Ремонт пружинного матраца своїми руками

Є кілька способів, які допомагають визначити, чи потребує ваш матрац в реставрації. Пошкодження обшивки, деформація внутрішніх металевих деталей, знос наповнювача – основні причини ремонту виробу.

Необхідні матеріали

Вибір інструментів залежить від причини пошкодження. Для заміни оббивки вручну потрібно лише клей і підходяща за кольором тканина. Якщо порушена цілісність пружин, доведеться запастися новими деталями. Основне, що знадобиться в процесі капітального ремонту – нова оббивка, молоток, цвяхи.

Вам знадобитися:

 1. меблевий степлер;
 2. пружний шнур;
 3. наповнювач (поролонові валики);
 4. декоративна обшивка;
 5. підкладка (будь-яка дихаюча і міцна тканина);
 6. рейки (7 х 2).

У ході усунення несправностей важливо мати під рукою також пасатижі і дріт. Вся робота поділяється на кілька етапів. Спершу розбирають матрац, потім встановлюють нові пружини, виробляють обв'язку і в кінці обшивають виріб (збірка).

Розбирання матраца

Найкраще місце для проведення ремонту – сарай чи інше нежиле приміщення. Протягом періоду експлуатації всередині виробу накопичується пил і частинки сміття. Тому хороший варіант – використовувати при роботі пилосос.

Спочатку матрац перевертають зовнішньою поверхнею вниз. Розташовують його, забезпечивши рівну поверхню. Щоб до матрацу було легко підійти з кожної сторони, його розміщують на чотирьох табуретах. Далі акуратно звільняють виріб від вмісту: прибирають старі цвяхи, пасатижами дістають скріпки, знімають декоративну тканину оббивки і виймають м'які валики.

Чистка

Щоб як слід очистити матрац від бруду, рекомендують скористатися ворсової тканиною і пилососом. Якщо ви проводите ремонт будинку своїми , меблі та килими прикрийте клейонкою. Порвану оббивну тканину доведеться замінити. Тканина, що відокремлює пружини, також знімають і ретельно прочищають вологою ганчіркою. Після попередніх робіт, можна зайнятися оглядом внутрішніх деталей.

Кріплення

Етап, що вимагає найбільших зусиль і часу. Він включає кілька кроків:

 • перевірка справності деталей;
 • установка каркаса;
 • обв'язка пружин.

Спочатку видаляють шнур, що з'єднує пружини, виймають з каркаса цвяхи. Потім необхідно оглянути пружини і повернути їх вихідне положення. Поламані деталі викидають, встановлюють нові. Для цього пружини прибивають до рейок за допомогою цвяхів, які загинають всередину. Попередньо рекомендується зробити на корпусі виробу точні розмітки.

Важливо! Щоб матрац не утворював горбів, всі пружини розташовуються строго вертикально (приблизно на лінії 8 см від висоти каркаса).

Слід враховувати, що в ортопедичних матрацах окремі пружинки знаходяться у спеціальних мішечках. А в звичайних є три способи кріплення:

 • з допомогою дерев'яних рейок. Іноді досить просто прибити молотком яка розхиталася деталь;
 • використання тканинних ремінців поверх дерев'яних рейок;
 • ремені з тканини. Вони наділяють матрац ортопедичними властивостями.

У разі якщо при виготовленні матраца застосовувалися тканинні ремені, необхідно випиляти самостійно дерев'яні рейки. На них закріплюються пружні ремені з тканини. Довжина рейок повинна відповідати ширині матраца.

Щоб замінити пружинний мішечок в ортопедичних моделях, знадобиться елемент з новими пружинами. Він вшивається за допомогою звичайної голки і міцної нитки.

Обв'язка

Після перевірки та закріплення пружин, проводиться процес обв'язки. Для цієї мети буде потрібно міцна мотузка (діаметр близько 3 см). Спочатку беруть цвяхи і вбивають їх навпроти окремого пружинного ряду. Потім цвяхи загинають, щоб створити своєрідні гачки. На них буде намотуватися шнур.

В першу чергу необхідно зайнятися обв'язкою поперечних пружин. Шнуром обробляють кожну пружинку окремо. Потім починають обв'язувати елементи в поздовжньому напрямку. В цілях ефективності їх скріплюють з поперечними .

Увага! В ході робіт звертайте увагу на натяг шнура. Воно не повинно бути надто високим – інакше вийде, що пружини знаходяться на близькій відстані один від одного.

На закінчення обробляють пружини по діагоналі. Кут по відношенню до попередніх обв'язки повинен становити 45 градусів. По закінченню даних робіт цвяхи, залишені гачками, повністю загинають.

Обшивка вироби

Завершальний етап ремонту – перетягування матраца зовнішньої оббивкою. Для цього спочатку накривають пружинний блок підкладкою. Матеріал необхідно взяти щільний, наприклад, брезент (підійде також мішковина або дермантин). Отже, підкладкову основу розташовують поверх пружинного блоку і закріплюють з ним звичайним степлером.

Потім беруть ущільнювач (поролон, синтепон). Дані валики розміщують на підкладці у вибраних місцях. Це забезпечує якісне укладання. Зверху матрацне виріб слід покрити декоративною тканиною, а краї оббивки акуратно укласти всередину.

Пам'ятаєте! Тканина при кріпленні необхідно розташовувати у вигляді косинки. Це захистить кути меблів.

Як збільшити термін служби матраца

Зносостійкість матраца варіюється відповідно з наповнювачем. Самими довговічними вважаються матраци з натуральними наповнювачами з латексу і кокосової (+ незалежні пружини). Середня тривалість його служби складе 12 років. Якщо матеріал штучний, то матрац прослужить близько восьми років.

Навіть якісні матраци необхідно міняти кожні 5-7 років, так як з часом вони пробавляються і накопичують пилових кліщів.

Для збільшення тривалості терміну служби виробу допоможуть поради.

Небажано:

 • дозволяти дітям стрибати на матраці:
 • тримати матрац поблизу опалювальних приладів;
 • перегинати при транспортуванні.

Інформація по догляду за конкретною моделлю є на етикетці. Заборонено прасувати матрац та зберігати в приміщеннях з підвищеною вологістю. Рекомендується регулярно просушувати його (раз у півроку) та провітрювати на свіжому повітрі. Для збереження зовнішнього вигляду декоративної обшивки потрібно використовувати спеціальні чохли.

Купувати матрац необхідно з урахуванням власної маси тіла. В перші 2-3 тижні після придбання радять перевернути виріб.

Робиться це так: спочатку потрібно поміняти місцями узголів'я матраца і місце, де розташовуються ноги; потім перевернути лицьовою стороною вниз. Це дозволить відновити первинну форму та ортопедичні властивості.