Розміри матраців

Без правильно підібраного матраца здоровий, повноцінний сон забезпечити складно. Наповнювач, тканина, рівень жорсткості, екологічна безпека розміри матраца – все важливо, висловлюючись формальним мовою, в організації спального місця.

З розмірами матраца якраз той випадок, коли дуже зручно застосувати стандартизацію. Для промисловості і торгівлі це важливо, для покупців – зручно. Стандартизація ґрунтується на тому, що розкид зростання людей у різних вікових групах відносно невеликий, і на те, що на одному ліжку сплять один, два або максимум три людини, враховуючи дитини.

З цієї причини стандартна довжина матраців вкладається в межі 120-200 сантиметрів, ширина в 60-120 сантиметрів, а товщина залежить від типу матраца і від виду наповнювачів.

Природно, винятків не так вже й мало. Людей зростом від двох і більше метрів є достатньо багато, нестандартних ліжок теж. Для цих випадків виробники готові випускати нестандартні матраци, не забуваючи, звичайно, брати за це додаткову плату.

Тобто, матраци за розмірами бувають які завгодно, і особливої проблеми знайти бажане не буде навіть у покупців з екзотичними вимогами. А стандартизація значно полегшує масовому споживачеві процес складання повноцінного спального місця.

Важливо! В США і деяких інших країнах прийнята дюймова система заходів, в Європі – метрична. Близькі за розміром матраци, як і ліжка, будуть відрізнятися на кілька сантиметрів, що в певних моментах може виявитися критичним.

Стандартні розміри матраців

Якщо з односпальним або з двоспальним ліжком (а значить і матрацами) все зрозуміло, то полуторне вимагає деяких пояснень. Вона призначена для тих, хто любить поспати привільно, не обмежуючи себе в переміщеннях. У такому ліжку може успішно спати і один з батьків з дитиною.

Дитячі матраци мають дуже великий розкид розмірів, з природної причини. Зростання дітей різних вікових груп сильно розрізняється, як і вага. Що ж стосується нестандартних матраців, то виробники часто розуміють це слово не буквально, а просто доповнюють таблицю стандартних іншими розмірами. Але більшість все ж візьметься виготовити виріб точно за розмірами, які вкаже замовник.

Розміри двоспальні

У таблиці наведено стандартні розміри матраців для двоспальних ліжок у метричній системі мір.

№ п/п Стандартні розміри, см
1. 140 х 190
2. 140 х 195
3. 140 х 200
4. 160 х 190
5. 160 х 195
6. 160 х 200
7. 180 х 190
8. 180 х 195
9. 180 х 200
10. 190 х 190
11. 190 х 195
12. 190 х 200
13. 200 х 190
14. 200 х 195
15. 200 х 200

Двоспальними вважаються матраци, ширина яких починається від 140 сантиметрів. Довжина починається від 190 сантиметрів з кроком в 5 сантиметрів. Нестандартних двоспальних матраців особливо багато, як і любителів величезних ліжок. Але в цьому випадку кожен виробник визначає свої варіанти розмірів.

Тут, ймовірно, слід навести приклад різниці розмірів матраців, вироблених з використанням метричної та дюймової систем. Матраци з однаковою назвою King size в європейському варіанті мають розмір 200 х 200 сантиметрів, в американському – 80 х 78 дюймів. В сантиметрах це 203,2 х 198,1. Якщо те, що двох сантиметрів не вистачає, не дуже страшно при ламельної опорі для матраца, то три зайві сантиметри вже можуть створити проблему. Тому слід подбати про те, щоб не купувати під американську ліжко європейський матрац і навпаки.

Розміри полуторні

Таблиця містить розміри полуторних матраців, які прийнято вважати стандартними.

№ п/п Стандартні розміри, см
1. 120 х 190
2. 120 х 195
3. 120 х 200

Полуторні матраци, як вже згадувалося, призначені для тих, кому на односпальним ліжка тісно, або ж поруч повинна спати дитина. Вважається полуторним матрац, ширина якого становить 120 сантиметрів. Чому саме так, пояснити навряд чи хтось зможе, але традиція сильна. Так вже склалося, і якщо на такі матраци є попит, то особливого значення назва не має.

Розміри односпальні

Таблиця з розмірами матраців для односпальних ліжок нижче.

№ п/п Стандартні розміри, см
1. 80 х 190
2. 80 х 195
3. 80 х 200
4. 90 х 190
5. 90 х 195
6. 90 х 200

Іноді до стандартної відносять і метрову ширину односпальних матраців.

