Пюпітр — що це?

Чи доводилося вам чути такий термін — пюпитер? Швидше за все, навіть якщо ви і чули його, не маєте уявлення, що він означає. Насправді все досить просто. Відповімо на питання-пюпітр — що це? Розглянемо його основні характеристики і параметри.

Пюпітр — що це таке?

Пюпітр являє собою звичайну підставку для нот, ви можете побачити це на фото. Напевно вам доводилося бачити такий виріб досить часто, але от тільки як воно називається ви навряд чи знали. Вони використовуються в театрах, на концертах та інших подібних заходах, де живу музику грають музиканти. Це незамінна річ для будь-якого музиканта, який грає на фортепіано, флейті та гітарі або іншому інструменті.

Основне призначення даного виробу — читання нот в процесі гри на музичному інструменті, адже дуже непросто запам'ятовувати напам'ять весь репертуар. Для ефективної і зручної гри, неважливо сидячи або стоячи, знадобиться пюпітр, адже у музиканта в більшості випадків руки зайняті і для того, щоб тримати ноти йому необхідно якимось чином звільнити руки або ж вчити всі музичні твори напам'ять. Особливість сучасних підставок для нот полягає в тому, що їх можна підлаштовувати під особливості і вимоги музиканта. Це дозволяє музикантові в потрібний момент перевернути сторінку на нову. В якості цього інструмента можна розглянути будь-яку похилу поверхню, яка може бути використана для тримання нот. Складається пюпітр з поверхні, яка кріпиться за допомогою зтойки або штатива, вони у додатку можуть бути выполнены з регульованим кутом нахилу та висотою. Це дуже зручні функції.

ДОВІДКА. Це виріб активно використовують не тільки музиканти, але також і співаки. Маючи на підставці слова пісень, часто його можна зустріти і на хорових виступах.

Можна виділити таку класифікацію нотних підставок:

  • Декоративні. Вони, як правило, призначені для створення необхідного антуражу на сцені. Відрізняються гарним дизайном.
  • Підлогові або для розміщення на синтезаторах.
  • Складні. Ці моделі найбільш затребувані. Їх легко можна скласти або розкласти, вони займають мало місця.
  • Цифрові. Сучасні високотехнологічні рішення.
  • Кріпляться безпосередньо ан музичний інструмент, як правило — це для духових інструментів. Відрізняються компактними розмірами.

Трохи з історії

Якщо звернутися до історії, можна дізнатися цікаві факти. Приміром, перший пюпітр був винайдений в далекому 200 році до н. е. Цей інструмент став дійсно популярним тільки до кінця 14 століття. Німецькі композитори стали використовувати його під час гри на різних інструментах. Це було дійсно дуже зручно, адже руки у музиканта були вільні і можна було однаково добре управляти музичним інструментом як лівою, так і правою. Якщо розглядати історію створення даного виробу, варто відзначити, що його створення було вимушеним, якщо можна це так назвати. Як у давнину, так і в теперішній час, нотні зошити та нотні рукописи не відрізнялися своєю компактністю. Вони більше звичайної книги рази в два, а то і в три. Музиканти стали відносно пізно використовувати пюпітри і це дуже дивно. В католицьких церквах дуже давно стали використовувати столики-підставки, на яких зручно було мати Біблію та інші священні видання.

Матеріал виготовлення

У класичному виконанні такий елемент виготовляється з металу, а кут нахилу і висоту при необхідності можна індивідуально настроювати. Якщо планується виїзний концерт або репетиція, виріб можна скласти і надалі розібрати дуже просто.

Сучасний ринок пропонує широкий асортимент вибору. Це можуть бути дуже цікаві дерев'яні або навіть пластикові моделі. Але в них є один недолік, вони звичайно не регулюються по висоті, також їх неможливо компактно скласти і переносити їх теж незручно. Дерев'яні вироби — це скоріше стильний і функціональний елемент декору, який привертає увагу. Пластмасові вироби — економний варіант.

