Як розрахувати потужність газового котла

Автономне опалення домоволодіння вимагає установки джерела обігріву. Традиційні газові котли залишаються затребуваними, незважаючи на достаток обладнання, що працює з використанням інших ресурсів. Це пов'язано з невисокою ціною застосовуваного газу і комфортом користування в побуті.

Розрахунок потужності котла

Вихідною характеристикою джерела тепла є потужність. В залежності від індивідуальних вимог експлуатації, підбирають значення даної величини, яка вимірюється в кіловатах (кВт). Виробники опалювального обладнання пропонує великий вибір моделей з різними параметрами для задоволення користувачів усіх категорій та можливостей. Щоб зрозуміти, яку потужність має мати котел, розраховують кількість теплової енергії, що витрачається на обігрів будинку і підготовку гарячої води.

З одним контуром

Для підтримки комфортної температури приватного будинку в зимовий період, при відсутності необхідності підігріву гарячої води, розрахунок теплової потужності котла засновують на характеристиках будови.

Простий розрахунок відокремлених будівель використовує вимірювання квадратних метрів, яке множать на 0,1, т. к. методика передбачає необхідність 1 кВт на 10 кв. м. Після цього додають 15-20% (для середніх широт) і приймають отримане значення – як розрахунковий. Наприклад, розрахуємо необхідну кількість тепла для котеджу площею 130 кв. м:

130х0,1=13 кВт;

13+15%=14,95 кВт.

Округляємо, отримуємо 15 кВт необхідно для опалення будинку площею 130 кв. м. Саме такої потужності підбирають джерело тепла.

Виконаний розрахунок дуже приблизний, оскільки не враховує всіх факторів, які впливають на необхідну кількість теплової енергії. Будівельні Норми і Правила (СНІПИ) рекомендують для середніх широт використовувати розрахункове значення 41 Вт, необхідне для опалення 1 кубічного метра приміщення. Цими ж нормативними документами регламентується необхідність використання підвищувальних і понижувальних коефіцієнтів, які залежать від параметрів:

 • утеплення об'єкта;
 • кількості вікон, їх площі;
 • методу підключення опалювальних приладів;
 • необхідної температури;
 • наявності поруч розташованих будівель та споруд;
 • температури теплоносія;
 • теплових втрат.

ДОВІДКА! Місцеві норми, що використовуються будівельними організаціями при проведенні робіт у Московській області, рекомендують використовувати значення 50 Вт на 1 куб. м, для обчислення теплової потужності відокремлених будівель!

Тепер розрахуємо необхідний параметр, використовуючи будівельні норми. Той самий будинок, висота стелі – 3,2 м. Віконні прорізи мають збільшену площу, утеплення стін пінопластом товщиною 10 див Спочатку обчислюємо об'єм: 130х3,2=416 куб. м, потім множимо на рекомендоване значення для 1-го куба: 416х41= 17056 кВт.

Тепер застосовуємо поправочні коефіцієнти, регламентовані СНИП:

 • утеплення – 0,85;
 • збільшення віконних прорізів – 1,05;
 • відособленість споруди – 1,2.

Тепер застосуємо і отримаємо: 17056х0,85х1,05х1,2=18,267 кВт

Округляємо до 18,5 і бачимо різницю між приблизними і уточненим розрахунком, який рекомендований нормативними документами. Враховуючи те, що знайти котел, потужністю 18,5 або 19 кВт буде нелегко, користувачеві доведеться зробити вибір на агрегаті 20 кВт.

Двоконтурного

Особливість використання двоконтурного котла дозволяє опалювати потрібне приміщення і забезпечувати всіх його мешканців підігрітою водою, до 40-45 град. У зв'язку з цим розрахунок підбирається агрегату ускладнюється. Крім значення, завдяки якому можливо підтримувати комфортну температуру повітря, визначають потужність, необхідну для підготовки води, аналізованій в одній, двох або більше точках одночасно.

На підготовку гарячої води, також, як і на опалення, впливає велика кількість факторів:

 • кількість точок водорозбору;
 • діаметр водопровідних труб;
 • тиск в магістралі;
 • температура холодної води;
 • протяжність трубопроводів.

