Полиці в лазню своїми руками варіанти фото

Якщо лазня на ділянці будується самостійно, то на останньому етапі постає проблема монтажу банних полиць. Це, мабуть, найважливіша складова інтер'єру банного приміщення після кам'янки – від характеристик і функціональності цієї конструкції безпосередньо залежить комфортне перебування в парної та мийної кімнати. Розглянемо основні правила облаштування полиць в лазні, спираючись на поради досвідчених банщиків.

З чого робити полиці для лазні

Підбору матеріалу при облаштуванні банних конструкцій приділяють особливу увагу, вони перебуватиме в екстремальних умовах великої вологості і постійного перепаду температур. Відразу варто обмовитися, що їх роблять строго з натурального дерева – синтетичний матеріал не розглядається. Причина досить проста, в бані повинна бути здорова і екологічна атмосфера, яка сприятиме поліпшенню самопочуття при відвідуванні лазні — синтетичні матеріали не володіють даними властивістю.

Але навіть з деревини доведеться вибирати ту, яка має стійкість до вологи і підвищених температур, не має смолистих домішок, що виділяються при нагріванні, і відповідає певним вимогам:

 • мінімальна теплопровідність;
 • невеликий вміст у складі смоли або вибирається та порода, яка смолистої складової не має;
 • деревина повинна бути щільно волокнистої;
 • довговічною при експлуатації в умовах постійного перепаду температур.

Найпоширенішим матеріалом для монтажу полків на Русі вважалися липа, осика, береза іноді тополя. На даний момент є ще один матеріал, завезений до нас з Африки – це абаши, який повністю відповідає всім вимогам до матеріалу для вологих приміщень.

ДОВІДКА! Липовий дух в парному приміщенні зміцнює імунітет, допомагає впоратися з різними простудними захворюваннями і лікує верхні дихальні шляхи. Береза матеріал корисний і екологічний, але його основний мінус – схильність до швидкого загнивання. Відмінними показниками міцності і вологостійкості володіє дуб, але застосовують його вкрай рідко через високу вартість.

Конструкція полиць

Конструктивних особливостей у банних полиць немає – це звичайна лавка, часто споруджена в кілька ярусів і закріплена до однієї з вільних стін або кутовий зоні. Ніяких декоративних елементів на них не встановлюють, так як є велика ймовірність отримати травму під час прийняття парних процедур.

ДОВІДКА! Облаштування банних крамниць радіальної конструкції суттєво економить простір у парній.

У будову банних полків входить:

 • каркас – виконує роль опори;
 • настил – конструкція з дощок прикріплена до каркаса зверху.

Для каркаса брус вибирається індивідуально, товщина повинна бути оптимальною – він не повинен зламатися під найбільшим людиною, відвідують банне приміщення, але не менше 50х50 мм

Найпоширенішим є споруда у вигляді широких крамниць з вертикальними опорними елементами, іноді в кілька ярусів. Рідше застосовують фінську технологію, яка передбачає просте кріплення до стіни на косих розпірках. Плюсом даної технології вважається можливість облаштувати кілька лавок на шарнірах, які за необхідності будуть забиратися до стіни.

Розміри і форми полиць для лазні

Якщо не знаєте, які конструкції для парної підійдуть вашому випадку, то при їх облаштуванні краще спиратися на стандарти і грамотно застосувати основні лінійні параметри. Саме так ви зможете ергономічно облаштувати навіть невеликий простір парної.

Отже, найпопулярнішими параметрами по ширині є:

 • сидіння, яке використовується в парній маленької квадратури – 40 см, воно вважається вузьким і не зовсім зручним;
 • стандартним розміром вважається 60 см — такі полки облаштовують в приміщеннях, площа якого вважається середньої;
 • зручним і досить великим варіантом є ширина 90 см, але, в невеликому за розміром приміщенні така конструкція займе велику частину корисного простору;
 • якщо площа дозволяє, то можна облаштувати полиць, на якому можна не тільки сидіти з комфортом, але і лежати – 150 див.