Класична модель

У первісному варіанті це:

  • Поверхня, яка призначена для нотному зошиті.
  • Троеножка, яка дозволяє досягати більшої стабільності вироби.

Зовні його можна порівняти з мольбертом, який використовують у своїй роботі художники.

Сучасні виробники пропонують клієнтам самі незвичайні і цікаві моделі. Можна навіть зустріти цифровий пюпітр, який може читати файли в форматі PDF або JPG, а перегортання сторінок здійснюється автоматично. Тобто музикант отримує можливість грати йому сподобалися мелодії безпосередньо з інтернету. Вироби оснащені спеціальною педалькой, яка і відповідає за перегортання сторінок. Це, безсумнівно, неймовірно зручний варіант для будь-якого музиканта.

ДОВІДКА. Цікаво, що в класичному розумінні пюпітр представляє саме окремо стоїть підставку для нот, але це також може бути і варіант, вмонтований в який-небудь музичний інструмент.

Будь-який музикант вам скаже, що наявність даного інструменту істотно полегшує його роботи, адже ноти можна зручно читати і не відволікатися від музичного інструменту.

Наявність відповідних регуляторів в більшості виробів дозволяє дуже просто змінювати не тільки кут нахилу, але і висоту основної деталі ля дійсно зручної роботи.

Найбільш поширені серед музикантів металеві складні конструкції. Вони мають наступні переваги використання:

  1. Практичні. Зручні в транспортуванні.
  2. Довговічні в експлуатації.
  3. Дійсно надійні.

Звичайно, і ціна таких виробів щодо прийнятна, адже цифровий пюпітр може дозволити собі далеко не кожен.

ДОВІДКА. У продажу нескладно буде знайти невеликі вироби, які призначені для кріплення безпосередньо ан музичний інструмент, це дуже зручно.

При виборі відповідної моделі будьте гранично уважні, щоб у підсумку не розчаруватися. Зверніть увагу на стійкість конструкції, важливо щоб нічого не рухалася і не з'їжджало поки ви будете грати. Важливо наявність "двірників" на пульті, вони необхідні для того, щоб закріплювати необхідні сторінки.

ДОВІДКА. Купуючи пюпітр краще буде придбати в комплекті і спеціальний чохол, щоб зручно було транспортувати в разі необхідності.

Пульти виробляють різні виробники, отже, і вартість їх може варіюватися в широкому діапазоні. Найбільш дорогі моделі виготовлені з цінних порід дерева і різьблені в бароковому стилі. Для того щоб займатися вдома цілком можна підібрати моделі простіше і дешевше.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. Виробники подбали і про дітей. Вони випускають пюпітри з кумедним дизайном, щоб дітям було веселіше і цікавіше займатися.

Пюпітр як декоративний елемент

Безперечно, в першу чергу це виріб використовується як функціональний інструмент. Але незважаючи на це, сучасні дизайнери кардинально модернізували зовнішній вигляд виробу. Із звичайної підставки, яка була раніше, вони створили унікальні підставки для нотних зошитів, що дозволяє застосовувати його в якості нестандартного елемент декору в інтер'єрі. Навіть якщо ви не граєте на музичних інструментах, але все ж хочете внести в інтер'єр свого будинку трохи романтики і відгомонів мистецтва, сміливо вирушайте в спеціалізований магазин за таким елементом.

ДОВІДКА. Придбати такий елемент ви без праці зможете в інтернет-магазинах, музичних магазинах, на великих ринках або так званих барахолках.

Припустимо, ви визначилися, що у вашому будинку повинен з'явитися такий елемент, тепер слід розібратися, де його краще буде поставити. Цікаво він буде виглядати в кутку кімнати. На нього, якщо у вас немає нотного зошита, можна просто покласти книгу в розкритому вигляді. Проявивши трохи фантазії, ви зможете без праці знайти підходящий саме вам спосіб декорування інтер'єру.