Багато хто, подивившись на односпальні матраци, вважатимуть, що ними користуються переважно прихильники спартанського способу життя. Ширина 80 сантиметрів для дорослої людини не дуже велика, але обмеження бувають різними. Наприклад, площа кімнати просто не дозволяє поставити іншу ліжко. Або, знову ж таки, матрац такого розміру ідеально підходить для підлітків, «на виріст».

Нерідко також односпальними комплектуються матрацами двоспальні ліжка. Ідеальний вихід у тому випадку, якщо подружжю потрібно матрац різних ступенів жорсткості. Об'єднує в такому випадку сімейне ложе загальний наматрацник.

Розміри дитячих матраців

Дитячі матраци – це досить велика група виробів, якщо враховувати розміри. Але прийнято в стандартах вважати дитячими матраци, які дітлахам від народження і років до шести — семи. Особливої групи для підлітків немає, хоча в реальності такі ліжка випускаються. Знову ж таки, підліткам багато хто воліє купувати «дорослі» матраци, що абсолютно логічно з точки зору економії коштів.

Дитячими вважаються матраци, розміри яких вказані в таблиці.

№ п/п Стандартні розміри, см
1. 60 х 120
2. 70 х 140

Виробники, як правило, менш консервативні, ніж стандарти, тому пропонують споживачеві дитячі матраци розмірами по ширині в діапазоні 60-80 сантиметрів, по довжині – 120-160 сантиметрів.

Розміри круглих матраців

Круглі матраци також мають свою класифікацію за розмірами. Менші за діаметром вважаються односпальними, великі – полуторними і двоспальними.

Діаметри круглих матраців наведені в таблиці.

Вид Стандартні розміри, см
Односпальний 200-210
Полуторний 220
Двоспальний 230-240

Нестандартні розміри

Баскетболістам, зростання яких часто перевищує два метри, потрібні ліжка (і матраци) відповідної довжини. Статистика вказує на те, що кількість людей високого зросту приблизно однаково, якщо брати у відсотках. Промисловість не може залишити без уваги цю групу споживачів, для них матраци виготовляють за індивідуальним замовленням.

Нестандартної буває не тільки довжина, але і ширина. Якщо, приміром, є ліжко, до якої матрац в магазині по ширині не підбереш, доведеться скористатися можливостями індивідуального замовлення.

Зазвичай виробники додають до стандартним розмірам свій список розмірів. Але якщо і там немає необхідного, можна просто замовити матрац за власними параметрами. Іноді це коштує дорожче, іноді ні.

Висота матраців

Висота матраців залежить від наповнення. Безпружинні матраци зазвичай трохи тонше, їх товщина коливається в межах 15-24 сантиметри. Найпоширеніші розміри – в межах 16-18 сантиметрів.

Матраци на пружинах мають висоту від 18 до 50 сантиметрів. Найбільш популярні по товщині – в межах 20-22 сантиметри. Півметрові по товщині матраци прийнято відносити до преміального рівня, коштують вони відповідно заявленому статусу.

Існують і зовсім тонкі матраци, їх висота — від двох сантиметрів. Вони призначені або для диванів, або для наматрацників, якими коригують жорсткість основного матраца.

Висота ліжка з матрацом від підлоги — в середньому це від 50 см до 75 див. Все залежить від моделі матраца і ліжка.

Як правильно підібрати розмір матраца для ліжка

Прийнято вважати, що п'ятнадцяти сантиметрів запасу довжини матраца щодо зростання достатньо для комфортного сну. Але якщо буде більше – гірше не буде точно. Велика по довжині ліжко дозволить використовувати і великі подушки, так і почувати себе її власник буде комфортніше. Знову ж таки, обмеження накладають розміри і планування приміщення, в якому буде встановлена ліжко.

Як визначити, який розмір ліжка підійде особисто вам

Підібрати ліжко для себе, якщо мова йде про сім'ю, трохи складніше, ніж для однієї людини. Звичайно, відносна складність, але зазвичай такі рішення виносяться чоловіком і дружиною разом.

Як визначити, який розмір підійде для чоловіка і дружини

Як зазначено в таблиці вище, стандартні розміри двоспальних ліжок коливаються в межах від 140 до 200 сантиметрів по ширині, і від 190 до 200 сантиметрів по довжині.

Довжина підбирається з урахуванням росту найвищого з подружжя, плюс 15 сантиметрів. Ширина – в межах від 160 до 180 сантиметрів, залежно від комплекції і особистих переваг. Якщо з батьками буде спати дитина, краще відразу брати ліжко двометрової ширини.