Промивка теплообмінника котла

Завдання будь-якого газового котла полягає в тому, щоб як можна більш ефективно розігріти теплоносій і подати його в опалювальну систему і на підігрів води для гарячого водопостачання. В процесі роботи котла продукти згоряння газу відкладаються на зовнішніх стінках теплообмінника, а теплоносій — найчастіше це звичайна водопровідна вода — забиває своїми відкладеннями внутрішню поверхню трубок. Це призводить до значних втрат потужності котла і відповідно збільшення споживання газу, і надалі, якщо не проводити профілактичне обслуговування, може призвести до виходу котла з ладу. Для ефективної роботи котельного обладнання необхідна періодична очищення котла і всіх його робочих елементів.

Як часто потрібно чистити котел

Щорічно після закінчення або перед початком опалювального сезону рекомендується профілактичний огляд котла на наявність протікань, видалення пилу, бруду, павутини. Один раз в два-три роки необхідно очищати газові форсунки, теплообмінник і димар.

Як почистити котел своїми руками: покрокове керівництво

Для проведення цих робіт знадобиться наступний інструмент:

 • викрутка «+» «-»;
 • набір ріжкових ключів;
 • газовий ключ;
 • пилосос;
 • металева щітка і щітка з м'яким ворсом;
 • дрантя.

Тепер перейдемо безпосередньо до покрокового керівництва по чищенню.

 1. Починається профілактичний огляд котла з перевірки на витік газу. Для цього готується мильний розчин і всі з'єднання газової труби від крана до пальника в котлі просочуються мильним розчином. У разі виявлення витоку необхідно викликати спеціалізовану компанію для усунення проблеми. Ні в якому разі не можна намагатися самостійно усунути витік газу. Якщо газопровід в порядку, можна продовжити обслуговування котла.
 2. Перевіряються всі різьбові з'єднання на предмет протікання, у разі виявлення іржавих патьоків або висять крапель води, необхідно розібрати вузол і замінити прокладку.
 3. Перш ніж приступити до розбирання котла в обов'язковому порядку необхідно перекрити кран подачі газу, закрити вентилі на вхідних і вихідних трубах ГВП та опалення і знеструмити котел.
 4. На початковому етапі розбирається корпус котла. Це відкриває доступ до камери згоряння. Для швидкої і правильної роботи з демонтажу елементів котла, щоб не зробити помилки необхідно обов'язково керуватися паспортом котла і уважно вивчити схему обладнання.
 5. Після зняття зовнішнього кожуха з допомогою щітки пилососа і видаляється весь пил і бруд з внутрішнього простору, очищаються від пилу і бруду всі внутрішні елементи.
 6. Перевіряється тиск в розширювальному бачку. Для цього потрібен звичайний автомобільний манометр. Якщо тиск нижче 1.5 атмосфери, то за допомогою автомобільного насоса його необхідно підняти до потрібного значення.
 7. У нижній частині камери згоряння очищаються форсунки з допомогою щітки і дрантя, видаляється весь сміття і пил.

Чистка теплообмінника котла — основне завдання

Головним елементом котла є теплообмінник. Від його роботи залежить і тепло в будинку, і гаряча вода в крані на кухні або у ванній кімнаті і витрати на газ знаходяться в прямій залежності від якості роботи теплообмінника. Тому особливу увагу треба звернути на його очищення.

Види теплообмінників, і як їх чистити

Основні матеріали, з яких виготовляються теплообмінники:

 • сталь;
 • чавун;
 • мідь.

У кожного матеріалу є певні переваги і недоліки. Найбільш універсальним є теплообмінник зі сталі. Це найдоступніший матеріал. Основні переваги:

 • дешевизна;
 • невелика вага;
 • висока пластичність.

Саме пластичність не дозволяє виникнути теплових напружень в місцях активного нагріву матеріалу, що перешкоджає утворенню тріщин. Однак головний недолік — низька корозійна стійкість, скорочує термін служби сталевих теплообмінників, тягне за собою другий – для продовження терміну служби виробники змушені збільшувати товщину стінок і діаметр трубок, що призводить до збільшення кількості теплоносія, розмірів пристрою і, як наслідок, збільшення витрати палива на його нагрівання.

Чавунний теплообмінник практично не схильний до корозії, але володіє дуже низькою пластичністю і великою вагою. Низька пластичність призводить до того, що на кордоні сильного нагріву металу пристрою і його теплою частині з'являються напруги, що призводять до виникнення тріщин. Ця проблема вирішується за допомогою встановлення триходового клапана, який здійснює підмішування гарячого теплоносія з остившім, що дозволяє вступати в теплообмінник рідини необхідної температури.

Мідний теплообмінник володіє рядом переваг перед чавунними і сталевими. В першу чергу мала вага, відповідно компактні розміри і невеликий внутрішній об'єм приладу. У порівнянні зі сталевим — висока корозійна стійкість. Для нагріву мідного теплообмінника потрібно менше палива. До недоліків варто віднести дорожнечу матеріалу.