Усереднене значення необхідної кількості тепла для підігріву води до 40-45 град. становить 6-8 кВт. Власники газових колонок у старих будинках знають, що їх потужність, для двох точок становила 12-16 кВт. Використовуючи середнє значення, розрахуємо необхідні параметри двоконтурного котла для котеджу площею 130 кв. м.

Припустимо, що в котеджі розташовано два туалети, ванна, душова кабінка і кухня. Забезпечення гарячою водою потрібно трьох точках водорозбору. Простий розрахунок показує: 7 х 3=21 кВт. Саме таку кількість теплової енергії потрібно при одночасному включенні трьох кранів гарячої води.

Тепер ми маємо два значення для визначення потужності котла. Одне для роботи опалювального контуру та інше – для підготовки гарячої води. Правильність подальших обчислень заснована на принципі роботи двоконтурного обладнання.

Специфіка роботи агрегату не передбачає одночасного нагріву двох контурів: якщо включається розбір гарячої водопостачання, то автоматика відключає нагрів теплоносія в системі опалення і активно гріє теплообмінник підготовки води. Тому, щоб правильно визначити необхідну потужність двоконтурного газового котла ні в якому разі не можна складати розрахункові значення. Вихідною є велика величина, яку приймають за основу при виборі необхідного обладнання. У розглянутому прикладі – це 21 кВт.

УВАГА! Якщо розрахункові параметри відрізняються в кілька разів, то все одно, визначальною величиною є більше значення, незалежно від того, розрахована вона при обчисленні опалення та підготовки гарячої води!

З бойлером

Обчислення теплової потужності для котеджу, в якому планується установка електричного водонагрівача, зводиться до розрахунку з одноконтурним котлом. Це обумовлено відсутністю необхідності газового джерела тепла витрачати енергію на підготовку гарячої води. Енергія котла буде спрямована тільки на підтримку комфортної температури в будові.

Навіщо необхідний точний розрахунок потужності газового котла

Два описаних вище методу обчислення для одноконтурного агрегату показують велику різницю значень між грубим і уточненим розрахунком. Правильніше скористатися другим способом. Це дозволить підтримувати комфортний мікроклімат в будові, при будь-яких морозах і вітрах. Використання даних першого обчислення призведе до недогреву будівлі при значному зниженні температури на вулиці.

Грубі обчислення, якими користуються для визначення теплової потужності, є орієнтовним показником при виборі джерела тепла. Вибір обладнання, заснований на приблизному розрахунку, призведе до необхідності експлуатації агрегату не межі потужності, що призведе до скорочення терміну експлуатації котла. Щоб бути впевненим у точності проведених обчислень, користуються усіма рекомендаціями будівельних нормативів.

Додаткові фактори, що враховуються при установці котла

При монтажі джерела тепла передбачають можливість підведення повітря (для закритих камер згоряння) і відведення відпрацьованих продуктів згоряння. Правильність установки коаксіального або простого димоходу позбавить приміщення від скупчення шкідливих газів і збереже необхідний мікроклімат. Для запобігання утворення конденсату, монтаж димовідвідного каналу здійснюється при дотриманні всіх необхідних правил та норм.

ВАЖЛИВО! За методом встановлення джерела тепла розрізняють два типи конструкцій: настінну або підлогову. Цей фактор може вплинути на облаштування інтер'єру кімнати, у якій буде змонтований агрегат.

Потрібна надлишкова потужність

Деякі умільці, після проведення грубого розрахунку, стверджують про необхідність використання опалювального обладнання з запасом потужності в 1,5-2 рази, щоб не прогадати. Експлуатація більш потужного джерела тепла призведе до підвищеного витраті газу, особливо в економічному режимі підтримки необхідної температури теплоносія. Крім цього, вартість котла буде на порядок відрізнятися від агрегату з меншими показниками потужності. Придбання та встановлення джерела тепла, відповідного проведеними розрахунками, дозволить з більшою ефективністю використовувати можливості опалювального агрегату.

Вивчивши методику розрахунку потужності, споживач може самостійно обчислити необхідні параметри котла для свого домоволодіння і допомогти знайомим і родичам у вирішенні цього питання.