Озонатор своїми руками

Для чого взагалі робити озонатор і що це таке? Почнемо по порядку. Озон – один з варіантів існування кисню в природі, складається з поєднання трьох атомів. В нормальних умовах має вигляд газу блакитного кольору. Був відкритий голландським ученим-фізиком М. ван Марумом в 1785 році в результаті експериментів по пропусканню через повітря електричних іскор. Термін «озон» (грец. пахнути) був запропонований у 1840 році хіміком з Німеччини X. Ф. Шенбейном.

Властивості озону такі, що при його розпаді вивільняється велика кількість активних молекул кисню, що згубно впливають на хвороботворні мікроорганізми, грибок, віруси, сприяють швидкому загоєнню ран. Для створення озону в приміщенні були розроблені побутові прилади – озонатори.

Збираючи озонатор своїми руками, потрібно пам'ятати про те, що озон виробляється трьома способами:

 • У випадку пропускання через кисень O2 потужного електричного розряду – найпростіший і найпоширеніший спосіб.
 • У разі опромінення O2 потужним ультрафіолетовим випромінюванням.
 • В результаті синтезу в присутності каталізаторів – найменш поширений метод огляду на дорожнечу хімічних реактивів.

Схема для виготовлення саморобного приладу

На схемі

Назва Номінал Кількість Примітка
Біполярний транзистор VT1 КТ805АМ 1
Біполярний транзистор VT2 КТ361А 1 Номінал з будь-якою літерою
Резистор R1 100 Ом 1 1-2 Вт
Резистор R2 56 кОм 1
Резистор R3 1 кОм 1
Резистор R4 260 Ом 1
Резистор R5 100 МОм 1
T1 Трансформатор ТВС110ПЦ16(ТВС110ПЦ15) 1 З телевізора
У1 Помножувач напруги УН9/27-1,3 1 З телевізора
Помножувач напруги (самостійна збірка)
VD2–VD5 Діод КЦ105Г(7ГЕ350АФ) 4 З напр. до 8 кВ
C2–C4 Конденсатор 320 пФ 4 З напр. до 20 кВ

Необхідні інструменти та матеріали для створення побутового озонатора

З інструментів можуть знадобитися паяльник з оловом і припоєм, плоскогубці, дриль з тоненьким свердлом, дрібний інструмент на зразок ножика і пінцета.

Крім розетки живлення 220 В, знадобляться:

 • перетворювач напруги, схем для самостійної його складання в інтернеті багато, можна вибрати будь душа забажає;
 • індуктивна котушка;
 • випромінювач, за допомогою якого буде створюватися озон;
 • корпус, щоб випромінювач мав вигляд повноцінного пристрою, а також щоб не влізти рукою або ще якою частиною тіла, куди не варто влазити.

Всі перераховані компоненти можна при бажанні зібрати власними руками, якщо є навички в радіотехніці.

Якщо не хочеться возитися з перетворювачем, в цих цілях зійде диммер заводського виробництва. Як індуктивна котушка годиться котушка запалювання від «Жигулів» або «Запорожця», її тільки треба буде укомплектувати двома конденсаторами ємністю 2мкФ на 630 вольт.

Для випромінювача знадобляться наступні деталі:

 • дві гетінаксових пластини габаритами 100X100X3 мм;
 • чотири гетинаксовые планки габаритами 100X10X4 мм;
 • дві пластини з алюмінію 80X80X1 мм;
 • скло 80X80X2 мм.

Пластини служать зовнішніми площинами. У центральній частині знаходиться скло, поверх якого з обох боків розташовуються ізолюючі планки. Поверх них розташовані алюмінієві пластини з клемами. Виходить конструкція з зазором між пластинами, де і буде створюватися озон за рахунок коронного розряду. При складанні слід виключити контакт алюмінієвих пластин між собою.

Також знадобляться дроти високої напруги і ізолятори. Корпус збирається з наявних матеріалів або купується відповідного розміру після проведення успішних випробувань приладу.

Послідовність дій

Перш ніж розпочати експлуатацію зібраного приладу, слід переконатися в його правильної роботи. По-перше, працюючий прилад видає характерний звук працюючого трансформатора, потрескиваниями. Друге – при роботі в зазорі випромінювача повинна з'являтися слабке світіння блакитного кольору. І третє – у повітрі повинен стояти характерний запах озону.