У двоконтурних котлах крім нагріву теплоносія виконується функція підігріву води для побутових потреб. Теплообмінники в них бувають двох типів:

 • Здвоєний (бітермічний).
 • Роздільний складається з двох теплообмінників, кожен з яких виконує свою функцію. Первинний підігріває теплоносій, а вторинний воду для ГВП.

Бітермічний теплообмінник являє собою систему «труба в трубі» в якій по зовнішньому контуру рухається теплоносій системи опалення, а у внутрішньому готується гаряча вода. Він розташовується безпосередньо в камері згоряння котла.

В роздільному теплообміннику теплоносій з первинного теплообмінника нагріває воду у вторинному. Первинний розташований у камері згоряння, а вторинний винесений за її межі. Для роботи роздільного теплообмінника застосовується триходовий клапан, який спрямовує потік теплоносія в залежності від завдання – небудь в систему опалення, або на приготування гарячої води.

В одноконтурному котлі використовується всього один теплообмінник, який відповідає тільки за нагрівання теплоносія. Для того щоб з допомогою одноконтурного котла приготувати гарячу воду необхідно встановити бойлер непрямого нагріву, який підключається до системи опалення.

Промивка теплообмінника: покрокове керівництво

 1. Теплообмінник від'єднується від труб, датчиків і акуратно знімається з газового котла.
 2. Після вилучення цього елементу приступають до його огляду. При виявленні на зовнішніх частинах відкладень сажі, солей металів приступають до гранично обережного видалення нальоту з допомогою скребка і металевої щітки намагаючись не пошкодити відводять осередку.
 3. Якщо механічним способом відкладення видалити неможливо, проводиться очищення зовнішньої поверхні хімічними речовинами. Теплообмінник занурюється у бак з водним розчином спеціальних засобів, можна скористатися і побутовою хімією для очищення газових плит, грилів і духовок. Після декількох годин замочування в розчині теплообмінник витягується, очищається від залишків розм'якшених відкладень і промивається проточною водою.
 4. Щоб очистити теплообмінник в домашніх умовах від внутрішньої накипу на трубках найкращим і найдоступнішим засобом є лимонна кислота, як найбільш щадне засіб хімічного впливу.
 5. Для виконання цієї роботи обслуговуючі компанії використовують спеціальне обладнання — бустер, що представляє собою насос з ємністю для спеціальної промивної рідини і приєднувальні шланги. Але цілком можливо виготовити бустер в домашніх умовах. Для цього достатньо мати циркуляційний насос і пластиковий бак відповідного розміру. Принцип роботи: у бак поміщається промываемый елемент, в один з отворів теплообмінника вставляється шланг, з'єднаний з циркуляційним насосом, другий шланг, що виходить з насоса, герметично з'єднується з баком в самій нижній точці. Вся система заповнюється попередньо розігрітим до 70 градусів розчином води і лимонної кислоти в пропорції 20– 30 грам кислоти на один літр води, і запускається на 2 - 3 години безперервної роботи. Після закінчення процесу теплообмінник витягується, промивається проточною водою від залишків активного розчину, просушується і встановлюється на місце.
 6. При відсутності бустера теплообмінник поміщається в ємність з гарячим розчином води з лимонною кислотою в такій же пропорції. При сильному забрудненні пропорцію лимонної кислоти можна збільшити або використовувати засіб для видалення накипу, можна використовувати з обережністю розчин соляної кислоти, а також засіб для миття унітазів типу Сіліт видаляє наліт, але все ж лимонна кислота є найбільш щадним засобом. Теплообмінник періодично витягується з ємності, промивається проточною водою і, якщо процес очищення не досяг мети втягнений у попередньо розігрітий розчин.
 7. При досягненні необхідного результату очищення прилад після ретельного промивання під проточною водою просушується і монтується.

Важливі моменти по догляду за котельним обладнанням

Для тривалої безперебійної роботи котла необхідно:

 • Регулярно хоча б раз на рік, а краще двічі - після закінчення опалювального сезону і перед його початком проводити очищення котла від пилу і бруду. Ці нескладні маніпуляції значно продовжують термін служби котельного обладнання.
 • Один раз в два–три роки обов'язково прочищайте теплообмінник і димар, це дозволить працювати котлу з максимальним ККД.
 • Раз у три роки рекомендується промивати всю систему опалення, тим самим збільшуючи тепловіддачу радіаторів.
 • Якщо роботи з чищення теплообмінника котла і виробляються вперше рекомендується провести фото-і відеофіксацію своїх дій, що дозволить уникнути помилок при монтажі і збірці знятих і очищених елементів котла.
 • Важлива деталь — економія. Самостійне виконання даних процедур дозволяє заощадити кошти і бути впевненим, що робота виконана якісно.