Які є види викруток

У будь-якого дбайливого господаря або господині в будинку завжди знайдеться певний базовий набір універсальних інструментів, у якому найчастіше будуть присутні молоток, пасатижі і пара викруток. І якщо з першими двома предметами найчастіше все ясно, то підібрати якісну і справді універсальну викрутку не так-то просто. Сучасний ринок пропонує споживачеві величезна кількість різновидів цього інструменту, що ще більше ускладнює вибір. У цій статті ми детально розберемо найбільш часто зустрічаються види викруток і розповімо про особливості кожного з них.

Види викруток: огляд

Класична викрутка складається з рукоятки, що виготовляється з різних матеріалів (від пластику та дерева до сталі і діелектриків), стрижня і наконечника, який іноді називають шліцом. В залежності від виду, матеріалів і форми цих трьох основних елементів, викрутки і різняться між собою.

До найбільш популярним і широко вживаним як в побуті, так і в професійній діяльності, відносять слюсарні викрутки з прямим або хрестоподібним наконечником. Завдяки прямій або хрестоподібної формі шліца таким інструментом зручно відкручувати поширені типи кріплення (шурупи, саморізи і т. д.).

Довідка. За допомогою стандартної викрутки з хрестоподібним шліцом відкрутити кріплення з прямим шліцом навряд чи вийде, а от якщо шліц кріплення буде хрестоподібним, а наконечник викрутки – прямим, то такий шуруп все ж можна буде викрутити.

Дуже популярна в побуті і так звана переставна викрутка. Її стрижень можна легко вийняти з рукоятки вручну, при цьому на різних кінцях стрижня знаходяться різні види шліців, що робить такий інструмент набагато більш універсальним. Деякі переставні моделі можуть мати відразу по 4 наконечника в комплекті, що ще більше розширює їхні функції, а багато і зовсім мають цілий набір змінних біт під будь-які шліци.

Точна викрутка нагоді тим, хто часто працює з дрібними деталями і механізмами. Дуже часто такий інструмент можна побачити в руках у майстрів по ремонту мобільної техніки (смартфонів, планшетів і т. д.).

Двокомпонентні моделі отримали свою назву за використання поліпропілену і гуми при виготовленні рукояті. Такі вироби зазвичай володіють відмінними ергономічними якостями. Матеріал, з якого виконана рукоятка, не ковзає навіть в мокрих руках, а магнітне покриття наконечника призначається для того, щоб не дати вивернутим шурупах впасти і загубитися.

Майстри по роботі з годинником зазвичай використовують спеціальні годинні викрутки. Їх основна відмінність – тонкі (не більше 1 мм) наконечники. Працювати з ними часто доводиться під збільшувальним склом. Найчастіше такі вироби продаються наборами, проте можна знайти і окремі екземпляри під конкретний розмір шліца.

Продовжуючи говорити про професійних інструментах, не можна не згадати так звані модернізовані види викруток, що використовуються найчастіше фахівцями в тій чи іншій професії. Одними з представників цього виду є діелектричні моделі, призначені для роботи з електричними мережами. Такий інструмент при роботі захищає електрика від ураження струмом, навіть якщо мережа знаходиться під напругою.

Довідка. Моделі з діелектрика часто постачають тестовим індикатором. З його допомогою можна визначати приблизне розташування проводки, прихованої в поверхні стін, а іноді – і визначати рівень напруги в цій проводці.

За допомогою викруток ударних можна «втопити» вкручиваемый гвинт в покриття без докладання додаткових зусиль з боку: їх конструкція дозволяє створювати посилений імпульс, що направляється на шліц. За допомогою такої викрутки дуже зручно розкручувати проржавілі кріплення.

Досить зручними в довгій роботі (але дорогими) вважаються реверсивні викрутки. Вони забезпечуються так званим храповим механізмом, який дозволяє за допомогою даного інструменту проводити монтаж та демонтаж кріплення без відриву руки від рукоятки, просто здійснюючи поворотні рухи кистю.

Принцип дії такого механізму нагадує тріскачки, якими часто користуються автомеханіки для відкручування болтів. Найчастіше реверсивні моделі мають кілька змінних біт під різні типи кріплень.

Викрутки акумуляторні за принципом дії і зовнішньому вигляду нагадують шуруповерти, проте їх все ж виносять в окрему категорію. Настройка зусилля вкручування, переданого на стрижень, дозволяє майстру «вирівняти» зусилля, яке будуть надавати всі закріплені елементи конструкції на її каркас. Дуже часто такі моделі застосовуються при складанні меблів та інших конструкційних виробів.

Особливої уваги заслуговують телескопічні моделі, у яких регулюється довжина стрижня. За допомогою такого інструменту можна викручувати кріплення навіть у важкодоступних місцях.

Дуже часто в роботі трапляється, що до потрібного гвинтика під прямим кутом ніяк не добратися, якою б не була довжина стрижня, і тоді на допомогу приходять викрутки з гнучким валом. Їх стрижень виконаний з гнущегося матеріалу і може змінювати кут вигину до певних значень, дозволяючи викрутити навіть самий «важкий» гвинт або шуруп.

Маркування викруток

На багатьох отвертках можна знайти цифробуквенные позначення, що визначають призначення інструменту. Для того щоб повністю розібратися в основних типах маркування викруток, пропонуємо вам ознайомитися з даною таблицею, що позначає типи наконечників.

Маркуються вироби в залежності від діаметру і довжини стержня: від 0 до 4 з мінімальним значенням діаметра 4 мм (для номера 0) і максимальним – 10 мм (для 4 номери). При цьому «нульовки» краще підійдуть для гвинтів з зовнішньої різьби діаметром менше 2 мм, в той час як «четвірки» краще впораються з кріпленнями з зовнішньої різьби діаметром від 7 мм і більше.

Крім того, маркування може міститися інформація про матеріал виготовлення стрижня. Одним з найбільш популярних на сьогодні матеріалів для стрижнів викруток вважається хром-ванадій.