положення відбувається за рахунок спеціальних пружин.

Якщо потрібно закрутити болт, то слід виконати ту ж операцію, але тільки у зворотному порядку, тобто закрутити кріплення звичайною викруткою, але не до самого упору, після чого встановити ударний інструмент і за допомогою молотка закрутити болт або гвинт до упору.

Увага! Якщо ви хочете зафіксувати кріпильний елемент за допомогою ударного інструменту, то ніколи не закручуйте його до упору звичайною викруткою. Якщо ви так зробите, то при нанесенні ударів може пошкодитися корпус або поверхня робочої області, куди вкручується гвинт.

Характеристики інструменту

Якщо ви хочете купити ударну викрутку, то потрібно розібратися в деяких нюансах і ключових технічних характеристиках інструменту, а також в комплектації конкретних моделей.

Довідка. Перш за все, звертайте увагу на метал, з якого вона виготовлена. Перевірені компанії ніколи не використовують сталь поганої якості. Але вироби з Китаю іноді можуть виготовлятися з металу низькосортного. Тому уникайте підробок, оскільки при першому ударі інструмент може деформуватися, або просто розсипатися в руках.

Наступне, на що варто звернути увагу при покупці даного інструменту — це наявність реверсу. Він значною мірою розширює базові можливості викрутки, дозволяючи і скручувати кріплення, і закручувати його.

Наступний важливий аспект – це пристрій рукоятки. Вона призначена для утримання інструменту і нанесення по ньому ударів. Якщо на ній є спеціальна накладка (вона може бути виготовлена з гуми, поліуретану або поліетилену), то утримувати викрутку під час ударів буде набагато простіше. Якщо у накладки є «прилив», то це підвищить безпеку при експлуатації.

Найчастіше розміри рукоятки можуть відрізнятися один від одного, і тут є кілька важливих нюансів:

 • якщо рукоятка стандартного розміру, то вона має високу міцність, але їй не можна користуватися в обмежених умовах;
 • якщо рукоятка трохи менше стандартного розміру, то їй можна працювати в екстремальних умовах і в обмеженому просторі — правда, в даному випадку страждає надійність інструменту.

При виборі ударної викрутки зважте всі за і проти, і тільки тоді робіть покупку.

Сучасні ударні викрутки оснащуються набором різних насадок, без яких цей інструмент стає просто неефективним. У комплекті йдуть:

 • патрон-тримач;
 • універсальні насадки.

Набір рясніє насадками під різні шліци і шестигранники. Купуючи ці елементи, завжди звертайте увагу на їх якість, оскільки це важливий нюанс, який визначає надійність інструменту та термін його служби.

Переваги і недоліки інструменту

Будь-які інструменти мають свої переваги і недоліки, і ударна викрутка не є винятком з цього правила. До плюсів можна віднести:

 • можливість відкручувати заржавілий кріплення, коли звичайна викрутка не справляється;
 • ефективний розподіл ударної енергії;
 • можливість роботи одному без залучення напарника.

Якщо ж говорити про мінуси, то їх практично немає. Правда, під час роботи потрібно дотримуватися правил, щоб убезпечити і себе, і інструмент. Тому до недоліків можна віднести:

 1. Ймовірність пошкодження ударно-поворотного вузла. Парадокс в тому, що старі монолітні конструкції мають більш тривалий термін служби, ніж сучасні модернізовані рішення. Щоб уникнути поломки, досить не завдавати дуже сильних ударів по ударно-поворотного механізму.
 2. Схильність до швидкого зносу. Зуби шестерні піддаються тертю, яке супроводжується ударними навантаженнями. При тривалій експлуатації їх ресурс починає стрімко знижуватися.

Як користуватися

Щоб процес був максимально простим, не допускайте помилок і виконуйте основні правила роботи:

 • кріплення попередньо очистіть від іржі дрантям — на 5 хвилин можна нанести WD-40 або гас;
 • зафіксуйте жало шпіцом, розмістивши його суворо перпендикулярно голівці кріплення;
 • нанесіть удар важким предметом по торцю рукоятки із середнім зусиллям;
 • повторюйте удари, поки гвинт або його головка не зміститься на кілька градусів у бік;
 • завершіть процес відкручування звичайною викруткою.

Якщо в ударній викрутку є реверс, то можна поставити режим закручування, нанести кілька ударів і знову поставити на відкручування. Таким чином ви видаляєте елементи іржі зі спіралі кріпильного елементу.

Також не забувайте і про техніку безпеки. Захистіть руки рукавичками або спецовками, які не тільки закривають руки, але і можуть запобігти ковзанню рукоятки. Не прикладайте багато зусиль. Маса молотка може бути не більше 50 грам. Наносьте удари з середньою силою. Молоток тримайте прямо, не нахиляючи в бік.