Електрокамін своїми руками

В наші дні камін як засіб для обігріву житла можна зустріти нечасто. Набагато частіше його застосовують як антуражного предмета інтер'єру. У приватних будинках особливих проблем зі зведенням каміна не виникає. А якщо людина проживає в багатоповерхівці? В даному випадку в класичному вигляді не вийде звести камін хоча б по причині відсутності димоходів в сучасних квартирах. Варіант — зробити електрокамін, причому при наявності деяких навичок і бажання задачу цілком можна вирішити самому.

Як зробити самому електрокамін

По суті електрокамін є багато в чому бутафорською копією справжнього. У його складі можна виділити дві основні частини — портал, як правило, імітує кам'яну кладку і становить каркас електрокаміна, і безпосередньо вогнище. Він виконує одразу кілька функцій — декоративну, з імітацією мов полум'я, обігрів та освітлення. Існує чимало варіантів виконання вогнища, більш або менш дорогих:

 • З використанням муляжу дров з пластику, під якими розташований тепловентилятор з підсвічуванням. До псевдодровам кріпляться смужки червоної тканини, які колишуться за рахунок потоку повітря від вентилятора;
 • Те ж саме, але з обертовим відбивачем, що імітує відблиски багаття;
 • З ультразвуковим парогенератором і системою аудіо відтворення тріску палаючих полін;
 • Голограма і тривимірне зображення полум'я.

Виготовлення електрокаміна будинку найчастіше передбачає складання порталу та монтаж покупного вогнища, за рідкісними винятками. Як саме, в якому порядку це робиться, що для цього треба — буде розказано нижче.

Матеріали і інструменти

Насамперед, після того, як було розроблено відповідний дизайн майбутнього електрокаміна, необхідно запастися інструментами і матеріалами, без яких далі креслень справа не піде.

Необхідні матеріали

Портал являє собою каркас, не піддається дії будь-якого аномального спека. В якості основи для нього підійде будь-який мало-мальськи міцний матеріал, необов'язково жароміцний:

 • фанера, дошка, ОСП або ДСП;
 • пластини алюмінію або сталі, пофарбовані відповідним чином;
 • гіпсокартон;
 • скло;
 • пластик.

Можна також викласти портал з цегли чи буту, але через дорожнечу і масивності даний варіант не користується популярністю. Найчастіше каркас зашивають за допомогою гіпсокартону, порівняно дешевого і в міру міцного матеріалу, який в умовах сухого приміщення добре себе зарекомендував. Дошка ж, як і фанера, з-за постійної циркуляції теплого повітря, схильні до розтріскування і деформації.

Інструменти

Залежно від використовуваних у роботі матеріалів можуть знадобитися:

 • рівень або висок;
 • шевський або канцелярський ніж, ножиці звичайні і по металу;
 • дриль, болгарка, шуруповерт;
 • рулетка;
 • шпатель і наждачний папір.

Список не вичерпний, як за матеріалами, так і по інструменту. У процесі роботи стане зрозуміло, чого не вистачає.

Підготовчий етап

Першим ділом має сенс обдумати, в якому місці буде стояти електрокамін. Важливо також, щоб не було проблем з підведенням до нього харчування.

Вибір місця

Як правило, розташовують портал в наступних місцях:

 • біля стіни — один із широко поширених варіантів за умови, що приміщення досить просторо;
 • кутовий — кілька економить як місце, так і матеріал для порталу, оскільки він буде являти собою прямокутник, як у попередньому випадку, а трикутник;
 • більш рідко зустрічаються навісний і вбудований варіанти електрокаміна, останній застосовують при серйозної нестачі місця в приміщенні.

Існують вбудовані і настінні варіанти камінів, з товщиною вогнища близько 7-10 сантиметрів, що не дуже позначається на їх декоративних якостях.

Важливий нюанс — при виборі місця варто врахувати розташування вікон, може повчитися, що денне світло буде красти освітлення від каміна.

Електропостачання

Варто відразу планувати такий варіант, при якому в очі не буде кидатися тягнеться від розетки до каміна шнур, псує весь антураж. При підборі вогнища слід враховувати допустиму навантаження на існуючу електропроводку. Не рекомендується ховати розетку за порталом, ускладнюючи доступ до неї, оскільки електрокамін є опалювальним приладом підвищеної пожежонебезпеки. Розетка повинна бути в зоні досяжності користувача.

Розрахунок параметрів і конструювання

При проведенні попередніх розрахунків, звертають увагу на наступні нюанси:

 • Пропорційні розміри вогнища і порталу відносно один одного. Класичні пропорції становлять 1 до 2 по ширині і полуторний коефіцієнт по висоті.
 • Розмір отвору для топки повинні бути такими, щоб вона не затуляла обрамлення вогнища і не псувала зовнішній вигляд каміна.
 • Слід продумати розташування таких атрибутів, як продухи, що перешкоджають перегріву нагрівального елемента.

Для фіксації електричного проводу передбачають поличку або спеціальні зачепи.

Існує правило, згідно з яким проектування починають після покупки вогнища, щоб не було непорозумінь, пов'язаних з очікуваними і фактичними його розмірами, зовнішнім виглядом та іншими параметрами.

Креслення

Незважаючи на те, що конструкція електрокаміна не складна, краще мати робочий креслення бажаного кінцевого результату, і не полінуватися його намалювати. Слід чітко вказати на ньому все габаритні розміри і місця кріплення. Завдяки наявності такої схеми нерідко ще на стадії проектування виявляються недоліки проектованої конструкції.

Створення порталу та постаменту — інструкція

Як постаменту може бути укладена на металевий каркас відповідної форми стільниця з ДСП, фанери або масиву дерева. Розмір стільниці повинен бути трохи більше габаритів порталу. Для додання акуратного вигляду, постамент обшивають по периметру плінтусом відповідного забарвлення.

Каркас порталу зручно набирати з металопрофілю, який згодом зашивають гіпсокартоном. Дане рішення дозволяє недорого і швидко зібрати конструкцію достатньої міцності та необхідної форми. Кріплення здійснюють спеціальними саморезами по металу, що називаються в народі «клоп».

Каркас монтують наступним чином:

 • обшивають жаростійким матеріалом фрагмент стіни, що буде знаходитися за порталом;
 • розмічають постамент і стіну згідно з кресленням, дотримуючись рівня;
 • кріплять направляючий профіль до стільниці і до стіни;
 • за допомогою «клопів» кріплять до напрямного профілю стійковий, щоб надати конструкції форму трапеції, прямокутники або паралелепіпеда;
 • посилюють конструкцію ребрами жорсткості через кожні 25 див.

Для додання антуражного виду, можна аналогічним чином зробити муляж димоходу, згодом зашивши всю конструкцію гіпсокартоном.