Якщо ви побудували великий банний комплекс, і в парній достатньо місця, то конструкції можна спорудити абсолютно будь-яких розмірів.

Як зробити прості полиці для лазні своїми руками

Найпростіший варіант, змонтувати кілька ярусів простих полиць, які будуть встановлені біля вільної стіни. Розміри підбираються виходячи з площі приміщення, але при установці кілька ярусів конструкції, варто розуміти, що для комфортного використання нижній ярус повинен підноситися над підлогою на 60 см. Між верхньою лавкою і поверхнею стелі відстань має бути комфортним для сидіння найвищої людини відвідує парну.

Як вибрати місце

Місце в парній для полку вибирається вже після того, як визначилися з матеріалом, виглядом і розмірами. Бажано ще перед початком оздоблювальних робіт скласти докладний креслення, на якому буде визначено місце під кам'янку, бак для води, та інших банного приладдя. Тільки після цього вибирається вільна стіна або кут, в якому буде встановлена конструкція.

ВАЖЛИВО! Не допускається встановлювати стелажі до стіни з віконцем, так як від високої температури скло може лопнути і нанести травму.

Вибираємо спосіб кріплення дощок

Міцність будь-якої споруди безпосередньо залежить від кріпильних елементів, на які вона буде встановлена. На даний момент можна назвати три найбільш надійних варіанти:

 • саморізами, капелюшки яких треба вдавити в деревину мінімум на 0,5 мм;
 • цвяхи з зовнішньої сторони;
 • дерев'яні клини.

Перший варіант дуже поширений, його у більшості випадків використовують домашні умільці при спорудженні різного роду дерев'яних конструкцій. Другий спосіб не настільки популярний, але іноді застосовується. Третій варіант виконується фахівцями – надійний і екологічний. Він передбачає облаштування кріпильних отворів, в які забиваються дубові шканты.

Робимо полиці у лазню — покрокова інструкція з фото

При спорудженні крамниць в парилку своїми руками потрібно дотримуватися наступного алгоритму дій:

 • підготувати матеріал та інструмент;

 • визначитися з місцем установки;
 • розкроїти брусок і дошки на елементи потрібного розміру;

 • змонтувати каркас з вертикальними стійками;

 • закріпити настил з дощок;
 • обробити деревину антисептичними складами, які при нагріванні не принесуть шкоди здоров'ю.

УВАГА! Якщо найвища лавка знаходиться на висоті більше 1,5 метра від підлоги, то для більшої стійкості і міцності конструкції можна встановити спеціальні розкоси, які додатково будуть утримувати дерев'яний настил із дощок в горизонтальному положенні.

Чи варто робити багатоступінчасті банні полиці

У російській лазні без полиць в кілька ярусів не обійтися — при прогріві приміщення гарячий пар піднімається до стелі, а в області статі температура залишається невисокою. При спорудженні елементів з декількома ступенями є можливість вибрати для себе оптимальну температуру прогріву.

ВАЖЛИВО! Якщо лазня прогрівається за допомогою звичайної кам'янки, то основний паровий пиріг з температурою вище 100 градусів, формується під самою стелею.

Звичайно, при зведенні кількох ярусів, доведеться витратити набагато більше часу, ніж на просту нешироку лавочку. Але якщо вас часто відвідують гості – любителі попаритися, а приміщення не дуже велике, то без 2-3 ярусів просто не обійтися. Крім цього, подібні споруди піддаються хорошої вентиляції, що сприяє швидкому просихання дощок і брусків.

Спорудити полиці в лазні своїми руками нескладно, достатньо розуміти принцип монтажу, слідувати покрокового керівництва і вміти користуватися нескладним теслярським інструментом. Правильно підібрані матеріали сприятимуть якісним парних процедур, спрямованих на поліпшення самопочуття.