Розміри хрестової викрутки

Якщо виникає необхідність щось зафіксувати, а в якості кріплення виступають гвинти, саморізи або шурупи, то на допомогу приходить викрутка. Шуруповерти і викрутки акумуляторні є далеко не у кожного, але вже звичні всім плоскі або хрестові викрутки є у кожного «справжнього мужика». Найпоширеніші викрутки — як раз з плоским або хрестоподібним жалом. Але це далеко не всі різновиди.

Особливості хрестових викруток

Викрутка з хрестоподібним наконечником більш популярна, ніж всі інші різновиди. Саме вона стане у нагоді, якщо потрібно розкрутити або, навпаки, закрутити щось у більшої частини пристроїв. Розбирання будь-якого сучасного механізму без викрутки цього типу можна і не починати.

Основна її особливість полягає в особливій формі жала, яке являє собою хрест. Якщо десь зустрічається подібний «православний» шліц, то викручувати потрібно саме таким пристосуванням.

Довідка. Для рукоятки інструменту використовують самі різні матеріали. В руці вона не ковзає, її легко і зручно тримати, не виникає ніяких неприємних відчуттів при тривалому користуванні.

Логічно припустити, що ручка викрутки призначений для передачі зусиль крутного моменту на її робочу область. Ручки можуть мати різну форму, розмір, виготовлятися з різноманітних матеріалів.

Справа тут не тільки у задумом конструктора, але і в тому, що кожна людина має різну будову тіла. Руки однієї людини мають широкі долоні і короткі пальці, а в іншого долоню, навпаки, вузька, а пальці довгі. Ось чому ручки повинні бути різними.

Для них використовується різний матеріал. Тут вибір суто індивідуальний. Головне, щоб інструмент зручно лежала в руці. Торцева частина не повинна натирати руки при постійній роботі.

Багато ручки мають круглу форму, і у них навмисно деякі грані сточуються. Так викрутка краще тримається на площинах під нахилом. Отвори, які можна бачити в закінченнях рукоятей, служать для підвіски. За неї можна взяти і повісити інструмент.

Найчастіше ручки виготовляються з пластмаси. Але і тут є варіанти. Пластмаса може бути порошковою або литий. У першому випадку ручка буде твердою, але її не можна вдаряти — розколеться дуже швидко. Лита пластмаса більш еластична, але не така тверда, так і зовнішнім виглядом вони відрізняються. Дуже часто рукоятки роблять комбінованими.

Спершу хрестова викрутка мала більш складну форму, ніж її нинішній вигляд. Крім хрестової форми, в центрі було зроблено заглиблення у вигляді циліндра. Діаметр був близько двох міліметрів, а глибина приблизно три міліметри.

Але на практиці виявилося, що використання цієї напрямної абсолютно невиправдано. В підсумку залишилася нинішня форма. Що ж такого примітного в хрестовій формі? Та все просто. Викрутка надійно фіксується всередині шурупа, нікуди не зісковзує. Якщо використовувати її грамотно, то ймовірність пошкодження кріплення практично нульова.

Завдяки хрестоподібної формі збільшується в два рази площу дотику. Хрестоподібні викрутки іменуються Philips, можна зустріти і скорочений варіант назви — PH.

Довідка. Викрутки типу Philips не мають відношення до відомого виробника електронного обладнання. Вони названі так за прізвищем винахідника.

Які бувають розміри хрестових викруток

Наконечники викруток розрізняються за своїм розміром. Всі вони мають певні номери, за якими можна судити про розмір всього інструменту в цілому. Найменший розмір хрестової викрутки має позначення 000 (відповідає це 1,5 міліметрів). Цей розмір з успіхом застосовується при ремонті мобільних пристроїв або фотоапаратів.

Далі, можна перерахувати такі номери:

  • 00 (від 1,5 до 1,9 міліметра);
  • 0 (2 міліметри);
  • 1 (від 2,1 до 3 міліметрів);
  • 2 (від 3,1 до 5 міліметрів);
  • 3 (від 5,1 до 7 міліметрів);
  • 4 (від 7,1 міліметрів).

Найчастіше затребувана модель другого номера, оснащена намагніченим жалом. Крупніше, природно, четвертий номер і використовується він при роботі з автомобілями.

Маркування говорить нам не тільки про розмір наконечника, але і про діаметрі стрижня. Відповідно, чим вище цифра маркування, тим більший діаметр.

Ну а вже довжина підбирається в залежності від завдання. Якщо простір невелика, то краще використовувати викрутки з короткими ручками. Довгі викрутки дозволяють дотягнутися до чогось важкодоступного.

Щоб надалі інструментом було легше користуватися, слід уважно поставитися до підбору розмірів. Щоб не купувати щоразу нову викрутку для тих чи інших потреб, краще відразу придбати набір інструментів різного розміру. Тоді, без сумніву, будь-кріплення здасться на милість переможця.