При експлуатації:

 • Обробляючи повітря в приміщенні, агрегат включається на 20-30 хвилин, причому необхідно залишити приміщення.
 • По поверненню прилад відразу знеструмлюється, а кімната провітрюється.
 • Забороняється застосування озонатора у вологих приміщеннях, а також містять велику кількість проводить струм пилу.

Важливо! Необхідно виключити доступ дітей до озонатору.

Корисні рекомендації, як правильно і швидко зробити озонатор

Якщо немає досвіду роботи електриком і радіотехніком – найкориснішою рекомендацією буде сходити в магазин побутової техніки та придбати озонатор заводської збірки. Якщо з навичками все не так погано, то перш ніж збирати агрегат, слід ознайомитися з конструкцією вже готових пристроїв, і взяти готову робочу схему замість винаходу велосипеда. Озонатор відноситься до приладів підвищеної небезпеки, тому краще вчитися на чужих помилках, ніж на своїх. Витрачений на ознайомлення з готовими, робочими пристроями час окупиться з лишком.

Важливі нюанси складання побутового саморобного озонатора

Самим важливим моментом є складання випромінювача. Необхідно грамотно підібрати ізолюючі матеріали, а також переконатися в тому, що алюмінієві пластини випромінювача не контактують між собою, в іншому випадку може статися коротке замикання, з витікаючими наслідками.

В обов'язковому порядку готове пристрій монтується в міцний, не проводить електрику корпус. Питання тут стоїть більше не про естетику, а про безпеку експлуатації озонатора.

Важливий нюанс – кваліфікація збирає озонатор людини. Настійно не рекомендується складання подібних електроприладів дилетантом, в іншому випадку до оздоровлення повітря справа може не дійти – знадобиться оздоровлювати самого збирав.

Правила монтажу приладу

Монтаж здійснюється в такій послідовності:

 • живлення від мережі;
 • перетворювач напруги з конденсатором на виході;
 • низьковольтна обмотка котушки;
 • по проводах високої напруги живлення приходить на другий конденсатор, після чого на випромінювач.

На вертикально встановлений випромінювач повітря подається примусово за допомогою вентилятора.

Заходи безпеки при виготовленні озонатора для будинку своїми руками

Як вже описувалося вище, збірка повинна здійснюватись кваліфікованим фахівцем, в ідеалі електриком з 4 групою допуску. Не слід нехтувати загальними вимогами безпеки:

 • Не проводити збірку пристрою та монтаж окремих елементів при увімкненому електроживленні.
 • Не користуватися несправним і неизолированным електроінструментом.
 • Не допускати контакту з вологими поверхнями і елементами озонатора одночасно.
 • Користуватися штатним приладом.
 • Не використовувати в якості запобіжників так звані «жучки», тобто позаштатні запобіжники кустарного виробництва.
 • Переконатися в справності і надійності розетки і електропроводки.

Чим відрізняється озонатор, виготовлений в промислових умовах від саморобного приладу

Відмінності саморобних пристроїв від промислових для кожного конкретного випадку свої. Варто почати з того, що озонатор заводської збірки виготовлений за певною, обкатаною схемою і відповідає ряду вимог щодо безпеки експлуатації. Також він має заявлені параметри – потужність, продуктивність, і забезпечений чіткою інструкцією по експлуатації, має гарантійний термін роботи. Однак ціна його може у багато разів перевищувати вартість використаних у саморобному пристрої елементів. І далеко не факт, що продуктивністю і надійністю заводський прилад перевершує саморобний.

Плюси і мінуси саморобних побутових озонаторів

Самим жирним плюсом при виготовленні саморобного пристрою є його низька порівняно з заводським аналогом собівартість. Іноді різниця в ціні може бути навіть не в рази, а в десятки разів. Далі, при грамотному підході можна зібрати економічний в сенсі енергоспоживання, безпечний в експлуатації і продуктивний прилад. Третій плюс – повна свобода в сенсі дизайну. Можна зібрати оригінальний, стильний і продуктивний прилад, єдиний у своєму роді.

Мінуси – для складання своїми руками подібних пристроїв потрібен багатий досвід роботи і теоретичні знання. Відсутні будь-які заявлені параметри, все найчастіше підбирається експериментальним шляхом. Немає заводської гарантії та інструкції по експлуатації – нюанси роботи приладу також перевіряються на практиці.