Стелаж з фанери своїми руками

Затишок і тепло в будинку створюють книги і милі статуетки, рамки з фотографіями і пам'ятні речі. Іноді їх так багато, що виділити окреме місце для кожної не завжди виходить, і в результаті будинок перетворюється в склад речей, які виявляються в самих несподіваних місцях. Подібну проблему можливо вирішити за допомогою звичайного стелажа.

Якими бувають стелажі

Стелаж — це дуже функціональна меблі, яка використовується буквально в кожному будинку, цінується такий виріб із-за безлічі полиць, і можливості розташувати його в будь-якій частині житла. У магазинах можна придбати будь-які меблі, але чим переплачувати виробнику і купу посередників, простіше зробити її самому, тим більше що сама конструкція нескладна, потрібно лише визначитися з видом виробу. Подумайте, де вона буде розташована, найчастіше вони перебувають:

 • в коридорі і передпокої;
 • на лоджії;
 • під сходами (у разі якщо це приватний будинок або двоповерхова квартира);
 • в гаражі та підвалі.

Найпростіший вид стелажа — це дві бічні стійки і полиці, у такої конструкції відсутня задня стінка, а також немає бічних. Ставиться він переважно впритул до стіни. Більш цікавим варіантом буде стелаж-решітка, зібрати їх можна по-різному, а полиці розташувати як вам зручно. Часто такі вироби кріпляться на стіну за допомогою гаків, та вважаються підвісними.

Якщо дозволяє житло, то можна влаштувати полки під сходами, це стане відмінним рішенням, щоб зберегти простір, використовуючи його максимально продуктивно. Вбудовані конструкції в нішу полегшують процес виготовлення до мінімуму, адже в цьому випадку потрібні будуть лише полиці. Стелаж-сходи, це конструкція, де нижні полиці зроблені у вигляді висувних ящиків-ступенів, з допомогою яких можна дістатися до верхніх полиць.

Мобільний стелаж оснащений коліщатками, його зручно рухати і розбирати, він відмінно відокремить приміщення на окремі зони. Як бачите, можна вибрати підходящий варіант, а матеріалом для конструкції послужить фанера. Такий виріб вийде не дуже витратним, але дуже функціональним.

ВАЖЛИВО! Перш ніж приступати до виготовлення, визначитеся з розмірами, дизайном і місцем розташування вироби.

Вибір розміру стелажа з фанери

Перш ніж ви візьметеся за справу, вирішите для яких цілей призначений виріб, від цього буде залежати його висота, глибина і ширина. Найкраще, якщо стелаж буде високим, до стелі. Тоді його можна буде зміцнити додатковими гаками.

Банки з консервацією, посуд, книжки та інші подібні речі не мають маленьку вагу. Полиці для такого вантажу потрібно робити не ширше 25 см, а довжина їх повинна становити 90 див. При великих параметри для такої ваги полиці можуть погнутися і зламатися.

Для не важких предметів ширина поличок може досягати 50 см, 150 см в довжину. Щоб зручно було діставати предмети, які знаходяться ближче до стіни, не варто робити полиці ширше 50 див.

Як зробити стелаж своїми руками: креслення та етапи виготовлення

Будь-яка конструкція, яку ви збираєтеся зробити, потребує елементарного креслення. Схематичний малюнок допоможе вам побачити кінцевий результат, тому поставтеся до цього етапу роботи серйозно, і постарайтеся перенести на папір всі свої задуми.

ВАЖЛИВО! Не забудьте, що верх виробу повинен бути спроектований з урахуванням того, що на полицях будуть зберігатися легкі предмети, а внизу більш важкі. Це допоможе збалансувати навантаження на всю конструкцію в цілому.

Приблизний креслення:

Фанера є одним з найбільш прийнятних матеріалів для виготовлення такого роду меблів:

 • добре витримує навантаження;
 • її зручно обробляти;
 • не токсична;
 • досить легка;
 • стійка до підвищеної вологості.

Весь процес виготовлення умовно можна поділити на етапи:

 • підготовка креслення;
 • підготовка інструментів;
 • розпил матеріалу;
 • шліфування;
 • монтаж конструкції.

Підготовка інструментів

Практично у кожного в будинку є необхідний набір інструментів для того, щоб виготовити деталі, і зібрати конструкцію. При цьому не обов'язково бути теслярем чи столяром, адже інструменти самі звичайні:

 • фанера;
 • тримачі для полиць;
 • куточки з металу або пластику;
 • саморізи, дриль;
 • електролобзик, шурупи;
 • дриль, молоток і рулетка.

Для пересувного стелажа можуть знадобитися коліщатка.

Створення елементів стелажа і його монтаж

Конструкція повинна бути міцною, щоб витримати навантаження, тому виготовте відповідну основу з товстої дошки. Її довжина повинна бути дорівнює довжині стелажа. Крок між брусами не повинен перевищувати 60 див.

 1. В якості кріплення використовуйте саморізи, зміцніть вугілля планками.
 2. Якщо конструкція буде мати бічні стінки, виріжте їх з фанери.
 3. Зробіть пази для полиць.
 4. Товщина полиць повинна бути не менше 2,5 див. Встановіть їх, закріпивши саморізами.
 5. Готовий стелаж встановіть на поверхні і зафіксуйте.

ВАЖЛИВО! При складанні виробу використовуйте рівень, щоб уникнути перекосів.

Готовий виріб покривають лаком і декорують на свій смак. Ось такий, здавалося б, складний предмет меблів можна створити своїми руками, використовуючи при цьому просту фанеру.